zpátky

Jak dlouho trvá převod peněz a jak transakci urychlit?

Rychlost plateb - úvodní obrázek

 

Posíláte důležitou platbu na poslední chvíli a zajímá vás, kdy dorazí příjemci? Prozradíme vám, jak dlouho trvá převod peněz a jakými způsoby můžete transakci urychlit.

 

Platba převodem může trvat pár sekund, ale i několik dní. Záleží na tom, zda jde o:

  • převod peněz v rámci jedné banky
  • převod peněz mezi bankami
  • převod peněz do/ze zahraničí 
     

Jak dlouho trvá převod peněz mezi bankami?

Lhůtu pro vykonání vnitrostátního standardního platebního příkazu  v měně Kč mezi 2 bankami stanovuje zákon č. 370/2017 Sb., o platebním styku. Dle tohoto zákona musí banka odesílatele doručit platbu do banky příjemce nejpozději do následujícího pracovního dne po dni zadání platebního příkazu. Peníze musí banka připsat na účet příjemce nejpozději do konce dne, ve kterém platbu přijala.

 

V praxi to tedy znamená, že:

  • pokud platbu odešlete například v pondělí, příjemci přistanou peníze na účtu nejpozději v úterý o půlnoci;
  • pokud ale příkaz odešlete až v pátek, platba převodem na účet může trvat i 3 kalendářní dny.

 

Také je potřebné přihlédnou na čas, tzv. Cut Off Time (COT), do kdy banka přijímá platební příkazy na zpracování s aktuálním datem. Tyto časy mohou být různé pro různé kanály zadání platebního příkazu. Např. zadaný papírový platební příkaz na pobočce banky odpoledne např po 15.00h může být zpracován s datem následujícího dne, dle stanovených COT dané banky.

Pro platby zadané elektronicky (v internetovém bankovnictví nebo v mobilní appce) mohou platit jiné lhůty a platby mohou být zadané i mnohem později v daný den.

 

TIP: Stihnete-li zadat příkaz k převodu peněz v pátek dopoledne (u mBank až do 13.00), většina bank provede transakci ještě tentýž den. Zajímá vás, jak to máme u nás? Podívejte se na lhůty pro provádění platebních transakcí v mBank.

 

Převod peněz o víkendu a o svátcích

Banky nejsou povinné vykonávat platby do jiných bank během víkendů ani státních svátků. Platba bankovním převodem se tak může protáhnout až na 6 kalendářních dní (například když zadáte příkaz v době, kdy vychází Štědrý den a vánoční svátky na dny před víkendem nebo těsně po něm).

Potřebujete-li provést platbu převodem na účet o svátcích nebo během víendu, využijte okamžité platby.

 

 

Okamžité platby

Jak už z názvu vyplývá, okamžité platby umožňují okamžitý převod peněz bez ohledu na to, kolik je hodin nebo zda jste příkaz podali během státního svátku či víkendu.

Fungují na dvou úrovních – buď je banka může pouze přijímat, nebo i odesílat. České banky se sice do systému okamžitých plateb připojují postupně, v blízké budoucnosti by však měly okamžité platby fungovat v rámci celé ČR. V EU již fungují tzv. instantní platby SEPA.

Přečtěte si, jak si poradit s okamžitými platbami.
 
POZOR: Okamžité platby nejsou expresní platby.


 

Jak dlouho trvá převod peněz z účtu na účet v jedné bance?

Při převodu peněz z účtu na účet u stejné společnosti má banka ze zákona povinnost peníze připsat ještě tentýž pracovní den. Pokud je posíláte o víkendu nebo během státního svátku, platí lhůta nejbližšího pracovního dne. V mBank proběhne takový převod peněz na účet příjemce okamžitě.

 

 

Jak dlouho trvá převod peněz do zahraničí?

Délka převodu peněz do zahraničí závisí od typu platby, který použijete – SEPA, nebo SWIFT.

SEPA platby jsou rychlejší. Příjemce bude mít peníze na účtu nejpozději následující pracovní den po zadání příkazu. Využít je však můžete pouze pro transakce v eurech a jenom v rámci EU a EHP.

Převody peněz v jiné měně se uskutečňují prostřednictvím SWIFT plateb. Některé platby mohou být doručeny příjemci také už následující pracovní den po odeslání, jiné se mohou protáhnout až na 4 dny.

 

 

Jak dlouho trvá převod peněz ze zahraničí?

Převod peněz ze zahraničí trvá obdobně dlouho jako převod peněz do zahraničí. Zajímá vás víc? Přečtěte si, jak fungují zahraniční platby.

 

 

Reklamace platby

I mistr tesař se někdy utne. Pokud jste platbu odeslali na nesprávný účet, můžete banku požádat o součinnost při vrácení platby. Vaše banka požádá banku příjemce o zprostředkování vrácení platby. Zejména při platbách odeslaných do zahraničí nemusí být vrácení platby možné. Pak lze situaci řešit prostřednictvím policie. Při platbách tedy platí dvojnásobně „dvakrát měř, jednou řež“.

Stává se vám často, že důležité platby převodem provádíte na poslední chvíli? Nastavte si trvalé platby nebo SIPO / inkaso, díky kterým všechny vaše platby odejdou včas, a vyhněte se zbytečným potížím.

 


Přečtěte si také: