zpátky

Platby kartou a výběry z bankomatů v zahraničí. Na co si dát pozor?

 

Minimálně při cestách po Evropě si vystačíte s platebními kartami. Ve srovnání s hotovostí jsou praktičtější a bezpečnější. I při placení kartou vás ale mohou potkat nepříjemnosti. Sepsali jsme pro vás vše, co byste měli vědět, než vyrazíte na další dovolenou.

 

 

Platba debetní kartou v zahraničí

Kdysi platilo, že někteří obchodníci akceptovali pouze karty od společnosti Visa, jiní zase přijímali jen Mastercard. Dnes byste v Evropě neměli mít při placení ani s jednou z nich větší potíže.
Naproti tomu karty jiných asociací, jako je American Express, Diners Club nebo JBC, nejsou tolik rozšířené. Proto si před cestou zjistěte, zda je obchodníci v dané zemi přijímají.

 

 

 

Nejlepší karta pro platby v zahraničí

Jak už bylo zmíněno výše, s kartou Mastercard nebo Visa chybu neuděláte. Nejlepší cestování je ale s mKartou Svět, díky které:

  • máte výběry z bankomatů nad 1 500 Kč zdarma,
  • získáte nejvýhodnější kurzy v zahraničí i na zahraničních e-shopech,
  • neplatíte za vedení mKonta.

Na dovolenou je vždy lepší jet raději se dvěma kartami – například s jednou debetní a druhou kreditní. Vyhnete se tak zbytečným komplikacím v případě odcizení nebo ztráty jedné z nich. V případě, že používáte službu Google Pay v kombinaci s kartou Mastercard, můžete ihned v mobilu aktivovat virtuální platební kartu.

TIP: Kreditní karty jsou ideální pro platby záloh například v půjčovnách aut. S největší pravděpodobností se vejdete do bezúročného období (u mBank trvá až 54 dnů) a na dovolené vám nebudou chybět vlastní peníze.

 

 

 

Poplatky při platbě kartou v zahraničí to nekončí

Banky dnes již zpravidla neúčtují poplatky za karetní transakce. V zahraničí vás ale může nemile překvapit vysoký kurz. Většina bank využívá pro převod měn vlastní kurzovní lístky, které zahrnují tzv. kurzovou marži.

 

Vyhněte se dynamické konverzi
Dynamická konverze je ve světě známá pod zkratkou DCC (Dynamic Currency Conversion). Při placení kartou v obchodech nebo restauracích umožňuje zákazníkovi přímo na terminálu navolit měnu, ve které chce transakci provést.
Mohlo by se zdát, že vám tato možnost platbu v cizině usnadní, protože nebudete muset přepočítávat, kolik zaplatíte – částku ve své měně uvidíte přímo na terminálu.

Problém při takové transakci je kurz. Ten si určuje provozovatel terminálu, nikoli vaše banka. Zpravidla bývá vyšší a na terminálu se nezobrazí.

Kvůli dynamické konverzi se však platbám kartou vyhýbat nemusíte. Stačí, když na terminálu vždy zvolíte místní měnu, tak máte jistotu, že se vám z účtu odečte částka odpovídající kurzu banky.

Přečtěte si jaké vás čekají kurzy u mBank.

 

 

 

Výběr z bankomatu v zahraničí

Při používání platebních karet v zahraničí může přijít řada i na výběry z bankomatů, které s sebou nesou další nástrahy. K nejčastějším patří tzv. surcharge fee neboli poplatek za výběr z bankomatu, který si ale účtuje sám provozovatel bankomatu a je tak nad rámec sazebníku vaší banky. Někdy mohou takové poplatky činit až 200 Kč.

Při výběru vám dá bankomat o surcharge fee vědět dopředu, takže budete mít možnost úkon ještě zrušit.

TIP: Výběry ze zpoplatněných bankomatů si můžete zablokovat ve své mobilní aplikaci mBank. Podívejte se, jak na to.

1. Po přihlášení klikněte na „Finance“, potom na „Karty“ a zvolte si kartu, pro kterou chcete tyto výběry zablokovat. Klikněte na ikonu „Více…“

2. Klikněte na „Nastavení karty“

 

 

 

3. V části „Bankomaty s poplatkem“ najdete tlačítko pro zablokování. Na stejném místě je můžete i odblokovat, pokud to někdy budete potřebovat.

 

Kurz při výběru z bankomatu v zahraničí
I při výběru z bankomatu v zahraničí se můžete setkat s dynamickou konverzí neboli tzv. DCC, kdy kurz určí provozovatel bankomatu. Proto vždy vybírejte hotovosti v měně země, ve které se zrovna nacházíte. Tím pádem získáte kurz, který určí vaše banka.

Výběr z bankomatu zahraničí s kartami mBank
S platebními kartami od mBank můžete vybírat z bankomatů bezkontaktně. Předejdete tak případnému zneužití údajů z karty nebo tzv. „spolknutí“ karty bankomatem.

 

 

 

Karta vs. hotovost

Obecně platí, že platby kartou jsou bezpečnější než platby v hotovosti. Pokud kartu ztratíte nebo vám ji někdo ukradne, snadno a rychle ji zablokujete ve svém mobilním bankovnictví nebo na infolince. A až se vrátíte z dovolené, jednoduše si zažádáte o novou.

Řešení ztráty či krádeže hotovosti je podstatně složitější. Přesto byste při cestě do zahraničí měli mít alespoň pár drobných. Využijete je při platbách na tržnicích, za parkovné nebo na pláži za lehátka.

Přestože platební karty nejsou zcela bez rizik, stále je cestování s nimi bezpečnější než cestování s balíkem hotovosti. Pokud se navíc budete držet našich rad, užijete si báječnou dovolenou bez starostí.

 

 

 

 

 

 

Kategorie:

Produkty