zpátky

Nesdílejte na internetu své citlivé údaje

Uživatelé internetu často nevědí, kolik informací o sobě vlastně sdílejí. Z jedné fotografie nebo příspěvku přitom lze často zjistit výrazně více, než si její autor uvědomuje. Čím větší množství fotek a příspěvků uživatelé sdílí, tím větší šance je, že omylem nasdílí světu i citlivé informace, aniž by o tom vůbec věděli.

 

 

Představíme Vám 3 hlavní scénáře

Prvním z nich je sdílení fotek s citlivými údaji na sociální sítě. Získání řidičského průkazu je jistě velký důvod k oslavě a něco, čím se určitě chcete svým známým pochlubit. Udělejte to ale raději osobně. Podvodníci na fotografie dokladů čekají a jsou připraveni zneužít vaše osobní informace.

 

Jak tento podvod funguje?

1. Fotografii vašeho dokladu nahrajete na sociální sítě, podvodník ji zachytí a zaznamená si vaše osobní údaje.

2. Získané údaje pak mohou podvodníci využít k získání půjčky nebo k uzavření smluv.

3. Oběť podvodu se o něm dozví často až po tom, co jí začnou chodit první upomínky o zaplacení dluhu.

 

 

 

 

V druhém scénáři leží uživatel na pláži a nahrává nejnovější fotky z dovolené na svůj profil. Netuší ale, že blízko jeho domova v České republice sedí podvodník, který přesně ví, kde bydlí. Přidanou fotkou jej oběť prakticky zve do svého nechráněného domova.

 

Jak tento podvod funguje?

1. Uživatel na sociálních sítích sdílí záznamy z běžecké aplikace i s mapou tras.

2. Podvodníci tak vidí, kde bydlí, a čekají na příležitost.

3. Jakmile uživatel nahraje fotku, že se zrovna s celou rodinou nachází na druhé straně zeměkoule, dává tím jasně najevo, že je jeho domov momentálně nechráněný.

4. Podvodníci využijí situace a vloupají se do jeho domova, kde ukradnou cenné předměty.

 

 

 

Třetí scénář je také relativně častý – týká se hesel. Velká část populace totiž dává přednost heslu, které je lehce zapamatovatelné na úkor jeho bezpečnosti. A tak si vyberou něco z jejich života – např. jméno syna, datum narození, nebo jméno ulice, ve které bydlí.

Z informací, které o sobě uživatel zveřejní na internetu, dokáží pak podvodníci odhadnout i přístupové údaje k některým účtům.

 

Jak tento podvod funguje?

1. Podvodníci si vyberou uživatele, který o sobě sdílí na internetu mnoho informací.

2. U přihlášení do jeho účtu (např. e-mailu) odkliknou „Zapomněl jsem heslo“.

3. Objeví se kontrolní otázka, kterou si uživatel zvolil, např. „Jaké bylo jméno vašeho prvního psa.“

4. Stačí pár minut na sociální síti daného uživatele a podvodník informaci dohledá. Tím pádem převezme kontrolu nad jeho e-mailem a může způsobit velké škody.

 

Jak se před takovými to podvody chránit?

Je to jednoduché – za žádných okolnosti nezveřejňujte na internetu fotografie svých dokladů. Fotky z dovolené raději přidávejte až po návratu domů a v dalších případech se zamyslete, jestli příspěvek neobsahuje zbytečně mnoho osobních informací, které by se daly zneužít.

 

 

 

 

  

Kategorie:

Aktuality, Bezpečnost