zpátky

Platit víc za výběr hotovosti? Poradíme, jak se tomu vyhnout

Určitě víte, že s kartami mBank máte výběry nad 1 500 Kč ze všech bankomatů na světě bez poplatků. Rádi nabízíme služby, kde nemusíte platit nic navíc a jsme přesvědčeni, že tak je to správné. Bohužel, ne všude to takhle funguje. Rádi vám ale poradíme, jak se zbytečným poplatkům vyhnout, pokud potřebujete vybrat – ať už doma nebo v zahraničí.

 

 

Jaké nástrahy na vás při výběru z bankomatu čekají?

Pojďme se společně podívat, kde na vás tyto nástrahy číhají a jak je obejít.

 

 

Poplatek za zobrazení zůstatku

Dnes svůj zůstatek na účtu jednoduše zkontrolujete v mobilní appce. Ale věděli jste, že zjištění stavu účtu přes bankomat bývá zpoplatněné? A právě toho začali využívat někteří provozovatelé bankomatů. K možnosti výběru hotovosti „přilepili“ službu zobrazení zůstatku účtu a inkasují tak poplatek automaticky. Dokonce tento poplatek požadují i v případě, že transakci zrušíte, stačí pouhé stisknutí takového tlačítka.
 

 

Jak se tomu vyhnout? Doporučujeme využít jiný bankomat nebo zkusit bankomat „proklikat“ (aniž byste klikali na toto tlačítko), abyste našli nabídku oddělených služeb.

 

 

Dynamická konverze

Známá také jako DCC, tedy Dynamic Currency Conversion. V podstatě jde o to, že při platbě kartou nebo výběru hotovosti v zahraničí vám terminál či bankomat nabídne možnost vybrat si měnu, ve které chcete transakci provést. Pohodlné, že? Hned víte, kolik vás výběr bude stát ve vaší měně. Jenže, docela tak to zase není. Jak to? Problémem je kurz, který v takovém případě neurčujeme my jako banka, ale provozovatel terminálu. A ten bývá zpravidla mnohem nevýhodnější.

Kvůli dynamické konverzi se však výběrům hotovosti v zahraničí vyhýbat nemusíte. Stačí, když na bankomatu zvolíte místní měnu.  Tak budete mít jistotu, že se vám z účtu odečte částka odpovídající kurzu banky.  A pro naprostou jistotu si v appce zablokujte kartou s DCC úplně.
 

 

 

 

Poplatek za výběr

I když máte od své banky výběr z bankomatu zdarma, je možné, že vám bankomat poplatek zaúčtuje. Jde o tzv.  surcharge fee, kdy si poplatky účtuje provozovatel bankomatu a v zahraničí se mohou vyšplhat někdy i na stovky korun! Dobrou zprávou je, že o poplatku vám dá bankomat vědět předem, takže úkon můžete ještě zrušit. A pokud chcete mít opět naprostou jistotu, můžete si zpoplatněný výběr zablokovat v mobilní aplikaci mBank.

 

 

Na závěr snad už jen dodáme, že je škoda platit, když nemusíte. Budeme rádi, pokud vám těchto několik informací a tipů pomůže vyhnout se zbytečným poplatkům.