Nenechte se obehrát při výběrech z bankomatu a placení kartou

Od začátku bojujeme proti absurdním poplatkům a neférovým finančním praktikám. Proto jsme pro vás připravili tipy, jak se vyhnout skrytým nástrahám spojeným s používáním platební karty.

Bankomaty s poplatkem

Paušální poplatek za použití bankomatu (nebo tzv. "surcharge fee") mohou účtovat provozovatelé některých bankomatů v zahraničí těm, kteří nejsou jejich klienty a chtějí bankomat využít. Nejčastěji se poplatky účtují v situaci, kdy bankomat rozpozná, že jde o kartu vydanou v jiné zemi.

 

Na obrazovce bankomatu se před potvrzením výběru zobrazí informace, že transakce bude zpoplatněna nějakou částkou. To ale není suma, kterou si podle sazebníku účtuje banka, která kartu vydala. Je to dodatečný poplatek, který z karty strhne provozovatel bankomatu při výběru. Výše poplatku může být i nad 200 Kč. To už je opravdu hodně, zvlášť když vybíráte víckrát.

 

Ne každý „cizí“ bankomat bude chtít zmíněný poplatek účtovat. Pokud na vás vyskočí poplatek za výběr, zkuste se porozhlédnout po jiném bankomatu nebo radši plaťte bezhotovostně kartou, telefonem nebo hodinkami.

Tip mBank: Pro jistotu si v mobilní appce zablokujte výběry kartou z bankomatů, při kterých se účtuje dodatečný poplatek.
Podívejte se, jak na to.

 

o

1. Po přihlášení klikněte na „Produkty“, potom na „Karty“ a zvolte si kartu, pro kterou chcete tyto výběry zablokovat. Klikněte na ikonu „Více…“

o
o

2. Klikněte na „Nastavení karty“

o
o

3. V části „Bankomaty s poplatkem“ najdete tlačítko pro zablokování. Na stejném místě je můžete i odblokovat, pokud to někdy budete potřebovat.

o

 

Platby s převodem měny (Dynamic Currency Conversion)

DCC (Dynamic Currency Conversion) je služba, která vám při placení na terminálu nebo při výběru z bankomatu v zahraničí nabídne možnost vybrat si, v jaké měně transakce proběhne.

 

To zní jako užitečná vychytávka, že? Proč platit v cizí měně, když si můžete vybrat tu, která je vám bližší… A na to právě provozovatelé terminálů a bankomatů spoléhají. Jakmile si zvolíte jinou než místní měnu, transakce se převádí podle směnného kurzu, který určuje poskytovatel zařízení. Věřte, že pro vás bude značně nevýhodný. Rozdíl zaúčtovaných částek může být až 12 % ve váš neprospěch (zdroj: Stiftung Warentest z 2016)

 

Pokud vám v zahraničí bankomat nebo terminál nabízí možnost platby v korunách nebo místní měně, tak si vždy vyberte měnu země, ve které se nacházíte. Tak budete mít jistotu, že se placená suma přepočítá kurzem vaší banky.

TIP mBank: Pro jistotu si v mobilní appce zablokujte platby kartou, při kterých se využívá DCC. Kdybyste si při pobytu v zahraničí při výberu hotovosti nebo platbě omylem vybrali CZK, transakce bude odmítnuta a vy se vyhnete nepříznivému kurzu. To platí i v situaci, že obsluha v obchodě zvolí měnu za vás. Následně můžete transakci opakovat a vybrat si místní měnu, případně upozornit obsluhu na správnou volbu. Blokace bude platná pro výběry z bankomatů a platby na terminálech u obchodníků, neplatí při platbách/nákupech na internetu. Podívejte se, jak na to.

 

o

1. Po přihlášení do aplikace klikněte na „Produkty“, poté na „Karty“ a vyberte si kartu, pro kterou chcete tyto platby zablokovat. Klikněte na ikonu „Více“.

o
o

2. Klikněte na „Nastavení karty“.

o
o

3. V části „Platby s pŕevodem měny (DCC)" najdete tlačítko pro zablokování. Na stejném místě je můžete i odblokovat.

o