zpátky

Pozor na falešné faktury

Nejen ve firmách je placení faktur samozřejmostí – velká část domácností pravidelně dostává faktury například za energie, internet nebo telefonní služby. Při jejich placení je však nutné dávat si pozor na podvodníky, zvláště pokud jste e-mailem či poštou dostali upomínku k jejich zaplacení. Na první pohled se faktura i průvodní e-mail či dopis mohou zdát v pořádku a obsahovat všechny podstatné údaje jako jsou částka, popis, logo a název firmy. Jediný a velmi důležitý rozdíl bude „jen“ číslo účtu. Vyvarujte se drahých chyb a důkladně si zkontrolujte, na jaký účet peníze posíláte.

 

 

Jak tyto podvody fungují?Jak tyto podvody fungují?

 

1. Na e-mail nebo do poštovní schránky vám přijde oznámení o pozdní platbě.

 

2. Na první pohled se zdá, že je vše v pořádku: formát zprávy, zápatí, popis platby, dokonce i logo. Jediné, čím se faktura liší, je číslo účtu.

 

3. Oběť podvodu pošle peníze na falešný účet.

 

 

 

 

 

Jak se před podvody chránitJak se před podvody chránit?

 

Před tím, než zaplatíte fakturu, která vám přišla e-mailem, zvažte vždy tyto kroky.

 

1. Pokud je to možné, využívejte mobilní aplikace dodavatelů služeb, abyste si mohli stav fakturace ověřit, případně přes ně fakturu rovnou zaplatit.

 

2. Pečlivě zkontrolujte e-mailovou adresu odesílatele, ale myslete na to, že i tento údaj lze zfalšovat – stejně jako informace o odesílateli na klasickém dopise.

 

3. Znovu zkontrolujte číslo bankovního účtu, na který provádíte bankovní převod. U QR kódu si tento údaj před odesláním platby zkontrolujte také.

 

4. Pokud vám cokoliv přijde podezřelé, platbu neprovádějte a neposkytujte odesílateli žádné osobní údaje.

 

 

 

Více praktických rad a tipů, jak se můžete jednoduše chránit na internetu, najdete na našem webu v sekci Bezpečnost.

 

#NaBezpecnostiZalezi
 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kategorie:

Aktuality, Bezpečnost