zpátky

Dejte si pozor na podvodné odkazy v e-mailech

Známe to všichni – na e-mail nám denně chodí desítky e-mailů od různých osob či společností. Většina z nich končí ve spamu, ale někdy se přeci jen některé vloudí do hlavní schránky. Často se jedná o neškodné reklamní sdělení, nicméně mohou se mezi nimi objevit i e-maily, které mají za úkol vyvolat stres a paniku, a tak vás přesvědčit ke sdílení citlivých údajů. Dejte si pozor, abyste kvůli pár minutám nepozornosti nepřišli o všechny úspory.

 

 

Jak tyto podvody fungují?Jak tyto podvody fungují? 

1. Podvodníci rozešlou hromadný e-mail s různými záminkami, aby příjemce přiměli ke kliknutí na odkaz nebo otevření škodlivé přílohy.

2. E-maily mohou na první pohled vypadat jako zprávy z banky, oznámení o výhře v soutěži, urgence k zaplacení faktury od dodavatele nebo jen výzva ke zkontrolování dokumentu v příloze. Jedno mají ale společné – urgují k akci.

3. Příjemce v domnění, že uhradí zatoulanou platbu nebo odblokuje své internetové bankovnictví, klikne na odkaz v e-mailu.

4. Otevře se mu stránka, která připomíná reálnou platební bránu či přihlašovací stránku do jeho banky, a vyzývá jej k zadání citlivých údajů (číslo karty, přihlašovací údaje k internetovému bankovnictví, rodné číslo apod.).

5. Podvodníci pak data zneužijí např. k žádosti o úvěr a všechny úspory oběti převedou na své účty.

 

 

 

 

 

Jak se před podvody chránitJak se před podvody chránit?

1. Do svého internetového bankovnictví se nikdy nepřihlašujte přes zaslané odkazy.

2. Neotvírejte e-maily od neznámých odesílatelů.

3. Pokud takový e-mail náhodou, ze zvědavosti či nepozornosti otevřete, nikdy neklikejte na uvedené odkazy a neotvírejte přílohy.

4. Věnujte pozornost způsobu, jak s vámi odesílatel komunikuje – například, zda vás oslovuje jménem, jestli text neobsahuje gramatické chyby či překlepy apod.

5. Vždy se před provedením akce zamyslete, zda by s vámi takto banka nebo jiná organizace komunikovala. Pokud máte jakékoliv podezření na podvod, kontaktujte zákaznickou linku dané společnosti.

 

 

 

Více praktických rad a tipů, jak se můžete jednoduše chránit na internetu, najdete na našem webu v sekci Bezpečnost.

 

#NaBezpecnostiZalezi
 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kategorie:

Aktuality, Bezpečnost