zpátky

Nenechte se při výběru nebo platbě v zahraničí zbytečně připravit o peníze

 

Stalo se vám někdy, že se vás bankomat nebo platební terminál v zahraničí zeptal, zda chcete platbu zaúčtovat v místní měně, nebo v českých korunách? Pokud ano, narazili jste na službu zvanou dynamic currency conversion (DCC). Víte, jak v takovém případě postupovat, abyste se sami zbytečně nepřipravili o peníze? Máme pro vás jednoduchý návod, a navíc super vychytávku – jako první banka na českém trhu umožňujeme blokaci těchto nevýhodných plateb a výběrů. Nejdřív si ale pojďme vysvětlit, co to DCC vlastně je.

 

 

Představte si, že stojíte před bankomatem v cizím městě v zahraničí a chcete si vybrat hotovost. Na obrazovce se zobrazí hláška „Chcete částku zaúčtovat v CZK, nebo v EUR?“ a vy vidíte jak částku v eurech, tak částku v českých korunách i se směnným kurzem. Většina z nás si asi zvolí české koruny, protože je to pro nás známá měna a předpokládáme, že je kurz stejně výhodný. Ale ouha!

 

Provozovatelé služby většinou spoléhají na to, že pokud o DCC nemáte povědomí, zvolíte si právě tu měnu, která je vám bližší. Když jste Čech v zahraničí, pak to s největší pravděpodobností budou české koruny, na které jste z domova zvyklí. Částka v této měně je pro vás jednoduše řečeno přehlednější.

 

 

Pokud si zvolíte koruny, zaúčtuje se vám sice zobrazená částka, ale směnný kurz určuje poskytovatel terminálu nebo bankomatu. A věřte, že takový kurz pro vás s největší pravděpodobností nebude moc výhodný. Kdybyste si zvolili částku v eurech, použil by se kurz vaší banky. Rozdíl zaúčtovaných částek může být ve výsledku i přes 10 %.

 

 

Není to ovšem jediná nástraha, která na vás v zahraničí číhá. Ještě se můžete při výběru z bankomatu setkat s tzv. surcharge poplatkem. Jde o dodatečný poplatek, který si účtuje správce bankomatu a strhne se vám rovnou z karty.

 

 

Není ale nutné propadat panice. Oba tyto poplatky si totiž můžete v appce mBank jednoduše zablokovat! Budete tak chráněni před zbytečnou ztrátou peněz kvůli nevýhodnému kurzu na cestách. 

 

 

Přesto mějte vždy na paměti, že pokud vám bankomat nebo terminál v zahraničí nabízí možnost platby v CZK nebo cizí měně, je vždy potřeba zvolit zahraniční měnu! Tak budete mít jistotu, že se útrata přepočítává kurzem vaší banky a vy nepřijdete kvůli nevýhodnému kurzu o peníze.