Příběh ze života
Jana, 28 let: „Jednou mi přišel takový zvláštní e-mail. Byla jsem zvědavá, a tak jsem klikla na odkaz v mailu. Vedl ale na divné stránky, tak jsem zavřela prohlížeč a pustila celou věc z hlavy. Po nějakém čase mi přišel e-mail s informací, že se někdo naboural do mého počítače a převzal kontrolu nad přední kamerou. Tvrdil, že má moje fotky, které zveřejní, pokud mu nezaplatím určitou částku na bitcoinový účet.“
- Nastavte si silné unikátní heslo ke svému účtu v počítači, i když ho zrovna s nikým nesdílíte.
- Pokud máte v PC citlivé údaje, jako jsou uložená hesla v prohlížeči, citlivé dokumenty a fotky, počítač nikomu nepůjčujte.
- Pokud to počítač umožňuje, využívejte zabezpečení pomocí biometrie.
- V případě, že počítač sdílíte s někým dalším, vytvořte si oddělené uživatelské účty.
- Investujte do antivirového programu – ideálně typu NextGen Antivirus (NGAV). Dokáže zabezpečit zařízení mnohem lépe než tradiční antiviry, a navíc dokáže předvídat útoky.
- Zkontrolujte si, že máte zapnutý firewall. Pomůže vám chránit počítač před neautorizovaným přístupem.
- Útočníci se při nabourání do vašeho počítače mohou dostat k vaší kameře, záběry pak mohou použít k vydírání nebo jiné nekalé aktivitě.
- Pokud vám přijde e-mail s informací, že má někdo vaše fotky a zveřejní je, jestliže nezaplatíte, většinou to není pravda. Útočníci často jen zkoušejí, kdo se nechá nachytat a zaplatí. Rozhodně nic neplaťte a rovnou kontaktujte Policii ČR.
- Šifrování převede data z počítače do nečitelné podoby – jsou čitelná jen tehdy, když počítač odemknete zvoleným způsobem.
- TIP: Pokud počítač prodáváte, nezapomeňte data zašifrovat. Převedení do továrního nastave-ní je sice dobrý začátek, ale šikovný hacker tato data dokáže obnovit.
- Nepřipojujte se na veřejné wi-fi, pokud to není nezbytně nutné. Raději vždy použijte hotspot a svá mobilní data.
- Na veřejné wifi raději nezadávejte svoje citlivé údaje, jako jsou přihlašovací údaje, hesla, číslo platební karty a podobně.