Příběh ze života: Podraz přes SMS
Jiří, 41: „Přišla mi esemeska, která se tvářila jako oficiální zpráva z finančního úřadu. A že prý mám nedoplatek, který se musí hned uhradit. Ve zprávě byl i odkaz na platbu, zato tam nebyly háčky a čárky, místo nich takové divné znaky, něco jako ¥, ♦ nebo ß. Nechtěl jsem mít žádné problémy, tak jsem to zaplatil. Pak mi přišla další zpráva, že mají můj účet, a jestli ho chci zpátky, tak musím zaplatit výkupné…“
V dnešní době čím dál více lidí hledá řešení, jak rychle zhodnotit své úspory. Toho využívají podvodníci, kteří se mohou vydávat za finančního poradce a naslibují vám hory doly jen proto, aby se dostali k vašemu účtu. Jak takový podvod funguje?
- Falešný finanční poradce vás přesvědčí, že pro vás má výhodnou nabídku. Stačí, když mu dáte přístup ke svému účtu, a on za vás bude provádět „investice“. Jak se chránit? Nikdy nedávejte třetí osobě přístup ke svému mobilnímu nebo internetovému bankovnictví ani nepřeposílejte autorizační SMS kódy.
- Pokud se finanční poradce nedostane do vašeho bankovnictví, bude se vás snažit přesvědčit alespoň k tomu, abyste si na své zařízení nainstalovali software, který vám se zhodnocováním peněz pomůže. Bohužel má takový program za úkol většinou jedinou věc – sledovat vaše zařízení a nabourat se vám do účtu. Jak se chránit? Nedávejte třetí osobě přístup ke svému zařízení ani si neinstalujte žádný program z neoficiálního zdroje, který vám jen tak někdo doporučí.
Připomínáme, že mBank nikdy nežádá vaše přístupové údaje do internetového bankovnictví.
1. E-mail odeslaný z neznámé domény nebo domény obsahující menší překlep
2. Neobvyklá příloha
3. Obecný pozdrav
4. Odkazy, které přesměrovávají na neznámé stránky nebo adresy s drobnými překlepy
5. Hrozby a budování pocitu naléhavosti
Pokud vám přijde podezřelá SMS s žádostí o platbu, kterou jste nikde nezadali, jedná se pravděpodobně o podvod. Taková SMS může obsahovat nekompatibilní znaky (např. ¥, ♦, ⊗ a podobně), může být napsána lámanou češtinou, nebo dokonce celá v cizím jazyce, třeba v ruštině nebo angličtině. Věnujte pozornost URL adrese obsažené ve zprávě. Na první pohled může vypadat skoro stejně jako oficiální odkaz, ale při bližším prozkoumání zjistíte, že se liší například příponou nebo přidáním podsekce webu
Víte, co je to vishing? Podvod po telefonu. Čím dál tím častěji se podvodníci pokoušejí získat citlivé údaje tak, že se vydávají za zástupce společnosti, kterou dobře znáte a věříte jí (např. vaše banka, Policie ČR apod.). Myslete na to, že podvodníci dokáží napodobit jakékoliv telefonní číslo, tedy mohou se vydávat i za operátory z mLinky.
- Jak to funguje? Podvodník vám zavolá a pod záminkou pomoci například se zablokovaným internetovým bankovnictvím, vyšetřování podvodu s úvěrovou žádostí nebo zavirovaným počítačem se z vás pokouší vylákat ID, heslo, údaje o platební kartě, váš telefon a autorizační SMS nebo heslo pro mLinku. Tedy údaje, které potřebujete při placení na internetu nebo realizaci platebního převodu. Může od vás ale chtít informace o vaší finanční situaci, fotku občanky, instalaci různých aplikací do vašeho počítače či telefonu nebo výběr hotovosti a následně vklad na cizí účet.
- Jak se bránit? Používejte selský rozum a ostražitost! I když zní dotyčný velmi přesvědčivě, položte sami sobě otázku, jestli byste požadované údaje poskytli jen tak někomu cizímu na ulici. Nejednejte pod nátlakem, raději zavěste a zavolejte zpět na mLinku.
- Jestli se vám hovor zdá podezřelý, cítíte se pod nátlakem nebo jste vystaveni nepříjemným dotazům a požadavkům, které se týkají citlivých údajů, rozhodně tyto informace nesdělujte a zavěste. Zaznamenejte si číslo, odkud vám bylo voláno, a čas, kdy se hovor uskutečnil.
Pokud máte i sebemenší podezření, že se může jednat o podvodný telefonát,
zavěste a zavolejte nám na mLinku, kde si informace ověřte.
1. Neotevírejte podezřelé e-maily a přílohy (např. převod.pdf.zip)

2. V e-mailu najetím kurzoru na odkaz zkontrolujte, zda odkazuje opravdu na vámi očekávanou stránku.

3. Věnujte pozornost důvěryhodnosti odesílatele a způsobu, jakým s vámi komunikuje.

4. Nikdy se nepřihlašujte do banky z odkazu, který obdržíte v e-mailu.

5. Nevěřte e-mailům oznamující výhru v soutěži, do které jste se nepřihlásili.

Mohlo by se hodit
Nezapomeňte, že si můžete sjednat i pojištění online identity, které vás ochrání v případě, že někdo zneužije vaše přístupová hesla, osobní údaje nebo jiné citlivé informace.