Příběh ze života: Děravá wifina
Pepa, 53: „Kluci v hospodě mi dali super tip na dárek pro manželku, tak jsem si řekl, že ho rovnou objednám. Připojil jsem se k veřejné wi-fi, co mají v hospodě zdarma, a objednal to z mobilu. Když jsem se ráno vzbudil, zjistil jsem, že mi někdo z účtu poslal platbu do zahraničí ve výši 100 000 Kč. To byla moje snaha tedy pěkně drahá…“
Úroveň zabezpečení veřejných wi-fi je obtížné zjistit. Řiďte se proto jednoduchými bezpečnostními zásadami a používejte je pouze ke čtení zpráv a podobně. Při používání aplikace internetového bankovnictví, při platbě kartou na e-shopech důrazně doporučujeme používat vlastní mobilní data. Tam máte jistotu, že vás při komunikaci s bankou nikdo neodposlouchává.
6 bezpečnostních zásad pro používání wi-fi
1. Připojujte se pouze k wi-fi, které jsou označené jako zabezpečené. Pokud žádná taková v blízkosti není, použijte svá mobilní data.

2. Na veřejných wi-fi nikdy nepoužívejte své klíčové účty a přihlašovací údaje, jako je heslo do internetového bankovnictví či k vašemu e-mailu.

3. U méně známých eshopů používejte raději platební brány, které umožňují dvoufázové ověření (3D Secure), například autorizace pomocí mBank aplikace (mKlíč) či SMS.

4. Nikdy nepoužívejte stejné heslo pro všechny své účty. Vymyslete si důmyslný systém v tvorbě hesel nebo využijte některou ze softwarových klíčenek.

5. Mějte v zařízení kvalitní antivirový program (ochrana internetového bankovnictví je většinou sice placená služba, ale za tu jistotu to stojí).

6. Do vašeho účtu se přihlašujte raději pomocí aplikace mBank než v internetovém prohlížeči. Aplikace garantuje nejpřísněji zabezpečený způsob komunikace.

- Při nastavování svého routeru či modemu se poraďte s technikem ohledně úrovně jeho zabezpečení. Pokud router nastavujete sami, dbejte na to, aby heslo k vaší wi-fi bylo opravdu silné (alespoň 8 znaků dlouhé, velká i malá písmena, číslice i speciální znaky, například znak „&“. Nemělo by obsahovat diakritiku.)
- Jedním z nejdůležitějších zabezpečovacích prvků je šifrování – s technologií WPA2 se k vám nikdo bez znalosti hesla nepřipojí. Existují také starší verze šifrování, které routery nabízejí. Důrazně doporučujeme vyhnout se starému šifrování WEP.
- Jako další ochranný prvek může sloužit možnost skrýt jméno vaší wi-fi (tzv. SSID). Pokud zvolíte v nastavení routeru možnost skrytí SSID, kolemjdoucím ani vašim sousedům se vaše domácí wi-fi v seznamu dostupných wi-fi nezobrazí. Pokud se ale budete k wi-fi chtít připojit vy, budete muset zadat přesný název SSID.
- Většina routerů má pro vstup do nastavení heslo 1234, admin či nějakou obdobnou kombinaci. Takové zařízení lze snadno napadnout. Po vybalení zařízení výchozí heslo ihned změňte.
- Zabezpečit svůj mobil a počítač proti útokům je stejně důležité jako nevyužívat nezabezpečené veřejné wi-fi.
- Doporučujeme nainstalovat si antivirové programy. Kvalitní antivirové programy každý den aktualizují svoji databázi škodlivého kódu, který se nově vyskytne na internetu. Některé z nich také kontrolují aktivitu na domácí wi-fi síti a umožňují použít pro internetové bankovnictví speciální zabezpečený internetový prohlížeč.