Příběh ze života
Aleš, 22 let: „Prodával jsem starý telefon na internetovém bazaru a přišla mi zpráva od zájemce, že ho koupí a peníze mi pošle na kartu přes platební bránu, na kterou mi poslal odkaz. Stránka vypadala seriózně, tak jsem zadal údaje své karty a čekal na platbu. Ale místo aby mi peníze přišly, naopak začaly z mé karty odcházet...…“
- Pokud v e-shopu nenajdete kontakty, jako je e-mail, telefon a adresa, zbystřete.
- Hledejte také obchodní podmínky – má je e-shop vůbec? Dávají smysl? Jestliže e-shop neznáte, nemáte bez nich šanci zjistit, jak budou probíhat reklamace nebo vrácení zboží.
- Jestliže jste v e-shopu poprvé, poučte se ze zkušeností ostatních. Na internetu je spousta portálů, které obsahují recenze e-shopů.
- Podívejte se třeba na dTest.cz nebo Heureka.cz. Navíc Česká obchodní inspekce vede aktualizovanou databázi rizikových e-shopů.
- Seriózní e-shop vám nabídne více možností doručení i způsobů, jak zaplatit za objednané zboží.
- Pokud e-shop vyžaduje pouze platbu převodem na účet předem a neznáte jej, je třeba zbystřit a případně vyhledat jiný obchod, který umožňuje platbu dobírkou.
- Dnes už neplatí, že zámeček a „https“, označující zabezpečení webu, znamenají, že vám nic nehrozí.
- Podvodníci si mohou zdarma stáhnout „bezpečnostní“ certifikáty a dát si ikonu zámečku, kam se jim zlíbí.
- Nedůvěřujte nabídkám, které jsou až podezřele výhodné nebo atraktivní, jako třeba pochybné soutěže o elektroniku nebo 90% slevy.
- Ověřte si, že nabídka ke koupi neobsahuje skryté podmínky, jako je například závazek k předplatnému.
- Známe jednoduché řešení – eKartu. Jedná se o virtuální kartu, která je odpojená od vašeho účtu a kterou si jednoduše pár kliknutími v appce dobijete na požadovanou částku. I kdyby tak někdo vaši kartu zneužil, k prostředkům na vašem účtu se nedostane.
- Nastavte si limity pro platby kartou na internetu na nižší částku. Nic to nestojí a v případě zneužití karty přijdete jen o tolik, kolik si nastavíte jako limit.
Tip pro vás: Uložení čísla karty na stránkách prodejců vám může zjednodušit další nákup, ale raději ho ukládejte pouze u těch ověřených a nikdy ne do prohlížeče – databáze už několikrát unikly. V appce si můžete pomocí filtru zkontrolovat, kde všude máte kartu uloženou. Stačí, když kliknete na Platby, otevřete Historii transakcí, vyberete záložku Typ a zaškrtnete políčko Karta uložená u obchodníka, a hned uvidíte, komu jste své údaje svěřili. Pak už stačí přihlásit se do e-shopů, se kterými své údaje sdílet nechcete, a kartu odebrat.
Na bazarech buďte extrémně opatrní
U bazarů už dávno neplatí, že o peníze přijde jen kupující, kterému místo mobilu dojde cihla v krabici. Podvodníci se totiž zaměřují i na prodávající. Objevte jejich nejnovější triky:
Zájemce o zboží chce poslat peníze předem, nikoliv na dobírku. Peníze vám chce poslat přes kurýra nebo platební bránu. Pošle vám odkaz, který se bude tvářit jako stránka dopravce nebo platební brána. Bude po vás chtít, abyste tam vyplnili údaje své karty, kam vám peníze přepošle. Do mobilu vám pak přijde upozornění o platbě. V domnění, že se jedná o příchozí platbu za zboží, ji potvrdíte a už vás mají.
Kupující vám napíše, že mu nefunguje platební tlačítko a ať pošlete mail. Pak vám přijde zpráva, která vypadá jako oficiální komunikace bazaru, že platba je na cestě a pro vyzvednutí stačí zadat v platební bráně číslo karty. A už vás mají...

Když se ozve zájemce o vaše zboží, nepodléhejte euforii.

Zkontrolujte si hodnocení kupujícího, pokud to bazar umožňuje.

Nesdílejte své citlivé údaje. K poslání peněz musí stačit kupujícímu vaše číslo účtu.

Když vám někdo „posílá peníze“, nikdy nepotvrzujte platbu. Takhle to nefunguje.