Příběh ze života
Aleš, 22 let: „Prodával jsem starý telefon na internetovém bazaru a přišla mi zpráva od zájemce, že ho koupí a peníze mi pošle na kartu přes platební bránu, na kterou mi poslal odkaz. Stránka vypadala seriózně, tak jsem zadal údaje své karty a čekal na platbu. Ale místo aby mi peníze přišly, naopak začaly z mé karty odcházet…“
Na bazarech buďte extrémně opatrní
Nakupujete na online bazarech? V takovém případě byste měli svou opatrnost zvýšit dvojnásobně. Čeká vás tam totiž hned několik typů nástrah:
- Prodávající vám zaplacené zboží vůbec nepošle
- Při platbě na dobírku vám nedojde zakoupené zboží ale např. cihla
- Prodávající vám pro zaplacení za zboží pošle odkaz na falešnou platební bránu, přes kterou získá údaje o vaší kartě
Obecně bychom doporučovali nakupovat raději na ověřených e-shopech, ale pokud přeci jen chcete na online bazaru něco koupit, pak byste měli následovat dvě důležitá pravidla:
- Vždy kontrolujte hodnocení prodávajícího – pokud narazíte byť i na jedinou negativní recenzi, raději si obchod rozmyslete
- Plaťte ideálně hotově při osobním převzetí a zkontrolování zboží – pokud to není možné, držte se ověřených metod jako je převod nebo dobírka. Pokud vám prodávající nabídne platbu přes platební bránu, obchod raději ukončete.
- Pro převod peněz na váš účet potřebuje kupující znát pouze číslo vašeho účtu. Pokud po vás bude požadovat třeba číslo vaší karty nebo e-mail a další údaje, jedná se pravděpodobně o podvod.
Takto vypadá správně zabezpečený web:
Nakupujte pouze na e-shopech, které mají platný SSL certifikát
Ten zobrazíte tak, že rozkliknete v adresním řádku symbol zámečku, kliknete na tlačítko „Zobrazit certifikát“. V okně uvidíte platnost certifikátu a informace o tom, kdo ho vystavil a pro koho. Zabezpečení webu ukazuje také v adresním řádku samotný nápis https://. Písmeno „S“ znamená Secure neboli bezpečné. Pokud stránka obsahuje pouze http://, znamená to, že se jedná o nezabezpečenou stránku bez bezpečnostního certifikátu. Odtud raději rychle pryč.
- Český e-shop má zpravidla doménu s koncovkou .cz, .eu, výjimečně .com.
- Ani koncovka .cz nemusí znamenat, že firma podniká v ČR! Sídlo firmy by mělo být v ČR, abyste měli jistotu, že případný spor bude spadat pod českou jurisdikci. Na webu musí mít e-shop zveřejněné obchodní podmínky. Ty najdete zpravidla v patičce stránky. V obchodních podmínkách zjistíte, kdo za e-shopem stojí (provozovatel e-shopu). Údaje následně můžete ověřit s daty z obchodního rejstříku nebo živnostenského rejstříku.
- Seriózní český e-shop by navíc měl zobrazovat všechny české znaky, jako jsou písmena s háčky a čárkami včetně „ů“. Pokud e-shop vyžaduje pouze na platbu převodem na účet předem a neznáte jej, je i v tomto případě potřeba zbystřit a případně vyhledat jiný obchod, který umožňuje platbu dobírkou.
- Nedůvěřujte nabídkám, které jsou až podezřele výhodné nebo atraktivní, jako třeba pochybné soutěže o elektroniku nebo 90% slevy. Ověřte si, že nabídka ke koupi neobsahuje skryté podmínky, jako je například závazek k předplatnému.
3D Secure je služba, která povolí platbu pouze poté, co ji autorizujete pomocí mKlíče nebo SMS.
Nejbezpečnější variantou jsou e-shopy, které technologii 3D Secure podporují. Poznáte je tak, že na stránce, kam vkládáte své platební údaje, je některé z log technologie 3D Secure. To platí pro české i zahraniční weby. Je nutné ale podotknout, že řada zahraničních seriózních e-shopů tuto funkci nepodporuje. Je proto nezbytné sledovat i ostatní prvky bezpečnosti.
Neuvádějte své osobní údaje na nedůvěryhodných stránkách, především nikdy nezadávejte své bankovní přihlašovací údaje na cizích stránkách.
Na platební bránu byste měli být přesměrováni ihned po dokončení nebo v procesu zadávání objednávky. Nikdy neklikejte na odkazy pro přihlášení do internetového bankovnictví či platební brány, které vám někdo pošle e-mailem nebo na sociálních sítích. Mohli byste tak narazit na falešné stránky.
Jestliže jste na e-shopu poprvé, poučte se ze zkušeností ostatních. Na internetu je spousta portálů, které obsahují recenze e-shopů. Podívejte se třeba na dTest.cz nebo Heureka.cz. Navíc Česká obchodní inspekce vede aktualizovanou databázi rizikových e-shopů.
- Jestli se chystáte nakupovat na internetu, je lepší platit z účtu, kde nemáte všechny svoje úspory. V případě, že někdo váš účet zneužije, nezůstanete tak bez prostředků. Pokud ale nemáte více účtů, nezoufejte.
- Známe jednoduché řešení - eKartu. Jedná se o virtuální kartu, která je odpojená od vašeho účtu, a kterou si jednoduše pár kliknutími v appce dobijete na požadovanou částku. I kdyby tak někdo vaší kartu zneužil, k prostředkům na vašem účtu se nedostane.
Tip pro vás
Je dobré vědět, které e-shopy mají uložené údaje o vaší kartě. V appce jsme pro vás připravili super bezpečnostní vychytávku, která vám je ukáže. Stačí, když kliknete na Platby, otevřete Historii transakcí, vyberete záložku Typ a zaškrtnete políčko Karta uložená u obchodníka, a hned uvidíte, komu jste své údaje svěřili. Pak už stačí přihlásit se do e-shopů, se kterými své údaje sdílet nechcete, a kartu odebrat.