zpátky

Jak na bezpečnou letní dovolenou

Určitě moc dobře víte, jak si letní dovolenou vychutnat plnými doušky. My ale víme, jak během ní neplatit zbytečné poplatky, jak chránit osobní údaje a jak se vyhnout nevýhodným kurzům. Proto ještě před cestou mrkněte na našich pár tipů.


 

 

Zapomeňte na směnárnu

Pamatujete na časy z mládí, kdy dovolená začínala frontou ve směnárně? Věřte, že tuto položku můžete ze svého dovolenkového bucket listu vyškrtnout. Na výhodné platby i výběry vám bude stačit mKarta Svět. Ta vám totiž nabízí jeden z nejlepších směnných kurzů a můžete s ní vybírat zdarma ze všech bankomatů na světě (při výběru alespoň 1500 Kč).

 

 

Mějte přehled

Předpokládáme, že telefon si s sebou na dovolenou přibalit nezapomenete. Tak si jen dejte pozor, abyste v něm měli i appku mBank. Díky ní budete mít vždy přehled o zůstatku na účtu, můžete si libovolně měnit limity na kartě nebo například využít měnovou kalkulačku, díky které budete vždy vědět, kolik vás nákup bude stát.

 

 

Pozor na DCC

Možná jste se už někdy v zahraničí setkali s tím, že vám při platbě kartou nebo výběru z bankomatu terminál nabídl možnost zaúčtování platby v korunách. Taková služba se nazývá DCC (Dynamic Currency Conversion) a základní pravidlo je: nikdy nevolte české koruny, ale místní měnu (eura, chorvatské kuny, švýcarské franky apod.). Pokud totiž vyberete konverzi (tj. české koruny), transakce bude zaúčtována směnným kurzem poskytovatelem bankomatu nebo terminálu, a ten pro vás rozhodně nebude výhodný. V některých případech byste mohli zaplatit klidně o 10 % více než při transakci v místní měně.

 

 

Buďte připraveni na kapsáře

V zahraničí bychom měli být extrémně ostražití na „kapsáře“. Peněženku, mobil a další cennosti bychom noste na bezpečném místě (rozhodně ne v kapse u kalhot nebo přední kapse u batohu). Co ale dělat, když zjistíte, že platební karta neleží v peněžence? Správná odpověď je: zapnout mobilní appku mBank a kartu si dočasně zablokovat. Jen tak budete mít jistotu, že s ní nikdo nezaplatí. A pokud budete mít štěstí a zjistíte, že jste ji jen nechali na hotelu, jednoduše ji zase odblokujete a můžete s ní platit dál.

 

 

Poplatky (ne)zastavíte

Mnoho bank a poskytovatelů bankomatu účtuje zahraničním platebním kartám poplatek za výběr. Většina lidí na to ale přijde až poté, co se jim poplatek strhne z účtu. Co s tím? V appce najdete jednoduchou funkci, díky které můžete výběry ze zpoplatněných bankomatů „vypnout“. Stačí jedno tlačítko a poplatek nemá šanci. Transakce se pak zamítne a vy máte možnost najít jiný bankomat, u kterého vyberete hotovost zdarma.

 

 

Veřejná wi-fi se nemusí vyplatit

Pokud si chcete v zahraničí zkrátit čas brouzdáním na internetu, tak dávejte pozor, na čí síť se připojujete. Jestliže se využíváte veřejnou wifi, nikdy nevíte, kdo je vlastníkem spojení a raději se vyvarujte zadávání citlivých dat (číslo karty, přihlašovací hesla apod.) do prohlížeče. V takovém případě vždy raději využijte mobilní data a pro kontrolu zůstatku na účtu raději mobilní appku mBank.

 

 

Zadní vrátka

Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech… Nehody, úrazy či další zdravotní potíže mohou na dovolené potkat každého a vyplatí se na ně být připravený. Aby výlohy za ošetření nezruinovaly váš rodinný rozpočet, sjednejte si pro jistotu cestovní pojištění.