zpátky

Placení přes Apple Pay nebo Google Pay je bezpečné a rychlé

Jistě jste se již setkali s tím, že zákazník před vámi místo hotovosti nebo platební karty použil při placení svůj mobilní telefon. Umožňují to aplikace Google Pay a Apple Pay, které jsou pravděpodobně nainstalované i ve vašem smartfonu.
Patříte mezi ty konzervativnější zákazníky, jejichž cesta k moderním technologiím je o něco delší? Pochybujete o bezpečnosti bezkontaktních plateb mobilními zařízeními? Myslíte si, že je náročné „vložit“ platební kartu do mobilu? Věříme, že tímto článkem změníme váš pohled, případně, že vám poskytneme odpovědi na vícero vašich otázek.

 

 

V dnešním článku se dozvíte:

 • jaký je rozdíl mezi Google Pay a Apple Pay
 • jak si nahrát karty do vašeho telefonu
 • jak se dá platit hodinkami
 • jaké jsou největší výhody placení mobilním zařízením

 

 

Apple Pay nebo Google Pay? Záleží na výrobci vašeho zařízení

Apple Pay i Google Pay jsou služby umožňující bezkontaktní placení prostřednictvím mobilních zařízení. Rozdíly mezi nimi jsou minimální, a to, kterou z nich budete k placení využívat, závisí na výrobci vašeho zařízení. Jak již název naznačuje, Apple Pay je pro vás dostupný, pokud máte zařízení od společnosti Apple s operačním systémem iOS – iPhone, iPad,... Naopak, pokud máte zařízení se systémem Android, využívat budete Google Pay.

 

 

Jak funguje placení telefonem?

Placení telefonem je úplně jednoduché. Jediné, co musíte udělat, je vytáhnout telefon, probrat obrazovku ze spánku, při vyšších sumách telefon odblokovat. Poté jen telefon přiložíte k platebnímu terminálu, přesně tam, kde jste byli zvyklí přikládat platební kartu. Aby však placení telefonem fungovalo, musí podporovat NFC platby. Zda má váš telefon funkci NFC, zjistíte v uživatelském manuálu.

Abyste ovšem mohli začít platit telefonem, je nutné si kartu nejdříve do zařízení nahrát. Postup je v podstatě stejný při obou službách.

 1. Nainstalujte si aplikaci mBank – kromě možnosti plateb získáte ve vašem mobilním zařízení množství dalších užitečných a praktických funkcí.
 2. Otevřete si aplikaci Wallet (v zařízeních Apple) nebo Google Pay (Android) a naskenujte svoji debetní a/nebo kreditní kartu, případně ji vyberte v aplikaci mBank.
 3. Vyjádřete souhlas s podmínkami využívání služby a aktivaci karty potvrďte PIN kódem, kterým se přihlašujete do aplikace mBank.
 4. Plaťte bezkontaktně, pohodlně a bezpečně u všech obchodníků, kteří disponují terminály pro bezkontaktní placení.

 

 

Platit můžete i hodinkami

Ještě novější způsob placení za služby nebo zboží je prostřednictvím hodinek. Samozřejmě, musíte mít hodinky, které bezkontaktní placení umožňují. Například modely značek Garmin (Garmin Pay) a Fitbit (Fitbit Pay), do kterých je možné nahrát i vaše karty z mBank.

Postup přidávání karet je podobný, jako v případě placení mobilním telefonem. Do mobilu si nainstalujte aplikaci Garmin Connect/Fitbit a spárujte ji se svými hodinkami. Procesem přidání karty vás bude provázet aplikace. Nakonec si zvolíte čtyřmístné heslo pro případ potřeby ověření během placení.

 

 

Placení mobilem je bezpečné

Pokud jste se obávali o bezpečnost plateb mobilem, můžete být úplně klidní. Můžeme konstatovat, že vykonávání transakcí přes mobil, například při platbě v online obchodech, je bezpečnější než přes počítač. Ten je totiž možné napadnout virem podstatně snáze než mobilní telefon. Zablokovat kartu v případě odcizení telefonu můžete stejně jako při odcizení fyzické platební karty. Buď přes internetbanking anebo zavoláním na asistenční službu.

Mezi největší výhody placení mobilem přes Google Pay či Apple Pay patří:

 • komfort – mobil máte u sebe v podstatě stále, nepotřebujete peněženku a nosit/vyndávat kartu
 • rychlost – stačí přiložit mobilní telefon k čtečce karet
 • praktičnost – do mobilu si můžete nahrát vícero vašich karet a při placení se rozhodnete, kterou použijete.
 • vyšší bezpečnost – zvažte kvalitní zaheslování telefonu
 • platby v obchodě fungují i bez internetového připojení

 

 

Přečtěte si ještě více o tom, jak platit mobilem.