zpátky

Nenechte se při výběru nebo platbě v zahraničí zbytečně připravit o peníze


Stalo se vám někdy, že se vás bankomat nebo platební terminál v zahraničí zeptal, zda chcete platbu zaúčtovat v místní měně nebo v českých korunách? Pokud ano, tak jste narazili na službu zvanou Dynamic Currency Conversion (DCC). Víte, jak v takovém případě postupovat, abyste se sami zbytečně nepřipravili o peníze?

 

 

Představte si, že stojíte před bankomatem v zahraničí v cizím městě a chcete si vybrat hotovost. Na obrazovce se vám zobrazí hláška „Chcete částku zaúčtovat v CZK nebo v GBP?“ a vy vidíte jak částku v britských librách s kurzem, tak částku v českých korunách. Většina z nás si asi zvolí české koruny, protože je to pro nás známá měna a předpokládáme, že je kurz stejně výhodný. Ale ouha!

 

 

Provozovatelé služby většinou spoléhají na to, že pokud o DCC nemáte povědomí, tak si zvolíte právě tu měnu, která je vám bližší. Pokud jste Čech v zahraničí, pak to s největší pravděpodobností budou české koruny, na které jste z domova zvyklí. Částka v této měně je pro je pro vás jednoduše řečeno přehlednější.

 

 

Pokud si zvolíte koruny, zaúčtuje se vám částka bez konverze, ale směnný kurz určuje poskytovatel terminálu nebo bankomatu. A věřte, že takový kurz pro vás s největší pravděpodobností nebude moc výhodný. Rozdíl zaúčtovaných částek může být ve výsledku i přes 10 %.

 

 

Mějte proto na paměti, že pokud vám bankomat nebo terminál v zahraničí nabízí možnost platby v CZK nebo cizí měně, je potřeba zvolit zahraniční měnu! Tak budete mít jistotu, že se útrata přepočítává kurzem vaší banky.

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Kategorie:

Aktuality, Produkty

Komentáře (2)

Vložit komentář

Pozor také na to, komu bankomat patří. Stalo se mi v Chorvatsku, že bankomat nabízel výběr tak, jak popisujete, ovšem u výběru bez konverze, t.j. v kunách, upozornil, že si strhne poplatek cca 29 Kn při výběru 600 Kn. Nabízel mi to každý bankomat patřící nebankovní společnosti. S jistotou bez poplatku můžete v Chorvatsku vybrat peníze v kurzu karty Svět v bankomatech Erste a Hrvatské pošty, což mám osobně vyzkoušeno v září 2019.

Děkuji mojí bance,
že mne na tuto variantu upozornila. Zrovna mi to příjde na Velikoce vhod