zpátky

Je společný účet s partnerem dobrý nápad?

 

Láska je krásná, ale jakmile začne nabírat vážnější spád, je třeba odložit růžové brýle a pohlédnout na svět s rozumem. Sdílení financí je důležitý a závažný krok, o němž byste si měli s partnerem nejprve promluvit. Je nesmírně důležité, aby pár měl systém, který bude fungovat u obou. Přinášíme vám přehled výhod a nevýhod, jež tento pomyslný milník přináší.

 

Společný účet u mBank si mohou založit dva spolumajitelé. Každý z nich si k tomuto kontu může pořídit vlastní platební kartu. Společným se může stát i účet, který už u nás máte založený a chcete se o něj podělit. Nicméně kdyby oba partneři byli našimi stávajícími klienty a rozhodli se spojit své finance, jeden z nich by musel své mKonto zavřít. To už je docela zásadní téma k diskusi. Další věc, na kterou se vyplatí pomyslet hned na začátku, je, co se stane v případě, že budeme chtít společný účet ukončit. Více podrobností se dočtete na našem webu v sekci Pomoc – Spolumajitelé.

 

Zaujala vás tato možnost? Pak si doma sestavte podobný list pro a proti, jako jsme pro vás připravili my.

 

 

Výhody

 • Větší přehlednost – peníze přicházejí na jeden účet a z něho také odcházejí.
 • Transparentnost vašich měsíčních nákladů a příjmů.
 • Stmelení vztahu ve smyslu „co je moje, to je tvoje“.
 • Úspora na poplatcích, kterým se ale při pravidelném používání mKonta vyhnete tak jako tak.
 • Společná kreditní karta? Můžete tak dvojnásobně usilovat o různé bonusy za její užívání!
 • Možnost zřízení dodatkové kreditní karty (limit využívá majitel a dodatková karta se hodí pro žadatele bez aktuálního příjmu, například na rodičovské dovolené).
 • Pokud je třeba uhradit nějakou důležitou platbu, její provedení mohou kontrolovat dva lidé.

 

 

Nevýhody

 • Společné finance se mohou stát důvodem hádek.
 • Je možné, že dárek pro partnera už nebude takové překvapení kvůli výpisu, který je také společný.
 • V případě rozchodu je těžší rozlišit mezi vašimi a partnerovými financemi.
 • Společný účet znamená částečnou ztrátu soukromí.

 

 

Pokud nemáte zájem o plné sdílení financí na společném účtu (dva spolumajitelé), je tu ještě možnost disponenta. Jako majitel účtu můžete zplnomocněním umožnit manipulaci s prostředky až dvěma osobám. Existují dva typy zplnomocnění: všeobecné a speciální. Liší se v rozsahu. Díky všeobecnému zplnomocnění může disponent nakládat s prostředky ve stejném rozsahu jako majitel účtu, ale s výjimkou úkonů, jako je zrušení účtu, výpověď smlouvy, zřízení úvěru a pokyn k vydání další platební karty. Speciální zplnomocnění umožňuje nakládat s financemi na účtu výhradně prostřednictvím platební karty. Všechny podrobnosti o disponentech se dozvíte na našem webu v sekci Pomoc – Zřízení disponenta.