zpátky

Novinka: možnost šifrování elektronických výpisů

Nově můžete využít služby zasílání elektronických výpisů v šifrované podobě, díky čemuž informace obsažené ve výpisech k účtům a kreditním kartám budou ještě bezpečnější.


Pokud se rozhodnete využít této služby, na Vašich emailovou adresu registrovanou v bance budeme, podobně jako dosud, posílat emaily obsahující dokument ve vybrané formátu: pdf, csv nebo html, ale v zašifrované formě. K otevření souborů bude potřebné heslo, které si nejdříve nastavíte v Internetovém bankovnictví.


Služba je bezplatná a její používání je dobrovolné
Nová služba vychází z dobré praxe a doporučení v oblasti bezpečnosti a je zároveň velmi užitečná pro všechny, kteří dbají maximální opatrnosti při přístupu ke svým financím.


Jak zapnout službu zasílání elektronických výpisů v šifrované podobě pro účty a kreditní karty?
Aby vám začaly chodit elektronické výpisy v podobě šifrovaných, přihlaste se do svého internetového bankovnictví, vyberte Nastavení a v sekci Zabezpečení zvolte Šifrované výpisy.
Na tomto panelu můžete nejenom službu zapnout, případně vypnout, ale i nastavit nebo změnit heslo, případně ověřit planost aktuálního hesla či hesel předchozích.

 


Formáty souborů s výpisy
Po zapnutí služby se nezmění způsob předávání výpisů – nadále budete dostávat výpisy emailovou zprávou. Stejně jako dosud budete dostávat výpisy v jednom ze třech formátů: pdf, csv nebo html.


Nezmění se ani údaje obsažené ve výpisech, které budou, stejně jako dosud, obsahovat informace o zůstatku a všech transakcích na účtu, nebo uskutečněných danou kartou.


Novinkou je příloha emailu. Ke zprávě bude připojen jeden soubor typu Secure PDF. Ten v sobě bude obsahovat zašifrované samotné soubory s výpisy (jinými slovy, každý výpis bude přílohou zašifrovaného souboru Secure PDF). Soubor PDF bude zabezpečený heslem, který jste si nastavil v Internetovém Bankovnictví.

Možnost otevírání starších výpisů v zašifrované podobě a změna hesla.
Pro otevření zašifrovaného výpisu bude nezbytné heslo nastavené v Internetovém bankovnictví v době zapnutí služby. Protože heslo je možné kdykoliv měnit, a tak často, jak potřebujete, vždy musíte pro otevření zašifrovaného souboru použít takové heslo, které bylo platné v době generování výpisu bankou. Například: pokud je dnes 1.10.2016 a potřebujete otevřít výpis z 1.8.2016, musíte použít heslo, které bylo platné k 1.8.2016.


Připomínáme, že historii hesel si můžete zobrazit po přihlášení do Internetového bankovnictví na panelu Nastavení, pod položkou Šifrované výpisy v sekci Zabezpečení.


Pro přístup k historii hesel bude vyžadována autorizační SMSka.

Více informací naleznete na stránce nejčastějších dotaz (FAQ)
 

Komentáře (9)

Vložit komentář

Pokud vám nefunguje heslo, zřejmě je problém v použitých znacích. Mně nefungovalo heslo obsahující & (ampersand).

Prosil bych přeložit do češtiny tuto větu, kterou mi nabízí web při změně hesla pro šifrované výpisy:
"Heslo musí obsahovat znaky z minimálně 3 z těchto skupin znaků"
Kolik čeho má to heslo obsahovat?
Jak z toho lze pochopit, že se systém spokojí jen s čísly a písmeny a žádné speciální znaky nepožaduje?

hkmaly napsal(a):
> Neslo by prilozit ukazku takoveho sifrovaneho souboru? Nerad bych
> prepinal vypis jen abych pak zjistil, ze to neotevru, protoze jste si
> misto standardu jako s/mime nebo openssl vymysleli nejake PDF.

Ano, to by bylo velmi užitečné. Teď nemůžu otevřít šifrovaný PDF. Můj Adobe Reader 8.0 psal: "Při otevírání tohoto dokumentu se vyskytla chyba. Acrobat neumí tento dokument dešifrovat." Po reinstalaci na verzi 11 to píše "The password is incorrect. Please make sure that CapsLock is not on by mistake, and try again."
Novější Adobe Reader na svoje Windows XP nedostanu. Teď abych zkoušel postupně po měsíci ostatní formáty, jak dopadnu s nimi. Jeden ukázkový soubor od každého formátu by mi umožnil udělat si jasno okamžitě.

Neslo by prilozit ukazku takoveho sifrovaneho souboru? Nerad bych prepinal vypis jen abych pak zjistil, ze to neotevru, protoze jste si misto standardu jako s/mime nebo openssl vymysleli nejake PDF.

Je to sice krok správným směrem, ale stále velmi malý. Stále putují data nezabezpečenou cestou. Útočník má k dispozici téměř neomezený čas na prolomení kódu.
Mnohem lepší způsob je, když jsou výpisy uložené v bankovnictví a já si je stáhnu po přihlášení přes https. Takto to má vyřešené např. Česká spořitelna.
Úplně ideální je ale podle mě stav, kdy si mohu sám rozhodnout, ze kterého účtu mi budou výpisy posílány e-mailem, a které budou k dispozici ke stažení pouze přes internetové bankovnictví.

No vida.. říkal jsem si - dnes už ten účet u mBank konečně zruším, a oni na mě přijdou s tímhle, lišáci.

A ja uz se tesil na S/MIME sifrovani...

Mě by se naopak líbila možnost, abych mohl mít každý jednotlivý výpis pod heslem i když ho samostatně uložím do PC. Zejména v případech, kdy chci, aby si daný výpis mohla prohlédnout jen oprávněná osoba, tedy ta, co zná heslo (ve firmě např. jen účetní)
Sice si můžu uložit celou šifrovanou přílohu, ale když ji takto pošlu účetní, tak bude mít přístup i k pohybům na mém soukromém účtu (to nechci). Takže takto musím přílohu z firemního účtu uložit do PC (bez hesla) a poslat, ale to pak de facto ztrácí smysl resp. jedinou ochranou pak zůstává, že kdyby se někdo naboural do emailu, tak si výpis nepřečte (pokud se nepodívá do odeslané pošty kde jsem výpis z firemního účtu musel poslat účetní v nezašifrované podobě) :(

Možná by bylo fajn, kdyby heslo pro šifrované výpisy nemuselo být tak složité... Zde mi to připadá trochu zbytečné :)