zpátky

Hotovost, nebo platební karta?

Když mám v peněžence hotovost, mám lepší přehled, kolik jsem utratil. Drobné si mohu doma střádat do kasičky. Platební kartu mi někdo ukradne a bude s ní platit, jak se mu zlíbí. To jsou oblíbené pověry ortodoxních vyznavačů hotovosti. My s nimi ale nemůžeme souhlasit.


Nechci zbytečně utrácet
Na začátku týdne si vyzvednu z bankomatu určitý obnos a do neděle si s ním vystačím – určitě máte ve svém okolí někoho, kdo se snaží omezit zbytečné výdaje stejným staromódním způsobem. Obvykle to ale stejně moc nefunguje, protože není nic těžkého si kdykoliv během týdne vybrat další částku navíc. Je mnohem pohodlnější používat platební kartu a nastavit si na ní limity. Tedy maximální částku, kterou chcete za den a měsíc utratit. Co se efektivity spoření týče, vyjde to nastejno.


Drobné si můžu házet do kasičky
Další oblíbený způsob, jak se někteří snaží šetřit, je házení dorbných mincí do kasičky nebo třeba do láhve od okurek. Co si budeme nalhávat – většina lidí je stejně vybere dřív, než v nich nastřádá nějakou důstojnější sumu. Mnohem účinnější je poslat si rovnou část výplaty na spořicí účet nebo si drobné částky spořit při každé transkaci platební kartou.


S hotovostí přesně vidím, kolik jsem utratil

Díky mobilní aplikaci má dnes člověk neustále přehled o tom, kolik a hlavně za co utratil. Ve srovnání s tím je schraňování účtenek v peněžence docela nepraktické. Nehledě na fakt, že některé z účtenek může člověk snadno poztrácet a kontrola výdajů mu pak vůbec nevychází. O zapomenutých výběrech z bankomatu nemluvě.


Kartu mi někdo ukradne a pak s ní bude všude platit

Tím se dostáváme zpátky k bodu jedna – nastavení limitů. Pokud si nastavíte maximální denní limit, ten den s vaší kartou prostě nikdo neutratí víc. Nehledě na to, že platební kartu si můžete okamžitě zablokovat. Máte-li však u sebe větší obnos v hotovosti a přijdete o něj, může taková ztráta citelně zabolet. Ztracenou peněženku s hotovostí nezablokujete ani nezabráníte zloději, aby vám z 20 tisíc ukradl maximálně tisícovku.

 

Kategorie:

Aktuality, Produkty