zpátky

Závěrečné výpisy za rok 2008 a zrušení bankovního kódu 2400

Dnes přinášíme několik upozornění na aktuální události. Jde zejména o závěrečné výpisy za rok 2008 a připomenutí, že včera přestal existovat bankovní kód 2400 (dříve eBanka).

Výpisy za prosinec 2008 byly rozeslány a všichni byste je již měli mít ve vašich schránkách. V souladu s §712 obchodního zákoníku je banka po skončení kalendářního roku povinna informovat Klienty o zůstatku peněžních prostředků na jejich účtu. Klienti, kteří mají aktivní zasílání elektronických výpisů, obdrží tento bilanční výpis na e-mail. Příjemci papírových výpisů obdrží výpis běžnou poštou (za poplatek 25 Kč ze sazebníku). Pokud nemá někdo vybranou ani jednu možnost, obdrží výpis e-mailem. Nemyslíme si, že by bylo korektní naúčtovat 25 Kč těm z vás, kteří papírový výpis nechtěji.

Druhá část dnešní aktuality se týká zániku bankovního kódu 2400, který patřil eBance. Po sloučení s Raiffeisenbank byl používán pro doběh plateb. Včera jeho platnost definitivně skončila. Automaticky jsme změnili: zadaná inkasa, trvalé příkazy, platby s budoucím datem, šablony. Všude byste tedy měli vidět kód 5500.

Závěrem ještě dobrá zpráva ke kreditním kartám: o kreditní kartu je možné požádat i on-line - zde je Žádost o kreditní karty mBank. Pro dokončení celého procesu je ovšem návštěva obchodního místa stále nutná. Zároveň probíhá vyhodnocení testovacího období - testeři, kteří se účastnili jako přátelští Klienti, obdrží ještě shrnutí celého procesu a také drobný dárek. Většina z nich už (pokud byla jejich žádost schválena) kartu obdržela, ti, kteří ještě čekají na finální rozhodnutí, by se měli dočkat do konce tohoto týdne.

Adam Zbiejczuk Adam Zbiejczuk / mBank
1. bankovní bloger v ČR
adam.zbiejczuk -zavináč- cz.mbank.eu

Kategorie:

Aktuality, Produkty

Komentáře (32)

Vložit komentář

Mam nekolik dotazu ku kreditke.

Bylo by mozne vazat mesicni limit k zuctovacimu obdobi karty a ne k kalendarnimu mesici jako je to doposud ?

Bylo by mozne limity provazat - kdyz nastavim mescni limit pro POS na 35K a pro Cash Advance na 35K, proc se pri pouziti karty na POS se neznizi disponibilny limit take u Cash Advance ?

Muzete podhalit plany s novymi sluzbami ku kreditkam ?

Dekuji

MH: rád se podívám, kde se Vaše žádost nachází, ale Vaše iniciály mi bohužel pro identifikaci žádosti nestačí. Můžete mi např. napsat číslo žádosti na e-mail uvedený u mé fotky? Nebo jméno+příjmení+reg. e-mail.

Dobrý den, 15.1.09 jsem si osobně v mKiosku podal žádost o mKreditku s doložením příjmů, dnes je 3.2.09 a ticho po pěšině !!! Co se děje ??? Dočkám se ??? Děkuji za reakci. M.

Včera jsem přes IB zkoušela podat on-line žádost na mpůjčku. Měla jsem zájem o půjčku ve vyši 100 000 Kč ale v on-line žádosti jsem měla uveden limit max. 30 000 Kč. Když jsem se obrátila osobně na kontaktní místo Mbank tak mi řekli, že jim nefunguje systém a že si mám žádost podat přes internet. Když jsem jim řekla o tom limitu 30 tis.Kč, tak z nich po delším rozhovoru vypadlo, že to bude "asi" způsobeno tím, že mám již mkreditku a tudíž nemůžu využít úvěr v plné výši a že si mám zavolat na mlinku a zeptat se. Na mlince mi rovněž řekli, že to bude "asi" způsobené tou kreditkou a že se mám dojít zeptat do kontaktního centra! Toto mě dost rozladilo, protože pouze u půjčky 100 tis.Kč je úrok kolem 9%, kvůli kterému jsem ji chtěla využít a navíc mě o této komplikaci při vyřízovaní kreditky nikdo neinformoval a ani jsem na tuto informaci nenerazila na webu mbank! Takže pokud bych chtěla využít mpůjčku v částce vyšší než 30 tis.Kč musela bych zrušit svou 14 dní starou mkreditku!

xxx: výpisy budou zaslány do konce ledna, výpisy k mBusiness účtům, mHypotéce a mPůjčce. výpisů k mKONTU a eMAXu se rozesílají nyní, možná je budeme muset rozdělit na více částí.
o žádost po netu požádat jde: což ovšem není totéž, jako IB - jde to on-line pomocí žádosti, která je zde vpravo nahoře, případně na stránkách kreditní karty - nebo na tom odkazu přímo ve článku: https://form.cz.mbank.eu/...

Zalhat dvakrát v jednom příspěvku, to je úspěch: A) o kredikty stále žádal online nejde (viz i ostatní zde) a B) žádný papírový výpis jste neposlali.

Bohužel, je 15.ledna a žádný výpis jsem za prosinec ani bilanční dosud mailem nedostal.

"Druhá část dnešní aktuality se týká zániku bankovního kódu 2400, který patřil eBance."

Kdo tohle nepochopí, tak by si snad ani zřizovat účet neměl. To jsme na tom s tou finanční gramotností opravdu špatně. Někdo je zmatený a jeden dokonce nemá tušení o existenci čísla 2400, zřejmě po 2399 má v přirozené řadě čísel rovnou 2401. No a ten dotaz na to jak šetřit, to je materiál :-)

No kruci, koukám, že lepší je klienty raději neinformovat vůbec o ničem, protože půlka to nepochopí a zbytek to poplete :(

Až budeš posílat peníze do ebanky, tak budeš uvádět kód 5500.

Takže číslo účtu ( .../6210 ) zůstává stejné. K čemu tedy ty čísla 2400 a 5500 jsou ? O existenci čísla 2400 sem doposud neměl tušení a tudíž ho nikdy nepoužil

Bez zakládání dalších účtů se dá šetřit jen tak, že budete pravidelně vybírat za určité období několik tisíc z bankomatu a uložíte si je doma do trezoru. Nezvolila jste správné místo na položení dotazu, zkuste mFórum

Dobrý den, takže jste prostě jen informovali, že ebanka se definitivně sloušila s Raifkou a je kód 5500 a s mbank to nemá nic společného.

Takže na konci mám u mBank (účet mkonto) normálně ............../6210 že?

Dále bych se chtěla zeptat na možnosti, když mám účet mKonto a v budoucnu bych chtěla z mých peněz něco tzv. navíc ušetřit, jak nejlépe postupovat bez zbytečných zakládání dalších účtů? Děkuji.

Pro aduska: To si pletete, kod mBanky se nemeni!
Ale zmenil se kod eBanky, protoze ji koupila Raiffeisen banka.
Stávající bankovní kód eBanky 2400 je nahrazen kódem Raiffeisenbank 5500.
Viz. treba tady: http://www.rb.cz/news/?co...
Coz se samozrejme tyka vsech bank a kazda banka informovala kratkou zpravou sve klienty o teto zmene.

Dobry den, zajimalo by me, jaky kod ted plati??? Kdyz chci, aby mi nekdo poslal na ucet penize, tak koncovku davam 5500 a nebo 6210?? A co s tim starym kodem, ten uz vubec neplati? Kdyz jsme si zrizovala ucet, tak mi nikdo nerikal, ze tento kod plati jen do konce roku. Je tedy zmenen na stalo a nebo existuje jeste nejake prechodne obdobi, kdy lze pouzivat stary kod?? Dekuji

"Nestanoví-li smlouva o běžném účtu něco jiného, je banka povinna oznámit majiteli účtu po skončení kalendářního měsíce každý přijatý vklad a platbu a každou provedenou výplatu a platbu v tomto kalendářním měsíci a po skončení kalendářního roku je povinna informovat majitele účtu o zůstatku peněžních prostředků na účtu, a to výpisem z účtu."

Adame, jelikož ta věta není ukončena tečkou je výklad, že se to týka i koncoročních výpisu zcela zřejmý. Právník není třeba. Navíc je to "prokázáno" i poslední větou v souvětí, která se týká i měsíčních. Uznávám, že je to napsané příliš složitě, ale to jsou naši zákonodárci. Jako souvětí je to však jasná věc. Takže podepisuji zbíječkův názor, ale chápu, že při vstupu na náš trh, jste nechtěli nic zanedbat. To jak jste to vyřešili je však velmi dobré.

Nicméně náš bankovní trh vyvolal opravdu silný dojem, že koncoroční výpis je povinný. Aby ne, každý moloch hledal cestu, jak oškubat klienta, a § pro lidi se jim tak hodily - prostě svou povinnost přehodily na klienty a pěkně jim to naúčtovali - výpis je pro banku povinný, ale platit bude klient. Nedejte se zmást tímto prostředím - výklad je jasný.

Jinak dokument na uzavření smlouvy je v pohodě, kdo při uzavírání účtu na kiosku zašrtne NE (§4.1), tak výpis nemusí vůbec obdržet a dokonce si troufám tvrdit, že kdybyste mu ho poslali za 25, tak by vás mohl žalovat (silné slovo) pro neoprávněné obohacení. Opravdu bych být vámi toto řešil s právníky jako prioritu a v listopadu bylo pozdě. Proto tvrdím, že nápad s posláním na email byl víc než chytrý.

Zdraví Vás věčný odpůrce výpisů :-)

Mně, i když to nějak moc nevyžaduji, zatím žádný výpis za loňský rok nepřišel. To jen pro info...

Omlouvam se údiv. Měl jsem nějakou provokační náladu.Nebylo to k věci.

No nevim, ale kdyz to zkusim z IB takl na me vykoukne furt to samy:
Probíhá podávání žádosti číslo GCS050682010
V současné době je možné zažádat o kreditní kartu pouze na obchodních místech mBank. Jejich přehled naleznete zde.

(Odzkouseno ve FF a IE7)

for Adam: Ne, používám IE7. Ale zkusím to teda znova vyplnit a uvidím. Když to prošlo jinde, projde to i mně .-))

Zbijec.. si tu povídá sám se sebou, schizofrenik :)

K Popíku (7-8): dle přání tedy nesděluji, kolik mám na účtu. Vidět mne je možné, ale nevím, zda účelné či prospěšné. Identifikace plateb (jméno majitele účtu posílajícího platbu) se z principu netýká jména mého. Proč je to při mnoha platbách důležité a příjemné už nebudu vysvětlovat. Při jedné stálé platbě měsíčně to je samozřejmě nepodstatné, ale hlavně, že jsme zdraví.

zbijeczka: no, to je otázka - je ta část "po skončení kalendářního roku je povinna informovat majitele účtu o zůstatku peněžních prostředků na účtu, a to výpisem z účtu." samostatná nebo se na ni vztahuje ještě to, co k předchozí větě v souvětí - čili "nestanoví-li smlouva jinak"? tedy:
"pokud ne A, pak B" + C - nebo "pokud ne A, pak B + C" - což je už otázka na právníky...

Tak jsem to napsal dvakrát. Myslel jsem že jsem si to smazal.Jsem zkrátka popleta.

Pro údiva: poslyš údive tebe by jsem rád poznal.Myslím, že Tvoje jméno na výpisu je pro tebe hodně důležité. Bude to totiš to jediné co tam nebude k pláči.A taky obdivuji Adama Zbiejczuka za trpělivé odpovědi.Ale pravdou je,že snížení ůroků mělo být avizováno daleko dříve.To platí pro všechny banky!

Pro údiva: poslyš údive tebe by jsem rád viděl.A taky by mne zajímalo(samozřejmně mi to nezděluj) kolik máš u banky peněz.A taky obdivuji Adama Zbiejczuka za trpělivé odpovědi.Předpokladám, že tvé jméno na výpisu tam potřebuješ aby ses měl na co dívat.Nic jineho tam asi nebude. Pardon nechal jsem se unést.Ale pravdou je,že snížení ůroku mělo být avizováno dříve.To platí o všech bankách.

Já bych chtěl Adama lehce opravit/doplnit. Banka je povinna poslat roční výpis jen v případě, že smlouva nestanoví něco jiného. mBank si klidně mohla do smluv dát větičku, že koncoroční výpisy nebudou a byl by klid.

-------
§ 712
(1) Nestanoví-li smlouva o běžném účtu něco jiného, je banka povinna oznámit majiteli účtu po skončení kalendářního měsíce každý přijatý vklad a platbu a každou provedenou výplatu a platbu v tomto kalendářním měsíci a po skončení kalendářního roku je povinna informovat majitele účtu o zůstatku peněžních prostředků na účtu, a to výpisem z účtu.
(2) Banka prokáže majiteli účtu na jeho žádost provedení plateb.

nemesis: vím o možné příčině - používáte prohlížeč Opera? tam jsme ten problém identifikovali (IE, FF v pořádku) - kolega už to opravuje, a co nejrychleji by to mělo být nasazeno.

Já jsem to včera večer dělal též a prošlo vše, včetně potvrzovacího e-mailu.

Zkusil jsem el. podat žádost o kreditku a po dlouhém vyplňování jsem se dostal až k vyplnění kontaktních údajů. Pak jsem dal 'Dále' a nestačil se divit, další obrazovka obsahovala informaci o tom, že o kreditku lze žádat pouze osobně na některém z kontaktních míst. Nedošel mi ani e-mail s informací o zaevidování mé žádosti, tak nevím, zda mám toto zkusit znova či žádost on-line má nějaké "trhlinky".

Jo jo, identifikace příchozí platby se jménem vlastníka by bylo skvělé. Taky možnos přijímat zahraniční platby atd. No doufám, že opravdu platí, že kdo si počká...

Chápu nové zprávy, už potřebujete odvést diskusi od snížení úroků... Ale když už o změnách (událostech) - jsou "nové" termíny na dosud nesplněné sliby mnoha služeb? Na jiném místě je vyjmenováváte jako "připravujeme" (jméno vlastníka účtu na výpisu při převodu do mBank už dokonce i jako slib vypadlo).