zpátky

Kartové Vánoce v mBank

Vánoce jsou za dveřmi. I když se asi s většinou z vás shodnu, že venku to vypadá spíše jako v březnu, stačí si zapnout televizi, vyjít do ulic - a blížícím Vánocím se nedá uniknout. V České republice jsou Vánoce značně konzumním svátkem - jak pro nakupující, tak pro prodejce využít nákupní horečky se snaží každý obchodník. Ale konec konců jde přeci jen pořád o dárky. Jak se to týká mBank?

Přestože naši značku asi neuvidíte tak často, jako jiné červeno-bílé (Mikuláš a kamiony plné osvěžujícího nápoje, jiné dárky než svetr s Jelenem), připravili jsme pro Vás "Kartové Vánoce". Ty ale budou trvat déle, než jen tři Vánočné dny. Máme pro vás několik dárků, na kterých jsme pracovali během končícího roku. Některé jsme vám chtěli dát už dřív (a na fóru i v komentářích jste nám to spočítali i s úroky), jiné byly plánované od začátku tak, abychom vám je mohli nadělit pod stromeček, případně na Nový rok. Na dalších řádcích je rád představím.


1) Kreditní karty Rybičky

Dávám je záměrně na první místo, protože to je hlavní téma posledních měsíců. Omlouvám se, ale nebudu se zde vyjadřovat ke zpoždění (které nás mrzí možná více než vás) a tak jen konstatuji: zlaté rybky konečně opouští naše laboratorní akvárium. Co jsme je před vypuštěním naučili?

V první řadě přichází se třemi tarify, které uspokojí každý typ Klienta (samozřejmě ve verzi Visa Classic a Visa Gold, které se ovšem v současné době liší pouze úvěrovým limitem). V mBank nezáleží na tom, zda chcete svou kreditní kartou platit nákupy a služby, ale na konci bezúročného období splácíte plnou částku, nebo využíváte kreditní kartu jako flexibilní úvěrový produkt a vyčerpanou částku chcete splácet postupně. Věříme, že každý z našich tarifů najde své příznivce:

 

 1. vedení a vydání karty za 0 Kč - úroková sazba 23,8%
 2. vedení a vydání karty za 290 Kč - úroková sazba 19,8%
 3. vedení a vydání karty za 590 Kč - úroková sazba 14,8%

 

Kreditní karta v IB

Co dalšího je důležité?

 1. Požadujeme nejnižší povinnou minimální splátku na trhu - pouhá 3%, min. 50 Kč/měsíčně (platí pro všechny tarify).
 2. Půjčíme vám peníze na jedno z nejdelších bezúročných období - až 54 dní.
 3. Umožníme vám individuální nastavení výšky pravidelné měsíční splátky z mKONTA, v rozmezí od 3% do 100% on-line prostřednictvím Internetového bankovnictví (tuto hodnotu navíc můžete kdykoliv sami bezplatně změnit).
 4. Můžete si objednat pro své blízké až 2 dodatkové karty, které budou napojeny na váš úvěrový limit.
 5. Můžete si sami nastavit začátek a konec zúčtovacího období tak, aby to "sedělo" třeba s termínem vaší výplaty.
 6. Pomocí On-line splátky můžete kdykoliv během několika sekund splatit část nebo celý čerpaný úvěr přímo z mKONTA.

   

Další podrobnosti zjistíte v sekci mKREDITKY, kterou spustíme během pondělí 15. prosince. Aktualizace: správný odkaz - www.mBank.cz/mkreditky :)

Jak získat zlatou rybku? Před Vánoci zatím pouze na obchodních místech mBank, ale již brzy bude možné vyplnit standardní internetovou žádost, jak jste zvyklí. Návštěva Finanční centra či mKiosku kvůli identifikaci Klienta a podpisu souhlasu s náhledem do úvěrového registru bude také doplněna možností návštěvy kurýra (podobně jak je tomu u běžných účtů).


2) Dospělý delfín Delfín s čipem

Zatímco jsme pracovali na přípravě karet kreditních, nezapomněli jsme ani na debetní karty k běžnému účtu.

Náš delfín oslavil první narozeniny, a tak je čas to trochu oslavit. On i vy tak dostanete několik zásadních vylepšení. Hlavní a největší změnou je, že bude embossovaný a s čipem, je tedy hybridní kartou s platností na tři roky, zároveň budeme používat kvalitnější a pevnější plast od nového dodavatele (stejně jeko u kreditky je to Austria Card). Vycházíme tak vstříc vašim požadavkům - nyní již nebude problém platit ani na imprinterech (tzv. žehličky - čili off-line terminály), půjčit si auto v USA či Austrálii, kde je embossovaná karta obvykle požadavkem, zaplatit v automatech, které nechipové karty zamítají a podobně. Bezplatné mKONTO s novým, ale stále bezplatným delfínem, se tak vzdaluje konkurenci o další krok. První čipoví delfíni začnou skákat z našich personalizačních linek 2. ledna 2009.


3) Internetové limity v IB

Limity

Myslím, že náš třetí kartový dárek sice vypadá méně významně, ale ocení jej jistě velké množství z vás v běžném internetovém životě. Už nyní můžete v Internetovém bankovnictví vidět možnost, po níž jste dlouho volali: autorizační limity pro internetové a MO/TO platby. Nemusíte kvůli nim už volat na mLinku – vyzkoušejte si sami, že změny se nastavují velmi jednoduše a s okamžitou platností. Nakupujete-li po internetu, můžete nyní sami velice jednoduše nastavit limit na potřebnou sumu po dobu transakce a hned po jejím provedení snížit limit opět na nulu a tak zcela minimalizovat rizika zneužití čísla karty – ať už by k němu došlo kdekoliv. Není třeba tedy pro podobné řešení vést separátní eMAX, což jsme doporučovali jako podobně fungující, ale méně systémové řešení, nejsou třeba speciální virtuální karty. Věříme, že představené řešení je tou správnou kombinací rychlosti, pohodlí a bezpečí. Je třeba jen připomenout (i když to docela plyne z obrázku výše) jednu technickou poznámku: limity pro on-line a MO/TO operace jsou tzv. pod-limitem hlavního limitu, čili Plateb u obchodníků. Nemohou tedy být vyšší a opačně, Limit pro platby u obchodníků nelze snížit na menší částku, než je vyšší z limitu Internet a MO/TO. 

Pro ty z vás, kdo se setkávají poprvé s termínem MO/TO platby: je to zkratka, která znamená Mail order / Telephone order, čili poštovní a telefonická objednávka. Je to s trochou nadsázky předchůdce internetových plateb – stejně jako u nich není zákazník přítomen osobně, ale objednává na dálku, klasickou poštou, po telefonu nebo faxem. Dříve to bylo zejména v zahraničí relativně běžné např. u teleshoppingu, a i dnes se s tímto typem platby můžete setkat zejména při rezervaci hotelů v zahraničí.


4) On-line blokace karty v IB
Blokace
Jak říkají Angličané: Last but not least – poslední větší změnou v případě karet je možnost jejich blokace on-line. Nezáleží na tom, z jakého důvodu potřebujete blokaci provést (můžete si vybrat ze tří nejčastějších důvodů), můžete tak učinit v IB a změna je jako obvykle v mBank, okamžitě.
Pokud kartu ztratíte, nebo spolu s vaší peněženkou nedobrovolně změní majitele, a vy máte přístup k internetu, není již třeba volat na mLinku. Během 10 sekund je karta zablokovaná a vy můžete být klidnější. U kreditních karet bude také možné při posledním kroku také objednat novou kartu (ke stejné úvěrové smlouvě). Najednou tak budete moci vyřídit oba kroky, ten méně příjemný (blokaci) i ten příjemnější (objednání nové karty). Naší snahou bylo nejen zvýšit váš komfort, ale i bezpečnost a myslíme si, že se nám to podařilo.

Kromě změn týkajících se platebních karet je tu ještě několik drobností – např. už nebudou mít problémy uživatelé s operačním systém Linux, kterým se nezobrazovaly dobře výpisy ve formátu PDF generované v Internetovém bankovnictví.


Tím končí část o novinkách produktových a dostáváme se k tomu, co jsme již avizovali ve výpisu za měsíc listopad: změna sazebníku mBank s platností od 1. ledna 2009.

Nový sazebník bude uveřejněn na stránkách již zítra a já bych rád vysvětlil, jakých se dočkáte změn a co nás k nim vedlo.

První změnou je zpoplatnění vydání duplikátu karty. Důvod je jednoduchý – jsou to reálné náklady, které s touto službou souvisí. Poplatek 100 Kč pro nás není ziskem, ale pouhým pokrytím nákladů (plast, personifikace, poštovné a administrativa). Myslím, že k vám můžeme být upřímní: chceme se také vyhnout tomu, že tisíce z Vás okamžitě po Novém roce požádají o výměnu karty za čipovou a my tak budeme platit za karty „dvakrát“, protože mnoho karet z těch, které jsme dosud vydali, na sebe ještě nevydělalo (nehledě na to, že by to mohlo také vést k jednorázovému zahlcení, kterému bychom se rádi vyhnuli). Vydání nové i všech dodatkových karet k mKONTU zůstává samozřejmě i nadále zdarma.

Rozhodli jsme se ale zpoplatnit vydávání karet k eMAXu a mPŮJČCE. Než se strhne panika: není to poplatek za vedení, ale za vydání karty – takže stávajících karet a jejich majitelů se nedotkne. Poplatek slouží opět k pokrytí nákladů nikoliv ke generování zisku. Proč se domníváme, že je fér a nemusíme se za něj stydět?

eMAX je spořící účet, u nějž se snažíme držet co nejvýhodnější úrokovou sazbu na trhu PLUS získáváte možnost používat na něj navázanou platební kartu, abyste měli z vysokého úroku užitek až do okamžiku nákupu. Vysoký úrok znamená relativně nízkou marži pro banku. Také je pravda, že platební kartu u spořícího účtu žádná jiná banka nenabízí. Pokud tedy můžete mít až 4 eMAXy s nejvyšším úrokem na trhu (porovnáváme-li bankovní produkty), náklady v podobě 4 bezplatných karet jsou neúměrné. Ti z vás, kteří si vytvořili speciální eMAX pro on-line platby, mohou ode dneška nastavovat limity přes Internetové bankovnictví i na kartu k mKONTU – takže tento důvod v podstatě odpadá. Je pak na zvážení každého z vás, zda do budoucna 100 korun za tuto přidanou hodnotu ke spořícímu účtu zaplatit nebo ne. Zároveň platí, že v průběhu první poloviny roku 2009 začneme vydávat i karty k eMAXu čipové (ale nikoliv embossované).

U mPŮJČKY je situace obdobná, ovšem pro mBank ještě o něco nevýhodnější: půl roku jsme sledovali typické chování zákazníků a zjistili, že u většiny případů je karta k mPŮJČCE použita jednou či dvakrát, k plnému výběru hotovosti z účtu, a dále se s ní již nepracuje. My tedy neseme náklad na vydání, ale karta negeneruje žádné zisky. Opět platí, že nabízíme jako jediní k úvěru tohoto typu platební kartu. Nový zákazník zároveň v naprosté většině případů obdrží zdarma kartu k mKONTU, stávající ji téměř vždy má. Pokud se někomu tuleň skutečně líbí nebo chce peníze vybrat okamžitě po schválení půjčky, 100 Kč je adekvátní cenou.

Poslední změna, o níž jsme již dopředu mluvili na mFóru se týká výběru hotovosti na pobočce banky (Cash Advance). V případě mKONTA byla dosud zdarma, což mohlo některé svádět k jejímu zneužívání jako „čtvrtý výběr zdarma“ – pro nás to ovšem znamená mnohem větší náklady než u výběru z bankomatu. Tomu odpovídají i cenové relace této služby v nabídkách konkurence (50 – 200 Kč, často plus poměrná částka z vybírané hotovosti, třeba půl procenta). Takto zůstane tato služba určená skutečně jen pro ty situace, kdy je potřeba výběr hotovosti vyšší, než jakou vám může nabídnout bankomat. Zároveň bude přístup k ní jednodušší, protože řada poboček cizích bank nabízí dosud tuto službu pouze pro embossované karty – a tou nový delfín je. Pokud potřebujete vybírat častěji, doporučujeme službu Cash Back – dodatečný výběr hotovosti při placení v obchodech. Je určena pro drobnější výběry (většinou max. 1500 Kč) a je pro vás bezplatná – uplatnit ji můžete všude, kde narazíte na označení Visa Cashback (např. Globus, Interspar a další).


Začal jsem svůj příspěvek vánočně – a i když v následujících dnech se s vámi na blogu i na mFóru jistě uvidím – rád bych ho ukončil v podobném duchu: přeji vám příjemné a pokojné prožití Vánočních svátků a úspěšný vstup do roku 2009. Kalendář nám letos obzvláště přeje, takže toho využijte a udělejte si povedené vánočně-novoroční prázdniny.

 

PM.

 

PS: Ďakujem Adamovi za expresný preklad do čestiny :) na fóre mi to tolerujete, ale tu som Vás trápiť nechcel...

 

 

Peter Michajlov Peter Michajlov / mBank
vývoj produktů a služeb
peter.michajlov -zavináč- cz.mbank.eu