zpátky

Platební karta k účtu – znáte všechny její výhody?

Platební karta

 

Při otevírání nového bankovního účtu k němu dostanete automaticky i platební kartu. Význam platebních karet stále roste a pandemie způsobená novým koronavirem tento trend ještě urychlila. I starší ročníky vědí, že platební karta slouží na bezhotovostní či bezkontaktní placení za produkty a služby. Ovšem ani zdaleka není pouze o placení. Znáte všechny její výhody?  

 

 

V článku se dozvíte:

  • jaký je rozdíl mezi platební kartou k účtu a kreditní kartou
  • proč se vyplatí platit platební kartou
  • jaké jsou další výhody používání platební karty
  • jak získat kvalitní cestovní pojištění zdarma

 

 

Kreditní karta vám umožní využívat peníze banky

Ačkoliv je v současnosti kreditní karta běžnou součástí našich „finančních“ životů, nadále mnozí rozdíl mezi kreditkou a platební kartou k účtu neznají a nevědí, proč jim banka nabízí tolik karet. A přitom rozdíl je ve své podstatě skutečně velký.

Ten hlavní je, že zatímco platební kartou k účtu utrácíte svoje vlastní peníze, na kreditní kartě máte peníze banky. Ta vám dá určitý limit a ten můžete v rámci zúčtovacího období, které je jeden měsíc, utrácet. Po skončení tohoto období máte několik dní na to, abyste na kreditní kartu vrátili tolik peněz, kolik jste si z ní svými platbami nebo výběry z bankomatů vypůjčili. Například v mBank je to celých 24 dní. To znamená, že pokud jste něco zaplatili vaší kreditní kartou například hned první den zúčtovacího období, peníze za tuto platbu můžete vrátit až za 54 dní (30 dní zůstává do konce zúčtovacího období + oněch 24 dní, které banka poskytuje na bezúročné vrácení peněz za celé zúčtovací období). Pokud do té doby vrátíte všechny peníze, nebudete platit žádný úrok (kromě výběrů z bankomatů, které jsou úročené okamžitě). To znamená, že jste si od banky půjčili peníze v podstatě zadarmo. Pokud ovšem peníze v daném období nevrátíte, úročí se vám relativně vysokým úrokem. Na splácení je tak nutné dávat si pozor.

Kromě využívání peněz zdarma má kreditní karta i další výhody. Některé nabízejí službu „money back“, což znamená, že se vám na kartu vracejí určitá procenta z kupovaných produktů a služeb. Některé kreditní karty nabízejí zdarma nebo zvýhodněně vybrané druhy pojištění, díky kterým si můžete užívat rovněž výhody letištních salónků.

 

 

Placení kartou je praktické a bezpečné

Naopak platební karta k účtu, jak již samotný název napovídá, je karta, kterou platíte penězi z vašeho bankovního účtu. Můžete tak utratit tolik, kolik peněz na něm máte. V případě, že vám účet dovolí jít i do debetu (máte aktivované povolené přečerpání), můžete si za úrok od banky půjčit peníze i nad rámec zůstatku na účtu. Kvůli vyšším úrokovým sazbám však doporučujeme vrátit peníze na účet co nejdříve, případně využít jiné formy úvěrů.

Placení kartou je praktické a z hlediska hygieny nejbezpečnější. Nepřicházíte do kontaktu s penězi, které kolují z ruky do ruky a zároveň strávíte u pokladny méně času než při platbě v hotovosti. Kromě toho, drtivá většina obchodníků umožňuje bezkontaktní placení, které ještě více urychluje proces platby. Jen přiložíte kartu k terminálu a je vyřízeno. Do hodnoty 500 Kč nemusíte dokonce zadávat ani PIN kód.

Výhodou platební karty je také to, že si ji můžete nahrát do vašeho smartfonu nebo do vašich inteligentních hodinek. Díky tomu ji nebudete muset nosit fyzicky u sebe. Budou vám stačit hodinky nebo mobil. A ty nosíte s sebou v podstatě stále. Zaplatit nimi budete moci ve všech prodejnách, kde je umožněno bezkontaktní placení. Zároveň je nutné, aby mělo vaše mobilní zařízení funkci označenou jako NFC.

 

 

Platební karta s výhodami kreditní

Jestliže jsme psali výše o mnohých výhodách, které v sobě skrývá kreditní karta, víceré z nich nabízejí i vybrané debetní karty k účtu. Pokud máte například účet v mBank, na výběr máte vícero platebních karet. Při měsíčním objemu plateb kartou v minimální výši 10 000 Kč se vám jistě oplatí Zlatá mKarta. Za její vedení nebudete platit žádné poplatky a rovněž výběry z bankomatů doma i v zahraničí budete mít zdarma. Kromě toho získáte množství dalších výhod, jako například možnost zvýhodněného nákupu v rámci bonusového programu Můj Mastercard nebo bezplatné pojištění pro vás i vaše spolucestující rodinné příslušníky.

 

 

Cestovní pojištění díky platební kartě

Pokud byste si mysleli, že se jedná jen o nějaké jednodušší cestovní pojištění, mýlili byste se. Cestovní pojištění ke Zlaté mKartě vás chrání pří cestování do celého světa a kryje množství rizik s velmi zajímavými limity pojištění. Kromě pojištění léčebných výloh až do výšky 2 000 000 Kč zahrnuje například i pojištění odpovědnosti za škodu, pojištění zavazadel, pojištění cestování letadlem, pojištění právní ochrany, pojištění nevyužité dovolené, pojištění předčasného návratu nebo pojištění technické asistence opuštěné domácnosti. Výhodou cestovního pojištění také je, že platí během celé doby platnosti karty a na neomezený počet cest, přičemž každá cesta může být v trvání až 90 dní.

 

 

 

 


 

Kategorie:

Produkty