zpátky

Nehledejte peněženku, je tady mobilní placení!

 

Jeden z nejjednodušších způsobů placení je pomocí zařízení, které máme vždy po ruce – mobilem! Koho by to ještě před deseti lety napadlo. Představa, že jednoduše namíříme mobil na terminál a pouhým otiskem prstu proběhne platba, patřila ještě nedávno do sekce sci-fi. Čísla ale mluví jasně – placení mobilem neuvěřitelně roste. Objemy transakcí se meziročně zvýšily více než dvakrát.

 

 

Jsou mezi námi ale tací, kteří se této platební novince stále brání. Buď převáží předsudky a celý proces nastavení jim přijde komplikovaný, nebo zapracuje strach z toho, že se ztrapní. Pojďme se na mobilní placení podívat podrobněji a pár těchto předsudků rozptýlit.

 


Co to mobilní placení vlastně je?
Mobilní placení je druh elektronické platby, kterou provedete jednoduchým přiložením mobilu k terminálu. Během takové platby se nepřenáší skutečné údaje karty, ale jen tzv. token – to je fiktivní číslo karty speciálně vygenerované pro zařízení, ve kterém je karta nahrána. Prodejce se tak k číslu karty vůbec nedostane a vaše údaje jsou chráněny.
Po každé platbě vám pak přijde upozornění na proběhlou transakci a na zůstatek. Máte tak jistotu, že se platba opravdu uskutečnila, a super přehled o vlastních financích.

 

 

Co takové platbě musí předcházet?
Máte staženou appku? Kromě množství užitečných funkcionalit díky ní můžete ihned po objednání karty platit mobilem pomocí virtuální karty. Samotné platbě mobilem předchází rychlá a snadná aktivace služby Google Pay nebo Apple Pay, která je jednodušší, než se může zdát. Existují dva druhy scénářů, a to podle značky mobilu.

Majitelé chytrých telefonů značky Apple si kartu aktivují v aplikaci Wallet a pak mohou vesele potvrzovat platby biometrií pomocí funkce Apple Pay.

Pokud nemáte iPhone, ale telefon jiné značky, můžete si aktivovat mobilní placení přes Google Pay. Stačí si stáhnout nebo aktualizovat mobilní aplikaci mBank, zobrazit podrobnosti o vybrané kartě a přidat ji do systému Google Pay.

Po přidání karty je telefon připraven k placení. Nezapomeňte mít zapnutou funkci NFC a mít jako předvolenou službu nastavený Google Pay nebo Apple Pay. Potom stačí telefon při platbě s Google Pay do 500 Kč „rozsvítit“ (při platbě nad 500 Kč odemknout) a jen přiložit k terminálu jako klasickou platební kartu. U Apple Pay je telefon potřeba odemknout pro všechny platby. 

 

 

Bezpečnost nade vše
Mobilní placení je nejen velmi jednoduché, ale patří i mezi nejbezpečnější způsoby placení. Platby kartou mohou být zdlouhavé a komplikované, při vytahování peněženky vám může něco vypadnout z tašky a nervozitou zapomenete PIN.
Díky biometrickému potvrzování plateb si ale na PIN stačí vzpomenout jen při výběru z bankomatu. Jinak stačí jednoduše vyndat mobil z kapsy a platbu potvrdit otiskem prstu nebo takzvaným Face ID, tedy ověřením pomocí vlastní tváře. Tyto biometrické údaje jsou jen a jen vaše a nikdo je nemůže „okoukat“, což se o PIN kódu říci nedá.

 

 

Pryč s předsudky!

  • Nastavení mobilního placení je zdlouhavé a komplikované – NE! Tokenizace karty zabere cca jednu minutu a můžete ji používat okamžitě, ani ji nemusíte mít ještě fyzicky doma!
  • Musím mít kartu vždy s sebou, i když chci platit mobilem – NE! Stačí mít aktivovanou funkci Apple Pay nebo Google Pay a kartu i s peněženkou můžete nechat doma.
  • U placení mobilem nelze nastavit limity – limity u mobilního placení platí stejně jako u vaší platební nebo kreditní karty. Naopak oceníte to, že díky biometrickému placení nemusíte zadávat PIN jako například u limitu 500 u transakcí s pomocí plastové karty.
  • Placení mobilem je návykové – ANO! To je bohužel pravda. Jakmile jednou zkusíte tento jednoduchý způsob placení, hrozí, že se k placení kartou už nikdy nevrátíte.

 

 

tým mBank