zpátky

Půjčujte si zodpovědně, zabráníte tomu nejhoršímu

 

Nenadálá potřeba půjčky může zaskočit každého z nás. Nemáte vlastní úspory nebo jednoduše nestačí na to, co musíte uhradit? Důvodů pro půjčku může být mnoho. Stejně tak existuje mnoho druhů půjček. Proto je důležité se vždy informovat a hledat odpovědi u důvěryhodných zdrojů. Připravili jsme pro vás jednoduchý základní přehled rad, které by si měl každý projít, než si půjčí peníze.

 

 

V životě existuje mnoho situací, které nejde předpovědět ani ovlivnit, zkomplikují nám plány a zaskočí naši finanční připravenost do takové míry, že se půjčce nedá vyhnout.

Na co je vhodné si brát osobní úvěr? Na to není obecná odpověď platná pro všechny. Doporučujeme ale zhodnotit investice perspektivou rozumného financování. Je věc, na kterou si půjčuji, nutná a má pro mě dlouhodobou hodnotu?

Třeba dovolená je nejtypičtějším příkladem krátkodobého zážitku, který většina lidí nijak finančně nezhodnotí. Osobní úvěr si ale můžete vzít například i na staré věci, jejichž údržba je moc drahá (starý kotel) nebo jejichž nová verze by vám pomohla v práci (osobní počítač), či na ekologičtější variantu něčeho neodmyslitelného (nová okna). Finanční půjčka může také doplnit rozpočet na pořízení nového auta a nutnou celkovou rekonstrukci bytu. V takových případech to dává smysl.

 


Jak na zodpovědné půjčování?

Připravili jsme pro vás hlavní principy zodpovědného půjčování, které bychom si měli projít před samotnou půjčkou a pokusit se na všechny tyto body odpovědět.

 

1. VÍM, KOLIK MĚ BUDE PŮJČKA STÁT
Je důležité znát výši tzv. RPSN neboli roční procentní sazbu nákladů, nejen výši úroku. Každý kredibilní poskytovatel půjček by měl v těchto ohledech komunikovat transparentně a dát vám všechny tyto informace dopředu.

 

2. NEBUDOU SE MI MĚNIT PODMÍNKY
S informovaností jdou ruku v ruce i záruky, které vám poskytovatel půjčky dá. Například to, že po celou dobu půjčky zůstane jedna fixní úroková sazba. Tím se zabrání navyšování částky, kterou zaplatíte nad rámec částky, kterou si chcete půjčit.

 

3. ZNÁM VEŠKERÉ POPLATKY SPOJENÉ S OSOBNÍ PŮJČKOU
Úroková sazba není jediným ukazatelem výhodnosti půjčky. Porovnejte si například poplatky za předčasné splacení úvěru, případně poplatky za změnu půjčky.

 

4. TRANSPARENTNOST, ŽÁDNÉ HÁČKY/ČÁRKY
I když máte odpor ke čtení smluv, v tento moment to opravdu nepodceňte. Beze spěchu si projděte celou smluvní dokumentaci – smlouvy, obchodní podmínky a ceník. Dejte si pozor na obvyklou reklamní formulaci typu „sazba od…“, u které je dobré si zkontrolovat úrokovou sazbu na žádosti a pak na smlouvě.

 

5. REFERENCE
Neméně důležité je si odpovědět na to, kde jsem se o poskytovateli půjčky dozvěděl/a. V letáku? V reklamě? Od věrohodného přítele? Není na škodu hledat na internetu reference o poskytovateli půjčky.

 

6. PŘIPRAVTE SI PESIMISTICKOU A OPTIMISTICKOU VARIANTU SPLÁCENÍ
Je zapotřebí se připravit i na špatné scénáře. Namlouvat si, že se to nemůže stát, je stejně naivní jako čekat, že si nikdy v životě nebudeme muset půjčit. Co se stane, když mi vypadnou příjmy? Mám na koho se obrátit? Odpověď vám dá jistotu, že situaci ve všech případech zvládnete.

 

7. ZVAŽTE MOŽNOST POJIŠTĚNÍ PROTI VÝPADKU PŘÍJMŮ
Jak už jsme naznačili výše, myslete i na nejhorší možné scénáře a zkuste se před nimi preventivně ochránit.

 

8. MĚJTE PŘEHLED
U půjček, jejichž stav můžete sledovat přes mobilní nebo internetové bankovnictví, budete celkově klidnější. Proto rozhodně zohledněte, zda poskytovatel půjčky toto umožňuje.
 

 

Jak vám může pomoci mBank?

 

mPůjčka Plus
Tato půjčka vyhovuje těm, kteří potřebují podpořit značně větší částkou, dá se totiž čerpat až do výše 1 000 000 Kč. Jaké jsou další její parametry?

  • Úroková sazba od 6,49 % p.a. (s pojištěním úvěru)
  • Předčasné splacení zdarma

Reprezentativní příklad: výše úvěru 120 000 Kč na 72 měsíců, úroková sazba 6,49 % p. a., RPSN 12,16 %, měsíční splátka včetně pojištění schopnosti splácet 2 316,70  Kč a celková splatná částka 166 796,70 Kč

 

Konsolidace půjček

  • Sloučením půjček si můžete snížit splátky
  • Bez poplatků a bez dokládání dokumentů
  • Výše úvěru až 1 000 000 Kč, splatnost až 96 měsíců
  • Úroková sazba od 6,9 % p. a. (s pojištěním úvěru)

Reprezentativní příklad: výše úvěru 150 000 Kč na 72 měsíců, úroková sazba 6,9 % p. a., RPSN 12,58 %, měsíční splátka včetně pojištění schopnosti splácet 2 925,20 Kč a celková splatná částka 210 610,80 Kč.

 

 

 

Podrobnější informace vám poskytne finanční poradce přímo v mBank. Neváhejte se zastavit na nezávaznou konzultaci.

 

 

 

Kategorie:

Aktuality, Produkty