zpátky

Jak jsem v Dánsku hledala hygge

 

 

Když jsem se rozhodla navštívit Kodaň, první slovo, které mě ve spojení s Dánskem napadlo, bylo „hygge“. Je to dánské slovo popisující tamní styl života. Mnoho lidí se snažilo přeložit ho do češtiny, ale žádné naše slovo není pro překlad dostatečně výstižné. Danové jsou podle výzkumů jedním z nejšťastnějších národů na světě. Ptáte se proč? Odpověď zní: hygge.

 

 

 

Jde o způsob života založený na pohodě, poklidu, souhlasu a příjemné atmosféře. Velmi často jsem tento výraz vídala v různých informacích a průvodcích jako přídavné jméno, například „nejvíce hygge kavárna ve městě“ nebo „krásný hygge obchůdek“. Těšila jsem se na poznávání restaurací a kaváren s tímto označením, že konečně poznám, v čem to je. Je pravda, že co se atmosféry týče, bylo to vyladěné všude. V každé restauraci se pohodlně sedí, nenašli byste venkovní sezení bez ohřívačů, markýzy lemují světelné řetězy a svíčky vám na stole zapálí všude (i v devět ráno ke snídani). Takže hledat v Kodani nejvíce hygge podnik by bylo jako hledat ten nejtvrdší kámen nebo tu nejčervenější jahodu.

 

 

 

K čemu jsem ale za svůj pobyt v Kodani došla, je to, že svíčky jsou krásné, polštářky měkké a světýlka rozkošná, ale v tom hlavní podstata hygge není. Je to v lidech. V dánské restauraci nepobíhá vynervovaná a nepříjemná servírka. Ani kolem vás netančí číšník chlubící se obřím falešným úsměvem s náručí plnou vtípků a výhodných nabídek. Přesto vše vždy donesou rychle a přesně podle vaší objednávky.

 

 

 

Dánové nejsou povaleči, jsou to pohodáři. Všechno funguje skvěle, přitom v klidu a s úsměvem. Myslím, že se od nich máme hodně co učit.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kategorie:

Volný čas