zpátky

Pozor na podvodné telefonáty aneb Co je to vishing?

 

S podvodnými zprávami či e-maily se většina z vás už někdy setkala a býváte v takových případech ostražití. Co když vám ale zavolá známá společnost, které už dlouhé roky důvěřujete, a chce od vás vaše přihlašovací údaje? Zbystříte nebo důvěřivě spolupracujete? Dejte si pozor, abyste se nestali obětí vishingu!

 

 

Pravděpodobně už znáte pojem phishing a víte, jak takový phishingový útok vypadá a jak se máte chránit (pokud si nejste jisti, tak si přečtěte jeden z našich článků, ve kterém vysvětlujeme základní zásady). Čím dál častější je ovšem VISHING (spojení slov voice a phishing), při kterém se vás podvodníci pokouší nachytat telefonním hovorem.

 

 

Jak? Představte si, že vám zavolá seriózně znějící zástupce velké mezinárodní firmy, jejíž služby nebo výrobky běžně používáte. Dotyčný se bude snažit vzbudit dojem, že vám telefonuje ve vašem vlastním zájmu.

 

 

„Stala se taková menší nepříjemnost, a jelikož jste náš dlouholetý zákazník a využíváte naše služby (výrobky), tak jsme se rozhodli vás kontaktovat, protože váš počítač (telefon) je v ohrožení… Nemusíte se ale bát, vše s vámi vyřešíme po telefonu.“

 

 

Následně z vás podvodník po telefonu začne lákat přístupová hesla, můžou vás nabádat k instalaci různých aplikací do počítače či telefonu nebo vás třeba požádá, abyste mu vyfotili občanku a její fotografii mu zaslali. Řekněte sami, kdyby vás na ulici neznámý člověk požádal, ať mu půjčíte občanku, protože si ji chce ofotit, dali byste mu ji do ruky? Asi těžko. Podobným volajícím nedávejte ani číslo platební karty a CVV/CVC kód. Cizímu člověku na ulici byste přece svoji platební kartu taky neukazovali.

 

 

Jak tedy podvodným volajícím nenaletět? Nemůžeme vám doporučit žádný super program, který vás zaručeně ochrání. Používejte prostě selský rozum a buďte ostražití. Na cizího člověka, který vám telefonuje, nahlížejte stejně, jako by vás oslovil venku na ulici. To, že se zaštiťuje jménem velké a známé společnosti, přece neznamená, že v ní opravdu dělá!

 

 

Způsobů, jak se vás podvodníci budou pokoušet dostat je nespočet. Podívejte se na krátké video, kde rozebíráme alespoň ty nejčastější.

 

 

 

 

V případě jakéhokoliv podezření na to, že jste se nechali obelhat ať už podvodnou zprávou nebo telefonátem, volejte ihned na mLinku a postupujte podle instrukcí operátora.

 

 

 

 

tým mBank