zpátky

Nenechte se nachytat od lovců osobních údajů

 

V dřívějších dobách lidé lovili ryby nebo například divokou zvěř. Nově mezi tyto lovné cíle patří také klienti bank, za což může oblíbená praktika šikovných podvodníků s názvem PHISHING. Ta znázorňuje v doslovném překladu lov hesel, po jejichž získání podvodníci mohou lehce přijít k penězům. A protože v mBank máme s touto praktikou také zkušenosti, rozhodli jsme se vám přinést 7 rad, jak se phishingu ubránit.

 

1. Jednat zbrkle se nevyplácí
Pokud vám přijde email, který na první pohled vypadá, že je jeho odesílatelem vaše banka, pro jistotu si ho i přesto dvakrát přečtěte. Až po tomto otestování s ním případně pracujte. Při phishingu se totiž může stát, že neuvážené konání by vás mohlo přijít pořádně draho.

 

2. Nebojte se obrátit na svou banku
Máte-li podezření, že není všechno v pořádku, nestyďte se kontaktovat svou banku. V případě mBank vám ochotně pomůže náš tým z mLinky na čísle 222 111 999.

 

3. Osobní údaje si vždy nechte pro sebe
Když vám přijde email nebo sms s výzvou k zaslání osobních údajů, ignorujte to. Banky od vás totiž citlivé informace tímto způsobem nikdy chtít nebudou.

 

4. Pozor na vyplňování podezřelých formulářů
Elektronické formuláře, kde je potřeba vyplnit citlivé informace, jsou dalším znamením internetového podvodu. I zde tedy platí pořekadlo „Dvakrát měř, jednou řež“.

 

5. Všímejte si detailů
Způsob, jak předejít nachytání se do sítě phishingu, je také kontrola URL adresy webové stránky. Po jejím zobrazení si vždy zkontrolujte, zda se shodují se znaky typickými pro vaši banku.

 

6. Pozor na zákeřné viry
Pravidelně aktualizujte antivirový systém. V případě, že by byl falešný email nositelem nebezpečného viru, je to nejlepší řešení.

 

7. Podvodníky může prozradit certifikát
Je pochopitelné, že člověk falešnému emailu občas uvěří. Tuto situaci se ale snažte co nejvíc minimalizovat. Pokud máte jakékoliv podezření, že něco není v pořádku, ověřte si správnost webové stránky. V internetovém bankovnictví začíná adresa vždy znaky https://, navíc je její součástí ikona ve tvaru visacího zámku. I takové maličkosti dokáží podvodníky odhalit.

 

Co vůbec phishing znamená?
Phishing je moderní postrach bank a především způsob, jakým se podvodníci snaží lovit hesla a osobní údaje od lidí. Získané informace jim následně mohou pomoci dostat se k cizím bankovním účtům a převést si z nich peníze. Podvodníci si většinou zakládají webové stránky, které jsou k nerozeznání od těch pravých. Liší se však v podstatných a na první pohled těžko rozpoznatelných detailech. Poté posílají lidem emaily, ve kterých žádají jejich osobní údaje, prostřednictvím kterých se jim dostanou k financím. Nejlepším způsobem je proto tyto emaily ignorovat.