zpátky

mPeníze

Když jsem poprvé slyšel o celém projektu mPeníze, díval jsem se na něj spíše skepticky. Minulý týden se o něm dověděla širší veřejnost, a mPeníze dostaly solidní díl publicity. Názory jsou nejrůznější: od příznivých, přes přející, rozpačité až po skeptické či vysloveně negativní. Někteří blahopřejí nám a ptají se, co to přinese Seznamu, jiní naopak. Řada dotazů je velmi podobných těm, které jsem měl jako skeptik i já před několika měsíci. Během té doby jsem byl často „ďáblovým advokátem“ a tak po týdnu od zveřejnění tiskové zprávy je na místě reagovat na řadu dotazů – našich stávajících klientů, potenciálních klientů, obchodníků i internetových expertů. Snad tento článek pomůže - na další dotazy se těšíme v komentářích. (příspěvek aktualizován 27/08)

Tiskové zprávy vždy mluví jazykem PR – takže obvykle obsahují slova jako „revoluce“. To se hodně lidem nezdálo – prý přeháníme. To ukáže čas, ale zkusíme nastínit, proč podle našeho názoru nepřeháníme. Někdy je revoluční věc docela jednoduchá. Nemusí to být ani nový koncept – stačí, když se objeví ve správném místě, a přinese jej správný subjekt. Věříme, že to je přesně ten případ. A pokud se vám termín "revoluce" nelíbí, tak ho ignorujte.

Co jsou mPeníze?
mPeníze jsou platební systém postavený nad osobním účtem mKONTO, který je výhodnější pro všechny tři zúčastněné strany: provozovatele, e-shopy a zákazníky.

Jak mPeníze fungují?
Ze strany stávajícího klienta: nemusíte dělat nic – žádné nové registrace, žádné dobíjení účtu. V každém e-shopu, kde bude volba mPeníze, můžete zaplatit okamžitě ze svého mKonta. Zvolíte variantu mPeníze a na následující stránce kliknete na On-line platba.

mPeníze Následně se přihlásíte svým obvyklým loginem do Internetového bankovnictví – přesněji řečeno, na stránku sloužící k potvrzení zvolené transakce. Tam uvidíte detaily platby (v tomto případě mé).

mPeníze 

Na další obrazovce vše klasicky potvrdíte smskou, tak jak jste u mBank zvyklí.

Na logovací stránce vidím taky nějakou Půjčku a Kreditní kartu, co to znamená?
Dnes je aktivní pouze tlačítko Online platba, ale jeden z důvodů opravňujících mluvit o systému mPeníze jako o přelomovém, je připravovaná možnost půjčit si peníze, které získáte on-line během několika málo minut. Po zavedení kreditních karet bude možné platit i tímto způsobem.

Co musí udělat zájemce o mPeníze (nakupující)?
Založit si konto u mBank – osobní účet mKONTO. Je zdarma, jeho zřízení trvá v případě návštěvy obchodního místa cca 15 minut, v případě volby doručení dokumentů kurýrem asi týden (primárně podle možností klienta). Připravovaná nová verze smlouvy bude zahrnovat i možnost získání půjčky v budoucnosti bez nutnosti návštěvy obchodního místa mBank. Více detailů o této inovaci se dozvíte včas :) Více o mKONTU.

OK, ale kartou je to stejně rychlé?
Ano, platba kartou je stejně rychlá. Ano, zákazníci mBank mají karty, s nimiž se dá platit po internetu tak jako tak. Tohle mi taky přišlo dlouhou dobu jako důkaz, proč to vlastně není "nic nového". Ale je dobré podívat se v tomto případě na stranu obchodníka: ten vždy za platbu kartou zaplatí více. Nejen za implementaci, ale hlavně za každou transakci – od 1% do cca 3%, také obdrží peníze za několik dní (a zde v reálném čase). U mPeněz toto neplatí, takže doufáme, že obchodníci budou mít dobrý důvod, proč zvýhodnit klienty platící mPenězi - ať už to bude rychlejší expedice, slevy nebo něco jiného. Další výhodou je také to, že u mPeněz nemusíte sledovat blokace – vše je vidět ihned, jak jste zvyklí u běžného převodu. Samozřejmě také nikde nezadáváte číslo karty, čili nemůže dojít k jeho zneužití (nechceme tím říci, že Muzo nebo 3DSecure nejsou bezpečné aplikace, jde spíše třeba o riziko spojené s trojany nebo viry).

Dobírka je bezpečnější
To je samozřejmě věc názoru. Podle mého názoru doby divokého kapitalismu už minuly a reklamační řády fungují. Jistě, můžete mi do komentářů napsat spoustu příkladů, které budou svědčit o opaku. mBank nemůže smluvně garantovat, že vámi objednané zboží dostanete ve slíbený den. Ale budeme se snažit i o působení ve směru zlepšení zákaznické péče u našich partnerů – kolik obchodníků si může dovolit ignorovat, co píšou jejich zákazníci např. na našem fóru? Certifikace APEK by měla být dalším z garantů bezpečnosti nákupu. A potom: předpokládáme, že mPeníze budou často sloužit pro nákup věcí nehmotných – počínaje internetovou reklamou, přes mobilní vyzvánění, software až po placená členství - tam dobírku stejně nevyužijete...

Aha – ale členství v APEK je drahé a stejně to nic neznamená
Minulý týden řada z vás psala, že APEK pro vás není garancí, nebo že je členství příliš drahé a výhodnost mPeněz se tak ztrácí. Samozřejmě nejsme vůči těmto hlasům hluší a budeme se na toto téma seriozně bavit s APEK i Seznamem. V současnosti tato podmínka platí.

Update (27/08/08): Na základě vašich komentářů jsme se setkali se Seznamem a APEK a bavili jsme se o změnách ve způsobu certifikace (potřeba je certifikace - nikoliv členství), od metodiky po cenu. APEK přislíbil v průběhu příštího týdne vyjádření k těmto bodům

Budou to konečně dlouho očekávané mikroplatby?
Budou (a nejen ony). Mikroplatby byly problematické z mnoha důvodů. Přes mPeníze bude možné ale bez problému převádět klidně i korunové částky – mnozí z vás už si testování pomocí koruny vyzkoušeli na mKontu sami a nyní je možné to převést do obchodního modelu.

Mikroplatby vem čert – bude se tak dát zaplatit něco pořádného? Třeba kompletní novou kuchyni?
Ano – jedná se přeci pořád o převod z účtu na účet, a jak víte, limitem je zde zůstatek vašeho mKonta.

Jak si to tak čtu, vypadá to jako „Za mě platí eBanka“! Jistě, vypadá to velmi podobně. Jenže je zde jeden výrazný rozdíl: mPeníze jsou levnější pro obchodníky a zdarma pro zákazníky.

OK, co obchodníci, proč by to měli chtít?
Protože je to pro ně levnější, neplatí za transakce. Protože mají peníze od klientů ihned. Protože zákazník na druhé straně je identifikován (jako u bankovního převodu) a zároveň nemusí nic vyplňovat. Také zde hraje velkou roli Seznam, jehož role na poli e-commerce v ČR je nepopiratelná. Nejen díky bázi uživatelů, ale i možnosti zvýhodnit systém, jehož je partnerem. O přínosech pro obchodníky se dočtete v některém z dalších příspěvků na blogu více - budete to samozřejmě souviset i s účtem pro podnikatele.

Proč jste službu spustili jen s jedním partnerem?
mPeníze jsou na světě a funkční (kromě kasa.cz zaplatíte i na samotném Seznamu). Ale protože podmínkou pro obchodníky je účet mBusiness Konto, nemůžeme mPeníze spustit okamžitě na velkém množství e-shopů. Co to znamená? Protože podmínky pro velké obchodníky budou stanoveny vždy individuálně, již nyní nás můžete kontaktovat a začít s námi jednat o spolupráci. Pro menší obchody (varianta mPeníze standard) stačí vyčkat několik týdnů a následně si založit mBusiness konto. V současnosti jednáme s mnoha velkými e-shopy o podmínkách spolupráce, takže si můžete být jistí, že během několika měsíců se pokrytí českého internetu mPenězi zásadně změní.

Co bude ta revoluce?
Tady si dovolím trochu zavěštit do budoucnosti a vrátit se k začátku svého příspěvku. Zatím se nám daří přesvědčovat českou veřejnost, že dosud nepředstavitelný „účet bez poplatků“ může reálně existovat. Nyní bychom rádi dokázali, že mikroplatby, platební systém bez poplatků pro zákazníky a s nižšími náklady pro obchodníky – to vše je možné i u nás. Budoucnost ukáže, jestli jsme měli pravdu. Je to revoluce? Nebo evoluce? Nebo prostě dobrá věc, kterou využije mnoho z vás...

Adam Zbiejczuk Adam Zbiejczuk / mBank
1. bankovní bloger v ČR
adam.zbiejczuk -zavináč- cz.mbank.eu

Kategorie:

Ze života banky