zpátky

4 věci, které byste neměli podceňovat, jestli chcete být finančně nezávislí

 

Ať už jste emancipovaná žena, která chce zůstat finančně nezávislá na svém muži, nebo čerstvě plnoletý student, který se rozhodl žít na vlastní triko, vřele vám doporučujeme přečíst si následující řádky. Postarat se o sebe znamená naučit se tyto čtyři věci:

 

 

Mít dostatečnou rezervu
Klišé, které vám nejspíš všichni omílají pořád dokola: Dávej si stranou na horší časy! No jo, ale kolik? Každý by měl být schopný odložit si stranou alespoň malou část svého příjmu. Je to něco, z čeho byste si měli udělat zvyk, železné pravidlo. Udělat to hned, jakmile vám přijde výplata. Prvním cílem je našetřit si dost, aby vám úspory pokryly náklady na celé 3 měsíce. Ani pak ale nedoporučujeme zvolnit, naopak – hledejte další cíle!

 

 

Zůstat skutečně finančně nezávislý
Ve svém rozpočtu nikdy nespoléhejte na příjmy od rodičů nebo partnerů. Odejít na vysokou, najít si brigádu a z vydělaných peněz si platit jen dobroty a oblečení, to není nezávislost. To je jen taková sranda.

 

 

Naučit se mluvit o penězích
Asi se shodneme, že než se člověk pustí do vážného vztahu, chce o svém partnerovi vědět všechno zásadní. S kým chodil dřív, proč se rozešli, jaké má vztahy s rodinou, co dělá za práci… Pro většinu lidí je ale tabu vyptávat se na finanční situaci druhého. To je ale chyba – ve finanční historii svého protějšku byste se měli vyznat líp než v té milostné, protože je větší pravděpodobnost, že se vás, zejména po svatbě, začne týkat.

 

 

Umět si říct o lepší výplatu
Aneb jak říká staré dobré přísloví – „Líná huba, holé neštěstí“. Zvýšení platu nezvýší jen váš finanční příjem nebo životní standard, ale také vaše sebevědomí. Strategií spousty firem je nabízet zvednutí platu až v okamžiku, kdy zaměstnanec podá výpověď. Pokud ale děláte svou práci dobře a máte ji rádi, dejte to svým nadřízeným najevo tím, že si s nimi o penězích a o budoucnosti otevřeně promluvíte. Neradíme vám rovnou prosit o přidání. Začněte shrnutím toho, jak dlouho už ve firmě jste, co jste se naučili, co jste jí dali, a pak přejděte k výhledu, jak by to mohlo být dál.

 

 

Kategorie:

Volný čas