zpátky

Bude vám mKarta fungovat v zahraničí?

 

Ve většině zemí samozřejmě můžete platit debetní kartou od vašeho účtu i kreditní kartou zcela bez problému. Pozor ale na některé státy, kde můžou být transakce provedené platební kartou vyhodnoceny jako podezřelé. Mezi rizikové oblasti patří především jihovýchodní Asie, kde ke zneužívání karet dochází velmi často. Je proto lepší nahlásit svou cestu před překročením hranic. Potkat vás může i to, že v některých obchodech nebudou brát váš konkrétní typ karty. Tentokrát se ale zaměříme na první případ, tedy na to, jak se vyhnout blokaci karetních transakcí z důvodu podezření na neoprávněné užití.

 

 

Oznamte zahraniční cestu předem
Jestliže se chystáte do některé ze zemí jihovýchodní Asie či Blízkého východu, vyplatí se dát nám vědět předem. Jak na to? Jednoduše přes mLinku nebo naše webové stránky, konkrétně přes sekci Supermarket – Služby – Centrum žádostí. Tam už najdete Nahlášení pobytu v zahraničí.

Svou plánovanou trasu popište co nejdetailněji, abychom vás v používání karty nijak neomezovali. Kdyby ani potom karta nefungovala, spojili bychom se s vámi telefonicky a řešili už konkrétní transakci. Kromě toho vám informace o blokaci určitě přijde i e-mailem.

 

 

Výběry a platby v obchodech i na internetu
Nahlášení vaší cesty nám dává pomocnou informaci, ke které může při vyhodnocování podezřelosti transakce bezpečnostní oddělení přihlédnout. Bohužel i tak však ve výjimečných případech k blokaci dochází. Může se stát, že nepůjde kartou platit v kamenných prodejnách ani v e-shopech. Nemuseli byste být úspěšní ani při výběru hotovosti z bankomatu a to už může znamenat velký problém. Samozřejmě bychom vás v tom nenechali, ale bylo by nutné zavolat na mLinku jako identifikovaný klient a danou transakci bychom vám odblokovali. U každé blokace podezřelé platby jde jen o dočasné řešení a je možné ji zrušit, pokud klient transakci potvrdí. Přečtěte si ještě více o tom, jak fungují platby kartou v zahraničí.

 

 

Proč přesto raději s hotovostí?
Nejedná se o tradiční destinace, ale pokud přesto plánujete cestu do Íránu, Severní Koreje, Súdánu, Jižního Súdánu nebo Sýrie, vezměte si s sebou raději hotovost. V závislosti na délce a účelu cesty si peníze vyměňte předem, případně s sebou mějte přiměřený obnos v některé z mezinárodních měn, například americké dolary. U kratších pobytů budete mít vše jednodušší, protože určitě nedoporučujeme ve zmiňovaných zemích nosit vysokou hotovost v peněžence, ať už jdete kamkoliv. Peníze si ale určitě vyměňte. V těchto zemích se vám totiž vůbec nepodaří použít kartu.