zpátky

mDen, že se nestačíte divit

Někdy je práce bankovního bloggera drsná: když se toho na vás hrne ze všech stran, vy nevíte co dřív a včera bylo pozdě. Jindy je ale nadšení uživatelů nakažlivé a jejich podpora úžasná… Aneb s lehkým zpožděním o strastech a lehkým předstihem o radostech.

První březnový týden mi bylo ve čtvrtek docela mizerně: měl jsem velmi přesně naplánovaný program, v němž se střídaly meetingy a plnění již déle odsouvaných úkolů (mezi ně patřil i v minulém příspěvku Wojtkem zmiňovaný seznam projektů na rok 2008, který už skutečně nešlo odkládat), jenže vše bylo nakonec jinak. Kdo čte fórum, asi pochopí, že jakkoliv z něj mám obvykle radost, v onen čtvrtek jsem měl sto chutí jej zavřít. Negativních příspěvků, hlavně těch o výpisech, přibývalo každou minutou… Já se snažil zjistit, co a jak bude, kdy se vše vyřeší. Když jsem nereagoval, bylo to špatně, když jsem zareagoval, vypadalo to, že mě lidé na mFóru ukamenují. V počtu příspěvků historicky nejúspěšnější vlákno o důchodech taky nebylo zrovna povzbuzující, a to mě opravdu mrzelo, protože jsem se v této záležitosti docela osobně angažoval a snažil vše uspíšit.

No, přiznám se, že ani v pátek mi nebylo hej, a až pondělí a úterý se to zlomilo. Výpisy přišly a bylo vidět, že z našeho serveru odešly v čase, který jsem psal. Objevilo se první potvrzení výplaty důchodu na mBank účet. Dostal jsem povzbuzující informace o testování nové funkcionality, kterou jste mohli zaznamenat už v pátek večer: v Internetovém bankovnictví si nyní můžete nastavit, zda chcete dostávat výpisy elektronicky – a v jakém formátu. Na výběr jsou aktuálně tři: HTML (standardní), PDF (graficky hezčí, lze doporučit také pokud jste narazili na problémy s kódováním) nebo CSV (textový, vhodný pro export např. do MS Excelu). U výpisů jsme také řešili, proč je např. Seznam.cz nezobrazuje korektně, když zvolíte možnost „Otevřít“ – dostali jsme od nich specifikaci, takže ji teď zkoumáme… Zároveň od nich máme potvrzeno, že pokud se vám náš elektronický podpis pod výpisem v Outlooku nezobrazuje správně, chyba není na naší straně. Seznam o problému ví a měl by být odstraněn v řádu týdnů.

Co dalšího se stalo? Otevřeli jsme dva mKiosky: v Brně v obchodním centru Avion (najdete jej kousek od Tesca) a v Českých Budějovicích v Globusu, čímž se poprvé dostáváme fyzicky do Jižních Čech. Michal Čapek, šéf hypoték, a Tomáš Vyšohlíd, náš tiskový mluvčí, si udělali cestovní týden – povídali o mHypotéce v Ostravě, Brně, Liberci a Plzni. V Ostravě a Liberci již pracují naši hypoteční poradci, Finanční centra otevřou své dveře velmi brzo. V Liberci nás zbrzdilo nezkolaudování celé budovy, které jsme nemohli ovlivnit. Než se naplno rozjede naše kampaň s mottem: „Prvotřídní hypotéka“ (jsme moc zvědaví, co na ni řeknete!), dojde také k updatu stránek – no a již zítra se spustí samotná on-line žádost na mHypotéku.

Pár drobností na mFóru: tento týden přibude pár změn, které by měly zpřehlednit fórum – na pravé straně přibyla velmi stručná pravidla (ta se budou nejspíš ještě rozvíjet), najdete také často hledaný seznam emotikonů (smajlíků – mimochodem, objeví se tam další!). Brzy budete moci zařazovat nová témata do kategorií sami, dojde na zvýraznění mBank příspěvků. Taky jsme aktualizovali sekci mLidé, takže už tam máme zase téměř aktuální tým. Potěšilo mě také, když mi Milan Švec (na fóru mBankfan) pomohl svými zkušenostmi s AlertPay aktualizovat FAQ o platebních systémech. Není první, a proto mě napadlo to trochu „zoficiálnit“. Pokud máte dojem, že v Otázkách a odpovědích něco chybí, zkuste to formulovat a pošlete na můj e-mail (najdete jej v podpisu pod článkem) s předmětem „FAQ“, přijde mi do nově vytvořené složky, a pokud bude uznán za užitečný, publikuji ho. Do budoucna bych rád vybudoval v tomto směru něco o dost většího, ale všechno musí nějak začít…

Velmi často zazněly na mFóru dotazy na přesný termín spuštění konkrétních nových produktů, někdy i s kritikou, že mlžíme, začínáme se chovat jako ostatní, měníme své sliby. Vezmu to oklikou – nejprve dobrá zpráva pro zvídavé: domluvil jsem se s našimi produkťáky, aby začali na blog psát seriál o tom, jak vypadá takové zprovoznění bankovní služby či produktu. Takže jim uvidíte přímo do kuchyně, i když třeba neprozradí všechny ingredience. Náš generální byl 5. března hostem chatu Novinek, a otázky se často stáčely k novým produktům. Nejčastěji jsou zmiňovány dvě věci: mPůjčka a inkasní platby. Vím, mPůjčka se měla objevit dřív a všichni jsme si to přáli. Ale protože její výraznou výhodou má být zejména rychlost, je bezvadné propojení na CBCB (Czech Bank Credit Bureau – něco jako "centrální registr dlužníků") nutností. IB máme připraveno, risk může zpracovávat, prodejci prodávat a marketing propagovat. Ale nemůžeme dávat půjčky, pokud propojení funguje na 90%, protože by se rychle rozkřiklo, že kdejaký zadlužený podvodník si u nás může vytočit kolo štěstí a dostane půjčku i přes zápis v registru dlužníků. Nicméně na poslední poradě zazněly dobré zprávy, tak už to je snad skutečně na spadnutí.

V dubnu – jak už jsme několikrát naznačili – se chystá velký release: tak označujeme závažnou změnu ve vnitřních systémech, ke které se upíná několik měsíců práce několika týmů. Některé změny se projeví téměř okamžitě, u jiných je potřeba doladit i další věci – procesní, právní, partnerské. Co přijde jako první: pasivní i aktivní inkasní platby (čili nejen, že můžete inkaso platit, ale i přijímat), e-mailové a sms notifikace (s mnoha možnostmi nastavení a využití). Následovat budou kreditní karty a investiční nástroje. Potom se dočkáte velmi zajímavých převodů mezi jednotlivými pobočkami mBank. Dojde i na slibované SIPO (i když to nebude v dubnu). Možnost stahování výpisů přímo z IB. Ale to už jsme u druhého releasu, plánovaného na přelom června a července. Takže tři měsíce intenzivního nasazování novinek, během nichž bude probíhat i řada změn na webu. Bude to perný kvartál!

Nakonec přijměte pozvání na veletrh Šance 2008 na VŠE, kde se můžete potkat s našimi kráskami z oddělení HR a zjistit osobně více o tom, co obnáší práce v mBank. Ať už v Praze, nebo třeba jako pracovník mLinky v srdci mBank v polské Lodži. Věřím, že za dalších 100 dní už jen málokdo bude tvrdit, že mBank není pro ostatní hráče na bankovním trhu konkurencí. Vidíme, že pro mnoho z vás jsme již dnes bankou první volby (jak? protože moc dobře poznáme týden, kdy chodí výplaty), děkujeme za důvěru a těšíme se na vzájemně prospěšnou spolupráci i do budoucna. Pokud přijdou i podpásovky (a neděláme si o tom iluze, život je boj), spoléháme na vás: nikoliv uměle vytvářené kauzy, ale vy, jako spokojení klienti, jste pro nás tím nejdůležitějším trumfem. A také proto mám radost, že na závěr mohu prozradit, že během tohoto týdne už se dočkáte slibovaného Member get Member programu :)

Adam Zbiejczuk Adam Zbiejczuk / mBank
1. bankovní bloger v ČR
adam.zbiejczuk -zavináč- cz.mbank.eu

Kategorie:

Ze života banky