zpátky

4 tipy na jarní úklid vašich financí

V teplejší polovině roku máme tendenci pouštět se do ambiciózních projektů, jako je úklid ve sklepě, mytí oken nebo aut, probírání šatníku… A často nás napadne, že letos už bychom si konečně měli udělat pořádek ve financích.

Otázka řešení osobních financí není právě nejoblíbenějším tématem. Nicméně některé otázky bychom si položit měli: Mám dost úspor? Můžu ušetřit na některém z pravidelných výdajů? Nemám ještě nějaké nevyřešené dluhy? Dělám opravdu všechno pro to, abych splatil půjčky?

Je důležité udělat si ve svých plánech pořádek a dál je rozvíjet. My pro vás máme 4 tipy, které byste ve svém finančním plánování rozhodně měli zvážit.


1. Obnovte svůj rozpočet

Realistický rozpočet je nástrojem číslo jedna ve vašem finančním arzenálu. Podívejte se, za co nejvíc utrácíte a kolik peněz si ze svého rozpočtu odkládáte na splnění cílů jako dům, auto nebo byt. Zkuste se zamyslet, jak by se tyto zvyklosti daly změnit, aby se sny stávaly realitou. Dominuje mezi vašimi výdaji to, co potřebujete, nebo to, co chcete? Protože nejsou potřeby jako potřeby, zkuste si vytvořit seznam těch, které vás dovedou ke splnění dlouhodobých cílů.

 

2. Vyzkoušejte mobilní aplikace

Jestli nemáte čas hlídat každou korunu s tužkou a papírem, zkuste některou z mobilních aplikací na spravování osobních financí. Liší se od sebe minimálně, poskytují správu několika různých účtů, i účtů v různých měnách, dokážou vést podrobné statistiky, dokonce spravovat hypotéky. Vybrat si můžete například Wallet, eÚčty.cz nebo RQ Money aplikaci ze Slovenska. A samozřejmě máte k dispozici funkci Rozpočty v našem internetovém bankovnictví.

 

3. Udělejte si pořádek v placení účtů

Vytvořte si kalendář, který vám pomůže s termíny splácení různých účtů či splátek. Mít zažitý proces v této věci je důležité pro rodiny, páry i spolubydlící. Díky včasným upomínkám se vám totiž už nestane, že zmeškáte datum splatnosti nájemného, splátky na hypotéku nebo kreditní kartu.

 

4. Zkontrolujte si pojistné smlouvy

Projděte si své pojistné smlouvy, případně kontaktujte poskytovatele pojištění ohledně změny poplatků. Informujte se o možnostech nižších sazeb u pojištění auta, domu nebo životního pojištění. Díky tomu by se vám mohly uvolnit peníze, které neutratíte(!), ale rovnou je přesměrujete na svůj spořicí účet.
 

Kategorie:

Volný čas