zpátky

8 lidí, kteří vlastní víc než polovina lidstva dohromady

Když jsou bohatí bohatší a chudí ještě chudší… Osm miliardářů vlastní víc, než kolik čítá majetek 3,6 miliardy lidí. Nové metodiky a související zjištění neziskové organizace Oxfam ukazují, že chudoba v Číně a Indii je horší, než se předpokládalo. Propast mezi bohatými a chudými se stále prohlubuje.


Majetková nerovnost je větší než kdy dřív. Shrnuje to nezisková organizace Oxfam ve zprávě, kterou zveřejnila během Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu. Ještě minulý rok bylo na světě dohromady 62 miliardářů, kteří disponovali majetkem větším než chudší polovina lidstva. Letos se jejich počet snížil na osm.


Se závěry Oxfamu se neztotožňují ekonomové z Londýna. Ti tvrdí, že data jsou sice správná, ale jejich interpretace už ne. Výzkumníci totiž zařadili do chudší poloviny populace i lidi, kteří v podstatě chudí nejsou, jen mají tak vysoké hypotéky a úvěry, že vykazují nulová aktiva.


Velké rozdíly tu nicméně jsou a mohou být způsobeny tím, že bohatí se mnohdy vyhýbají placení daní, což koneckonců potvrdila i kauza Panamských dokumentů (tenkrát šlo o únik zhruba 11,5 milionu tajných dokumentů panamské právnické firmy Mossack Fonseca, která kromě jiného nabízela i zakládání a správu firem v daňových rájích). Jak řekl Max Lawson z organizace Oxfam tiskové agentuře The Associated Press: „Jsme v situaci, kdy miliardáři často platí nižší daně než jejich uklízečka nebo sekretářka. To je šílené.“


Výkonný ředitel Oxfamu Mark Goldring si podle britského deníku The Guardian posteskl: „Zatímco jeden z devíti lidí na planetě dnes půjde do postele hladový, skupinka osmi multimiliardářů má dohromady tolik bohatství, že by každý z nich pravděpodobně potřeboval několik životů, aby ho utratil.“


V současnosti patří mezi osm nejbohatších lidí na Zemi následující muži (řazeno sestupně podle velikosti bohatství):


1)    Bill Gates
– zakladatel Microsoftu vlastní majetek v hodnotě 86,6 miliard USD.
2)    Warren Buffett – akcionáři a CEO holdingové společnosti Berkshire Hathaway patří majetek čítající 78,5 miliardy USD.
3)    Jeff Bezos – americký podnikatel, zakladatel a výkonný ředitel Amazonu má dohromady 73,4 miliardy USD.
4)    Amancio Ortega – jmění zakladatele oděvní společnosti Inditex, pod niž spadá módní řetězec Zara, činí 72,1 miliard USD.
5)    Mark Zuckerberg – spoluzakladatel, výkonný ředitel a prezident Facebooku se může pochlubit jměním v hodnotě 58,1 miliardy USD.
6)    Carlos Slim Helú – bohatství mexického podnikatele, který se stará o telekomunikační firmy Telmex, Telcel a América Móvil, dosahuje hodnoty 55,6 miliard USD.
7)    Larry Ellison – podnikatel, spoluzakladatel a výkonný ředitel americké společnosti Oracle Corporation disponuje majetkem 52,9 miliardy USD.
8)    Charles Koch – CEO Koch Industries, soukromého konglomerátu energetických společností, má majetek ve výši 48,3 miliard USD.


Dobrá zpráva je, že počet lidí žijících pod hranicí absolutní chudoby (ta je stanovena na 48.11 Kč na den) klesl za posledních dvacet let zhruba z 30 % na 10 %. Podle údajů Světové banky unikla absolutní chudobě od roku 1990 více než miliarda lidí.
 

Kategorie:

Volný čas