zpátky

Daňové novinky pro rok 2017

Pomalu se blíží čas, kdy naše finanční hospodaření vyhodnotí nejen bankovní konto, ale i stát. Stejně jako každý rok nás čeká pár změn – jiný bude například samotný daňový formulář. Ovšem jen pro někoho.


Někteří šťastlivci sice mají možnost vyplnit místo čtyř stran daňového formuláře jen dvě, ale jde o úzce vymezenou skupinu. Kratší formulář využijí zaměstnanci s příjmy od českého zaměstnavatele, a to kvůli souběhu zaměstnání. Podle odhadů to není ani 1/10 české populace. Kdo z této skupiny navíc ještě podniká, vydělává například na pronájmu bytu nebo má jiný vedlejší příjem, musí sáhnout po současném formuláři.


Jisté položky formuláře se však budou vyplňovat podle nových pravidel. Jen stručně vám je přiblížíme, ať víte, na co si dát případně pozor. Některé novinky už platí, jiné jsou součástí vládního daňového balíčku, u nějž se předpokládá účinnost od dubna 2017. Na co se tedy můžeme těšit?


Limity pro odpočet penzijního a životního pojištění
od základu daně se zvýší už od ledna. Namísto 12 000 Kč narostou na 24 000 Kč za rok. Uplatnit je ale půjde až za zdaňovací období 2017.


Limit osvobození od plateb zaměstnavatele za zaměstnance stoupne z 30 000 Kč na 50 000 Kč ročně.


Zvýšení minimální mzdy na 11 000 Kč posouvá také hranici příjmu, z níž se vychází při hodnocení nároku na daňový bonus na dítě – za rok 2016 stoupne na 9 900 Kč.


Stoupne částka minimálních záloh na zdravotní a sociální pojištění pro OSVČ. V případě zdravotního pojištění na 1 906 Kč (o 83 Kč víc než v roce 2016) a u sociálního pojištění na 2 061 Kč (o 89 Kč víc než v roce 2016).


Srážková daň už se nebude týkat jen dohody o provedení práce, ale i zaměstnání. Ovšem jen při nepodepsaném prohlášení k dani a jen pokud měsíční příjem z tohoto zaměstnání nepřesáhne 2 500 Kč. Kvůli vedlejšímu příjmu v tomto rozsahu nebudete muset podávat přiznání jako doposud, pouze zaplatíte 15% srážkovou daň.


Paušální daň budou moci využít také podnikatelé mající zaměstnance, dokonce i tehdy, pokud sami mají příjem ze zaměstnání. Dosud mohli pouze podnikatelé bez zaměstnanců a bez vedlejších příjmů. Podmínka, že jejich roční příjmy nesmí přesáhnout pět milionů korun, zůstává.


Elektronická evidence tržeb (EET) se v březnu začne vztahovat na velkoobchodní a maloobchodní firmy. Od března 2017 se přidají i ostatní obchodníci, kteří se neomezují pouze na platby převodem z účtu na účet. Podnikající fyzické osoby si mohou za rok 2016 z daní odečíst až pět tisíc korun, které utratily kvůli EET. Podmínkou je kladný rozdíl mezi 15 % dílčího základu daně ze samostatné činnosti a základní slevou na poplatníka.


Sleva na dani na manžela a vyživované dítě
se začne opět týkat i těch podnikatelů, kteří u daňového přiznání uplatňují paušální výdaje. Horní strop se však pro paušály o 50 % sníží.


Daňové zvýhodnění na druhé, třetí a každé další dítě vzroste o 200 Kč měsíčně, tedy na 19 404 Kč. Změna zákona by měla začít platit v dubnu, slevy by ale mělo jít uplatnit i zpětně.


Nárok na daňové zvýhodnění při invaliditě vznikne už v okamžiku přiznání invalidity, a ne až se začátkem vyplácení důchodu, jako tomu bylo doteď.


Vojákům se nebude zdaňovat výsluha, odbytné ani příspěvek na bydlení, totéž platí pro výsluhový příspěvek příslušníkům bezpečnostních sborů.


Dárci krve si v případě schválení novely zákona sníží základ daně o 3 000 Kč (dosud to byly jen 2 000 Kč). Kdo vstoupí do Českého národního registru dárců kostní dřeně nebo Českého registru dárců krvetvorných buněk, může si odečíst dokonce 8 000 Kč, ovšem jen jednou za život.
 

Kategorie:

Aktuality