zpátky

Vyplatí se vám spíš leasing, nebo půjčka na auto?

Podle České leasingové a finanční asociace doporučují prodejci aut spíš jejich koupi na úvěr než na leasing. Pro kupujícího je to výhodné hlavně proto, že i nesplacené auto už bude jeho majetkem, zatímco při pořízení vozu na leasing je jeho majitelem leasingová společnost, a to až do skončení leasingové smlouvy.

Nezáleží na tom, jestli si chcete pořídit auto zcela nové, nebo naopak ojeté. Úvěr i leasing si můžete vzít na oboje. Dokonce i cenově vás oba typy financování vyjdou dost podobně. Jenže leasingem se někdy připravíte například o možnost půjčit „svůj“ vůz někomu jinému (leda za poplatek leasingové společnosti) či o bonusy za jízdu bez nehod související s povinným ručením. Navíc ho nelze celý splatit předčasně, musíte splácet alespoň tři roky, kdežto úvěr můžete zpravidla splatit dříve a u některých společností dokonce zdarma. Na druhou stranu podnikatelé vítají možnost odečíst si leasing z daní, jednoduchost jeho sjednání nebo třeba často zajímavé ceny pojištění. I úvěr na vůz si ovšem v účetnictví mohou odečíst.


Nespornou výhodou úvěru je, že si ho můžete vzít na cokoli. Nemusíte všechny prostředky použít jen na koupi auta. V mBank si můžete půjčit až 600 000 Kč, a navíc bez poplatků,“ doplňuje Beáta Bjelová, specialistka úvěrových produktů mBank.

Před koupí automobilu si tedy rozmyslete sedm věcí:


1)    Vždy se podívejte do sazebníku poplatků.
2)    Nenaleťte na slevy – celková částka může být nižší, ale ve výsledku si ji prodejce vybere zpět právě na poplatcích započítaných do splátek.
3)    Jezdíte-li bez nehod, máte nárok na bonus při sjednávání povinného ručení. S leasingem ho ale nedostanete. Chcete bonusy?
4)    Vůz na leasing nemůžete prodat, dokonce možná ani nikomu půjčit. Nebude to pro vás přílišné omezení?
5)    Nezapomeňte na daně. Budete-li auto pořizovat jako podnikatel, nejspíš si ho budete chtít odečíst z daní. Pak je pro vás lepší leasing. Úvěr zase nepodléhá DPH z finančních služeb.
6)    Jak dlouho chcete splácet? U leasingu musíte uzavřít smlouvu minimálně na tři roky, zatímco úvěr můžete splácet třeba jen šest měsíců.
7)    Chcete ručit vozem, nebo být vázáni pouze smlouvou? V případě úvěru vozem většinou ručíte, zatímco u leasingu tomu tak není.


V posledních letech využívají firmy možnosti operativního leasingu. I v tomto případě za auto platíte, ale jde spíš o pronájem, protože nakonec nikdy nebude vaše.
 

Kategorie:

Volný čas, Produkty