zpátky

Vyplatí se nakupovat vánoční dárky na zahraničních e-shopech?

Zahraniční e-shopy nabízejí jiné a často levnější zboží než ty naše. Češi na nich nakupují čím dál častěji – seženete tam snad všechno, i to, co u nás ne. A překvapivě levně. Proto si je oblíbili sběratelé, fanoušci filmů, knižních sérií, počítačových her, ale i sportu.


Pokud stále váháte a bojíte se jít do zahraničních nákupů, je náš článek právě pro vás. Trošku vám v něm přiblížíme, jak to chodí.


Zaprvé vám stačí úplně základní znalost angličtiny. Některé portály, třeba eBay, se dají prohlížet i v češtině.


Nemusíte se bát ani poštovného. Nebývá o tolik vyšší než po České republice a zejména čínští prodejci mívají poštovné zdarma.


Hledejte popisek „free shipping“. Když hodnota zboží nepřesáhne 22 eur, nevztahuje se něj clo ani DPH. Na nákup nad 22 eur už se DPH vztahuje a s částkou za proclení počítejte, pořídíte-li nad 150 eur. (Zvažte, jestli už to není moc!) Informace o celních poplatcích nalezneme na stránkách Celní správy České republiky.


E-shopy většinou vyžadují on-line platbu kartou. Doporučujeme PayPal, zajistí bezpečné obchodování pro obě strany. Než odešlete peníze, ujistěte, že je prodejce důvěryhodný! To znamená, že splňuje minimálně všechny 3 tyto podmínky:


-    na stránkách má zveřejněné sídlo a kontakt
-    uvádí také smluvní podmínky, zejména koukejte po podmínkách reklamace
-    existují na něj pozitivní recenze a hodnocení


Rada na závěr: objednávejte co nejdřív. Balíčky z Evropy to do Vánoc stihnou, ale ty z USA nebo z Číny už by nemusely, cesta jim trvá i 3 týdny.

 

Kategorie:

Aktuality, Volný čas