zpátky

Je v Čechách levněji než na Slovensku?

Od té doby, co Slovensko přijalo euro, se občas ozývají hlasy, že v Česku je levněji. Méně stojí oblečení, potraviny či služby. Ale je to skutečně tak? Vyplatí se třeba Slovákům vyrazit do Čech na „nákupní turistiku“?

Server gobankingrates.com začátkem roku hodnotil 112 zemí podle toho, jak levně nebo draze se v nich žije. Seřadil je od nejlevnějších po nejdražší a Česká republika se umístila už na devátém místě, zatímco Slovensko až na 54. V úvahu se brala kupní síla, ceny podnájmů, potravin nebo index spotřebitelských cen. Česko za deváté místo vděčí rovnováze mezi nižšími náklady a vyšší místní kupní silou, což prakticky znamená, že Češi si mohou za méně nakoupit více.

Tržní prostředí Česka a Slovenska se postupně odlišovalo a ceny základního spotřebitelského „košíku“ se v obou státech vyvíjely rozdílně. Odlišnosti v cenových hladinách může způsobovat rozdílná daň z přidané hodnoty, aktuální cenový vývoj v konkrétní zemi a v neposlední řadě se projeví i náklady na balení, skladování či maloobchodní marže.

Chtěli jsme se tedy podívat, jak bude vypadat ten samý nákup v obchodní síti působící zároveň v Čechách i na Slovensku. Víme, že euro je v přepočtu víc než 25 korun, ale částky jsme zaokrouhlili pěkně do kulata. A výsledek?

Průzkumem jsme si potvrdili pár faktů: potraviny jsou v poměru cena/výkon srovnatelné, v Česku jen o zanedbatelný chlup levnější. Rozdíl mezi oběma nákupy by byl přibližně 50 Kč, což je zhruba 1 % z celé částky. Cenová odchylka kabátu se vyšplhala až na 120 Kč, ale v celkové ceně nákupu se až tak neprojevila.

Suma sumárum se dá říct, že něco je levnější v Česku a něco zase na Slovensku, ale o moc velký rozdíl nejde. Takže jestli jste se kvůli kabátu chystali vyrazit ze Slovenska do Čech, nezapomeňte na fakt, že i cesta je náklad a čas i peníze vynaložené na dopravu nejspíš převáží ušetřenou částku.
 

Kategorie:

Aktuality, Volný čas