zpátky

Byt kupte na podzim a v zimě, ušetříte!

Právě teď začíná ideální čas k pořízení nemovitosti. Ceny jsou nižší, výhled z okna přes stromy bez listí opravdovější a pokoje se ukážou v tom pravém světle.

 

Dobrý realitní makléř je vlastně taky trochu psycholog. Uvědomuje si, co na budoucího majitele působí, a podle toho upravuje cenovou nabídku. Řídí se při tom třemi hlavními faktory – světlem, náladou a zájmem. Proto jsou nabídky nejnižší v zimě a nejvyšší v létě.

 

Světlo
Na jaře a v létě, kdy slunce svítí celý den, se každý druhý pokoj zdá světlý a útulný. Prodejci už vědí, na kterou hodinu si domlouvat prohlídky, aby sluneční paprsky dopadaly směrem k uskutečnění dobrého obchodu. V zimě uvidíte byt za šera, takový, jaký skutečně je.

 

Nálada
Hlavně po dlouhé a studené zimě máme na jaře výbornou náladu. Všechno se najednou zdá báječné – ptáci zpívají, první květy se otvírají, slunko hřeje… a reality zdražují. Makléři totiž vědí, že se v této části roku na vše díváme daleko optimističtěji. Chcete-li mít zdravě kritický pohled na věc, kupujte raději začátkem chladné poloviny roku.

 

Zájem
Když je venku šeredně, do ničeho se nám nechce. Kdo by taky měl chuť pobíhat studeným městem z budovy do budovy a s vědomím, že po koupi následuje ještě stěhování ve stejně nevlídném počasí. Radši rovnou po práci zamíříme do teplého domova nebo kamkoli, kde se dá zahřát a relaxovat. Zato na jaře a v létě to s námi šije. Tato období vzbuzují touhu změnit svůj život, začít běhat, cestovat nebo se přestěhovat. Zájem o nemovitosti je vyšší a šance na usmlouvání výhodnější ceny bytu zase nižší. V zimě nebudete mít konkurenci a makléř bude potřebovat udělat obchod „za každou cenu“.

 

Podle Českého statistického úřadu ale ceny bytů od začátku roku 2015 obecně prudce rostou. Takže pokud jste ten svůj pořídili v roce 2008, tedy před poklesem cen, možná je pomalu čas přemýšlet o prodeji. Po deseti letech na něm totiž při současném trendu vyděláte skoro stejně, jako jste utratili za jeho pořízení.