zpátky

5 tipů, jak přežít poslední týden do výplaty

Jak přežít poslední týden do výplaty? Podobnou otázku už si někdy položil asi každý z nás. Výplata by měla přijít až za pár dní a na účtu zbývá nemnoho volných prostředků. Ať už za to může nerozvážné hospodaření, nebo náhlý výdaj, rčení „vleče se to jak týden před výplatou“ se najednou stává nepříjemně pravdivým. Máme pro vás pět tipů, jak takovou situaci řešit.


1) Udělejte si denní rozpočet

Denní rozpočet velmi pomůže zejména psychologicky. Pokud máte třeba poslední tisícovku a do výplaty zbývá ještě pět dní, hodí se mít na paměti, že můžete počítat s dvoustovkou denně. Uvidíte, že to není až tak strašné. Asi nebudete mít peníze na velký večírek, ale jídla se vzdát určitě nemusíte.


2) Snižte výdaje, ale chytře
Tato rada se může zdát v podstatě zbytečná, protože tak nějak vyplyne ze situace. Šetřit ale můžete chytře, aniž byste si výrazně snížili svůj životní standard. Jídlo uvařené doma (a navíc z kvalitních surovin) vás často vyjde levněji než hotovka v restauraci. Váš protějšek možná ocení romantický piknik v parku s vlastním jídlem úplně stejně jako návštěvu drahé restaurace – pokud to nebude v prosinci…


3) Nakupujte kreditní kartou
Pokud vám to přece jenom nedá, klidně si dělejte radost i dál. Naše mKreditky nabízí až 54denní bezúročné období, takže třeba nové oblečení, které zkrátka musíte mít hned, můžete hravě zaplatit až po výplatě. Navíc se vám při nákupu u prodejců v programu Mastercard Priceless Specials vrátí část peněz zpět na účet.


4) Založte si kontokorent

Právě k takovým případům, jako je nouze před výplatou, slouží povolené přečerpání. Kontokorent disponuje obvykle relativně vysokou úrokovou sazbou, ale když víte, že po výplatě zvládnete půjčené peníze velmi rychle splatit, vysokých úroků se obávat nemusíte. Přesvědčte se sami v on-line kalkulačce k naší mRezervě.


5) Udělejte si finanční plán
Napjatá finanční situace těsně před výplatou by měla být tou pravou motivací pro vytvoření finančního plánu minimálně na příští měsíc. Napište si třeba, do čeho chcete investovat svou příští výplatu. Kromě fixních nákladů na bydlení a provoz domácnosti si vyhraďte určité částky na zábavu, nové oblečení a aspoň pár stovek z příjmu si odložte stranou. Uvidíte, že jasně dané limity a finanční plán vám pomohou šetřit peníze a na kvalitu vašeho života přitom nebudou mít žádné negativní dopady.
 

Kategorie:

Aktuality, Volný čas