zpátky

Nejznámější filantropové současnosti

Slovo filantrop pochází z řečtiny: filein znamená milovat, anthrópos pak člověk. Filantropem označujeme takovou osobu, jež vydává nemalé částky na dobročinné účely. V zástupu milionářů jich najdeme pěkný zástup: ne vždy totiž platí, že peníze kazí člověka.

Bill Gates

Zakladatel Microsoftu platil několik let za nejbohatšího člověka planety. Spolu se svou ženou založil nadaci Billa a Melindy Gatesových, největší soukromou nadaci na světě, jež pomáhá v různých oblastech. Nejen že podporuje studenty z řad menšin při univerzitním studiu, ale také například financuje 90 % výzkumu dětské obrny, neboť WHO, světová zdravotnická organizace, svůj zájem přetočila jinam. Jednorázový dar 5 miliard dolarů představuje rekord v dobročinném daru věnovaném jednou osobou.

Mark Zuckerberg

Říká se, že láska hory přenáší: alespoň v případě zakladatele Facebooku to platí. Poté, co si vzal za manželku dětskou lékařku Priscillu Chanovou, rozhodl se věnovat velkou část svého majetku  na charitu. Například daroval 75 milionů dolarů nemocnici v San Francisku, kde jeho žena pracovala. Ve svém dobročinném působení se spolu s ní zaměřuje na zdravotní péči a vzdělávání.

Bono Vox

Charismatického zpěváka irské kapely U2 můžeme právem považovat za filantropickou ikonu. Setkáními s předními světovými politickými lídry a pořádáním velkolepých koncertů upozorňuje na tíživou situaci v Africe. Jeho působení sahá až do roku 1984, kdy inicioval společný singl Do They Know It’s Christmas, díky kterému hvězdy britské hudební scény sesbíraly obrovskou částku na řešení potravinové krize.

J. K. Rowling

Autorka příběhu Harryho Pottera se neměla vždy jako v bavlnce: její cesta k úspěchu je neméně záživným výletem do fantazie. A jistě stojí za obrovským množstvím empatie doprovázejícím její dobročinné aktivity: významně podporuje boj s chudobou, přispívá rovněž na výzkum roztroušené sklerózy.

Michael Bloomberg

Když chvíli působíte jako starosta „hlavního města světa“, jak se také někdy New Yorku přezdívá, máte světové problémy naservírované pod nos. A pokud disponujete patřičným majetkem a nedokážete nechávat problémy jen tak ladem, nic vám nebrání začít řešit i věci, které se zrovna nenosí. Své filantropické aktivity směřuje Michael Bloomberg jakožto zapálený ochránce životního prostředí na boj s globálními změnami klimatu.

Lidi, kteří se rádi podělí o svůj majetek a starají se o ty, kdo to potřebují nejvíce, samozřejmě najdeme nejen v cizině, ale i u nás.

Andrej Kiska


Slovenský prezident Andrej Kiska založil neziskovou organizaci Dobrý Anjel v roce 2006, v roce 2011 přibyl Dobrý Anděl, který funguje v České republice. Poté, co Kiska usedl do prezidentského křesla, převzala vedení nadací, jež pomáhají rodinám s nemocnými dětmi, jeho manželka Martina Kisková.


Dalibor Dědek


Zakladatel firmy Jablotron, jeden z 30 nejbohatších Čechů, tvrdí, že spíše než filantropem je společensky odpovědným. V Jablonci nad Nisou zakládá dům pro seniory, v Praze halu poskytující úkryt lidem bez domova. Věří, že jeho přístup inspiruje i další podnikatele.
 

Kategorie:

Aktuality, Volný čas