zpátky

Finanční NEJ a další zajímavosti roku 2015

Jaký byl rok 2015 po ekonomické stránce? Přinesl nám hned několik zajímavých statistických údajů. Češi si brali rekordní počet hypoték, více kupovali nová auta a ve druhé polovině roku ušetřili za benzín a naftu. Ale navzdory tomu, že se české ekonomice dařilo, zůstala větší část Čechů pesimistická.


Češi víc podnikali
Podle údajů Českého statistického úřadu přibylo loni 35 tisíc živnostníků. Vlastní byznys má 8 % obyvatel ČR. To nás řadí mezi nejpodnikavější národy Evropy. Vyšší podíl podnikatelů v Evropě vykazuje jen Velká Británie, konkrétně 8,5 %.


Češi si brali víc hypoték
Odborné odhady tvrdí, že počet nově uzavřených hypoték loni stoupl zhruba o třetinu. Impulsem byly zejména příznivé úrokové sazby a dobrý stav ekonomiky. Nejvíc hypoték si loni brali lidé v Praze. Podle ministerstva pro místní rozvoj poskytly banky Čechům během prvních tří čtvrtletí roku 2015 celkem 75 900 hypoték v součtu za 135,3 miliardy korun.


Češi víc podváděli
V ČR skokově přibylo pojistných podvodů. Detektivové čtyř největších pojišťoven loni odhalili případy za skoro miliardu korun. Nárůst hlásily i další finanční domy. Nejčastěji se lidé snažili fingovat dopravní nehody. Nejvíc pojistných podvodů bylo v roce 2015 zjištěno v Praze.


Češi kupovali víc aut
Odbyt aut na českém trhu loni vzrostl o 20 %. Češi si nakoupili víc než 230 tisíc nových vozů. Tři čtvrtiny těchto nových aut koupily firmy, čtvrtinu soukromé osoby. O nejoblíbenější barvě karoserie měli Češi jasno. Skoro třetina prodaných aut byla bílá.


Ve druhé polovině roku platili Češi rekordně málo za benzín a naftu
Řidičům nových, ale i starých aut se určitě zamlouvaly loňské rekordně nízké ceny pohonných hmot. Ty byly na konci roku 2015 nejlevnější za posledních šest let. Pokles cen ale nastal až ve druhé polovině roku. Ještě počátkem loňského července stály pohonné hmoty skoro o pět korun víc než v prosinci.


Stát hospodařil se schodkem 63 miliard, to je nejlepší výsledek od roku 2008
Státní rozpočet loni skončil se schodkem 62,8 miliardy Kč. Předloni byl schodek rozpočtu 77,8 miliardy korun a příjmy rozpočtu byly o 101 miliard nižší než loni.


Češi zůstali pesimisty, i když ekonomice se dařilo
Přestože se loni české ekonomice dařilo, zůstali dle informací ČTK Češi spíš pesimističtí. Skoro sedm lidí z deseti má dle aktuálního průzkumu obavu, že jejich výdaje v roce 2016 vzrostou. Většina lidí také nevěří, že by se jejich příjmy v letošním roce zvýšily, ačkoli ekonomické faktory nasvědčují spíš opaku. Česká ekonomika v loňském třetím čtvrtletí meziročně vzrostla o 4,7 %. Průměrná míra inflace za loňský rok dosáhla 0,3 procenta a byla tak nejnižší od roku 2003.

Kategorie:

Aktuality, Volný čas

Tagy:

finance