zpátky

Jak může vypadat budoucnost bezkontaktních plateb? Budeme platit pohledem nebo mávnutím ruky?

Laser oskenuje vaše oko a máte zaplaceno. Platební karta si při placení vyžádá místo PINu otisk prstu. Sako má bezkontaktní platební čip všitý v rukávu. Jak může vypadat budoucnost bezkontaktního placení?


Oční sken
Některé výše uvedené příklady vám sice můžou připadat jako sci-fi, nicméně reálný základ mají všechny. Sken oka místo plastové platební karty se v USA začal testovat už minulý rok. Zatím ovšem pouze při výběrech z bankomatů, nikoliv při placení v obchodech. Vývojáři technologie tvrdí, že celý průběh oskenování oka až po výběr peněz z bankomatu by v praxi netrval déle než 10 sekund. Kritici ale namítají, že by celý systém vyžadoval velkou důvěru klientů bankovních domů. Ti by totiž museli svůj oční sken svěřit bance, která by ho následně zařadila do své databáze. Zastánci technologie oko podporují, protože ho nemůžete ztratit, což se o kousku plastu říct nedá. A vzhledem k tomu, jak  pečlivě dnes banky střeží citlivé osobní údaje, by oční skeny byly jen další hlídanou položkou.


Otisk prstu
Čtečky otisků prstů jako způsob zabezpečení mobilních telefonů jsou dnes celkem běžnou praxí. V oblasti platebních karet se o této možnosti mluvilo už před téměř deseti lety, k jejímu masovému rozšíření však nedošlo. Podle tehdejších představ měla platební karta obsahovat ultratenkou čtečku otisku prstů, která by umožnila její použití jen v ruce oprávněného majitele. Na stejném principu nyní funguje zabezpečení mobilních telefonů. Vize o využití otisků prstu pro bezpečnější platby se tedy splnila aspoň částečně, řada lidí obdobným způsobem mobilní telefon k platbám využívá.


Platit mávnutím rukou
Vynález jako ze série o Jamesi Bondovi. V rukávu na míru střiženého saka je všitá miniaturní platební čipová karta a v restauraci či v obchodě lze platit jen nonšalantním mávnutím ruky. Matt Jensen, australský výrobce luxusního oblečení pro muže, model takového obleku skutečně ušil. Jeho spolupráce s firmou VISA v roce 2014 byla ale spíš reklamní akcí než snahou o zavedení běžné praxe. Matt Jensen svůj nápad zdůvodnil tím, že chtěl dát všem mužům možnost platit s elegancí agenta, zhýralého milionáře nebo slavné celebrity.


Nálepka
Jak jste už asi zaznamenali na našich sociálních sítích, momentálně testujeme bezkontaktní placení malou nálepkou. Už nebudete muset vytahovat plastovou kartu. mNálepka se dá umístit, kam budete chtít – třeba na mobilní telefon. A pokud vás zaujal nápad se sakem, vlepte si ji klidně i na rukáv :) Víc informací o tomto způsobu placení najdete v tomto článku.