zpátky

Jak zbytečně nepřijít o peníze při předčasném splácení hypotéky?

Chceme-li si povědět o předčasném splacení hypotéky, klíčové je vysvětlit si, co přesně je fixace. Pokud si peníze půjčíte od kamaráda, obvykle je rád, že mu půjčku splatíte dřív než později. Ovšem vysoká půjčka třeba na byt nebo rodinný dům je něco zcela jiného – vše se řídí smlouvou (ačkoli samozřejmě není od věci smluvně ukotvit i vyšší půjčku mezi známými), v níž je upravená právě i zmíněná doba fixace.


Co je fixace?
Je to čas, kdy vám banka garantuje úrokovou sazbu a měsíční splátku. V praxi to znamená, že pokud je doba fixace vaší hypotéky 3 roky, po tuto dobu se výše vaší úrokové sazby ani měsíční splátky nemění,“ vysvětluje produktová manažerka hypotečního úvěru Martina Holúbková.


„Současně nízké úrokové sazby lákají stále víc klientů zafixovat si sazbu na co nejdelší období. Čím je ale delší fixace, tím jsou úrokové sazby vyšší, a to z důvodu ceny peněz na trhu,“ dodává.


Kratší doba fixace je lepší pro klienty, kterým nevadí změna úrokové sazby v budoucnu. Ti mohou naopak provádět mimořádné splátky nebo celý úvěr splatit dřív než u delších fixací. mBank umožňuje klientovi provádět mimořádné splátky zdarma do výše 20 % roční jistiny i v průběhu fixace, což je rozhodně férová nabídka, která stále není standardem u jiných bank.


Delší doba fixace se zase vyplatí klientům, kteří se mohou spolehnout na stále stejnou výši příjmu, a tak chtějí mít neměnnou i výši měsíční splátky. Neplánují nemovitost prodat a s mimořádnými splátkami počítají minimálně.


V průběhu fixace nelze předčasně splatit hypotéku bez sankčních poplatků. Banky umožňují celkové splacení hypotéky zdarma pouze při obnově fixace.


„Může se vám stát, že se během splácení hypotéky vaše finanční situace zlepší, takže byste hypoteční úvěr zvládli splatit rychleji. Ale pozor! Provést mimořádnou splátku nebo předčasně splatit hypotéku můžete u všech bank bez komplikací a finančních sankcí až ve chvíli, kdy vám skončí doba fixace úrokové sazby. I proto je důležité správně si dobu fixace promyslet už při podpisu smlouvy o hypotéce,“ upozorňuje ještě Holúbková.


Zjistěte si možnosti mimořádné splátky


U mBank máte jednou za rok možnost zaplatit mimořádnou splátku hypotéky zdarma, a to až do výše 20 % roční jistiny. Nemusíte ji bance oznamovat ani ji s nikým konzultovat. Jsou to přeci vaše peníze a vaše bydlení :) Jednoduše odešlete peníze prostřednictvím internetového bankovnictví z pohodlí svého nového domova a na základě této mimořádné splátky se automaticky změní výše měsíčních splátek hypotéky, zatímco doba splatnosti se nemění.


Jiné banky ale obvykle takové mimořádné splátky v době fixace sankcionují. Považují je totiž de facto za porušení splátkového kalendáře. O možnosti mimořádných splátek se proto informujte vždy ještě před tím, než smlouvu o hypotéce uzavřete, ať vám vysněné bydlení nakonec nepřinese zbytečné starosti navíc.


Pro ty, kdo by chtěli hypotéky splácet předčasně, se ale zřejmě blýská na lepší časy. V EU totiž začala platit směrnice umožňující členským státům sankce za předčasné splacení hypotéky zakázat. Ministerstvo financí hodlá požadavky Bruselu implementovat do zákona, který bude kromě jiného regulovat i poplatky za předčasné splacení hypotečního úvěru.

Nezapomeňte tedy při sjednání hypotéky věnovat pozornost i možnosti předčasného splacení, protože štěstí přeje připraveným. A to vy nyní jste, takže můžete hned porovnat výhodnost naší mHypotéky Light :)

Kategorie:

Produkty