zpátky

Pokud plánujete koupit dům, vězte, že nejlépe se žije v Norsku

Když už se stěhovat do zahraničí, tak nejlépe někam, kde se krásně bydlí. Podle statistik si lidé nejvíce vychvalují život v Norsku. Index lidského rozvoje (HDI) také ukázal, že nejméně spokojené je obyvatelstvo Nigeru.


Loňský výsledek porovnávání států podle indexu lidského rozvoje není pro Česko ani Slovensko špatný: Česká republika obsadila 28. místo a Slovensko bylo 37. Jasným vítězem je ale Norsko, hned po něm se umístila Austrálie a třetí nejlepší země k životu je prý Švýcarsko. Do první desítky se vešlo ještě Nizozemí, USA, Německo, Nový Zéland, Kanada, Singapur a Dánsko.  Na posledních místech ze 187 hodnocených států skončily Středoafrická republika, Kongo a nakonec Niger.


Zastánci této metody tvrdí, že o kvalitě života v jednotlivých koutech světa vypovídá mnohem víc faktorů než jen pouhé srovnání na základě hrubého domácího produktu na osobu. HDI totiž nebere v potaz jen čistě ekonomické údaje, velký důraz klade také na přístup ke vzdělání a průměrnou délku života. A tak i přesto, že Norové platí podstatně vyšší daně než my, stát jim zajistí školu, práci, příjem a sociální péči na takové úrovni, že si na výši peněz odváděných do státní kasy ani nestěžují.


Kritici indexu naopak namítají, že něco tak těžko uchopitelného jako je lidský rozvoj nebo kvalita života se dá jen těžko změřit. Navíc je prýsběr dat v jednotlivých státech často nepřesný a neúplný, takže výsledek může být zkreslený.


Pořadí států sestavené na základě HDI se do značné míry se žebříčkem podle HDP/os. Shoduje, takže tvrzení, že štěstí s penězi nesouvisí, se bohužel zase jednou nepotvrdilo.

 

Zdroj: wikipedia

Kategorie:

Volný čas

Tagy:

bydlení