zpátky

Jak poznat nejvýhodnější půjčku

Najít výhodnou půjčku nemusí být tak snadné, jak se zdá. Hodně lidí se při výběru orientuje jen podle výše úroků, právě to je ale často kamenem úrazu. Chcete-li porovnávat skutečnou výhodnost různých úvěrů, řiďte se výší RPSN.


RPSN je zkratka pro roční procentní sazbu nákladů. Udává reálné procento z půjčené částky, které klient bance zaplatí za jeden rok. Zahrnuje tedy nejen úrok, ale také všechny ostatní výdaje. Mezi dodatečné platby patří administrativní poplatky, poplatky za správu úvěru, vedení účtu, převody financí, pojištění a další. Už jen slovo roční dělá z RPSN jasný srovnávací nástroj – úrokové míry se totiž někde uvádí se základem ročním, jinde ale s měsíčním nebo s týdenním. Než vše přepočítávat, je lepší zvolit k porovnání jednotlivých nabídek úvěrových produktů univerzální nástroj – RPSN.

RPSN = to, co skutečně zaplatíte.


Od roku 2002 jsou poskytovatelé úvěrů povinni RPSN uvádět, pokud tak neučiní, platí pro ně diskontní sazba ČNB, která bývá výhodná pro zákazníka, ale poskytovateli se příliš nevyplatí. Výjimkou jsou však půjčky pod 5 000 Kč nebo nad 1 880 000 Kč. Hlavně u nízkých částek si nezkušený zákazník často neohlídá, kolik ve skutečnosti bance zaplatí, a z příjemné půjčky se rázem stane nepříjemný dluh.


My o výši RPSN informujeme, a to žádnými blešími písmenky, ale pěkně otevřeně. Takže zatímco například pro naši mPůjčku platí roční úroková sazba 9,9 %, RPSN činí 10,36 %. Nyní navíc s garancí dorovnání v případě, že naleznete výhodnější nabídku!

Tým mBank

Kategorie:

Volný čas

Tagy:

Půjčka, RPSN