zpátky

mTip 2: Bezpečné platby kartou na Internetu s eMAX kartou

mTip 2 

Dnešním příspěvkem navazujeme na první mTIP, který zde byl před delší dobou zveřejněn. Cílem těchto blogů je  seznámit vás s užitečnými funkcemi internetového bankovnictví, produkty mBank nebo dalšími zajímavostmi ze světa financí. Tento mTip se tedy bude zabývat bezpečným placením kartou na internetu.

 
Platební karty mBank jsou unikátní svými širokými možnostmi nastavování limitů

Změna limitů přes internetové bankovnictví je účinná okamžitě a je zdarma. Nastavit lze limity zvlášť pro různé typy transakcí (platby u obchodníků, MO/TO transakce, internetové platby, výběry z bankomatu, cash advance - výběry na pobočkách bank).  U každého typu transakce lze specifikovat denní i měsíční limit, a to jak ve formě částky v korunách, tak i ve formě počtu transakcí. Dámy a pánové, nechci se vás dotknout, ale která jiná banka to má? :-)

 

mTIP
 

Jak dosáhnout bezpečí při placení kartou na Internetu?

Jednou z možností je nastavit si limit pro internetové platby standardně na nulu. Těsně před provedením transakce limit dočasně zvýším na potřebnou hodnotu a poté ho opět vrátím na nulu. Toto řešení je funkční, ale mě osobně připadá příliš obtěžující: změna limitů chvíli trvá, musí se potvrzovat autorizačními SMS a také si musím dávat dobrý pozor na to, abych vyplnil správné políčko formuláře.

 


Naštěstí existuje mnohem elegantnější řešení

K placení v kamenných obchodech a k výběrům z bankomatu používám kartu k mKontu. Internetové transakce provádím z vyhrazeného eMAXu, na kterém je standardně nulový zůstatek. Pokud by někdo chtěl moji eMAX kartu zneužít, má smůlu: nulový zůstatek na účtu poskytuje stejnou ochranu jako by poskytoval nulový limit. K úspěšné autorizaci na debetní kartě dojde jen v případě, že je na účtu dostatečný zůstatek a zároveň nastavený dostatečný limit. Těsně před provedením internetové platby kartou převedu peníze z mKonta na vyhrazený eMAX, tento převod je v mBank okamžitý. Je-li internetová platba úspěšná, disponibilní zůstatek na eMAXu se automaticky vynuluje.Limity na kartách nikdy neměním

Na eMAX kartě mám trvale povolené internetové platby a zakázány výběry z bankomatu. Na kartě k mKontu mám nastaven nulový limit pro internetové a MO/TO transakce. To je dobré opatření už jen z toho důvodu, že personál kamenného obchodu má vždy k dispozici plné číslo karty a expiraci. Tyto údaje jsou vytištěny na kopii dokladu z karetního terminálu, která zůstává obchodníkovi (na kopii pro zákazníka jsou nahrazeny hvězdičkami) a s jejich pomocí lze v některých částech světa kartou na Internetu bez problémů zaplatit. Nepoctivý zaměstnanec kamenného obchodu by si teoreticky mohl zapamatovat i CVV kód uvedený na zadní části karty a pak by mohl platební kartu zneužít i v evropských e-shopech. I takové případy se již objevily.


Tyto mTipy vznikají ve spolupráci s lidmi z mRady, a vychází z jejich vlastních zkušeností z používání produktů mBank. Tímto bychom jim chtěli poděkovat za pomoc při jejich přípravě.

 

Komentáře (9)

Vložit komentář

Mám otázku, když na eMax účtu nebudu mít nic (0 Kč) a na internetu budu platit kartou k příslušnému eMax účtu. Někdo kartu zneužije a bude chtít něco koupit. Nedostanu se na účtu do mínusu neboli do tzv. nepovoleného přečerpání nebo ta platba neproběhne? Protože za nepovolené přečerpání jsou sankce a jak by se to potom řešilo se sankcemi?

Ano. Ale to je vlastně žádoucí stav: pokud využíváte jeden eMax jako úložnu volných peněz, je dobrý nápad pro platbu na Internetu využít jiný eMax.

Chtel jsem se podle uvedeneho tipu zaridit, ale asi to neni tak lehke:) Mam mKonto s Visa (deb.) a eMax. O Visa kartu k eMax uctu si nemohou pozadat pres IB. Musim si pozadat o nove eMax konto s Visa kartou:( Je to tak?

Nastavil jsem si limity podle uvedeného článku a věřím, že jsem si zvýšil bezpečnost uložených prostředků. Děkuji.

v blogu je napsáno, že převody mezi účty mBank jsou okamžité, nejen mezi účty jednoho klienta, ale mezi jakými koliv účty mBank. Toto je potřeba zdůraznit (třeba jako mTip č.3) i jiné banky mají převody "ihned" ty však trvají v řádu minut a nefungují v noci, či o víkendech. Klient jiné banky si neumí takový luxus představit

Jak jsem upozorňoval na jiných vláknech o kartách, (oprávněně co do kurzů) opěvovaná AXA karta sice umí zablokovat internetové platby, ale ne MO/TO.

Dva případy, kdy zaměstnanec kamenného obchodu zneužil platební kartu zákazníka:
http://zpravy.idnes.cz/pr...
http://zpravy.idnes.cz/ci...

Už jsem slyšel, že někdo používá na internetové platby vyhrazený eMax, ale to, že obchodníkovi zůstane celé číslo karty, je pro mě novinka. Díky za zajímavý článek, asi se podle něj zařídím.

Je to opravdu velká výhoda a zaručuje bezpečí při platbách na internetu. Také další nastavení a limity jsou velkým přínosem a žádná jiná banka toto nenabízí. Používáme tyto funkce již velmi dlouho u mBank a Děkujeme!