zpátky

Pozor na falešné SMS zprávy, můžete kvůli nim přijít o kartu!

Podvodné SMS asi znáte – přijde vám zpráva od kurýra o doplacení poštovného, úřad vám vrací přeplatek na daních nebo po vás chce banka aktualizovat údaje. A to vše zvládnete jednoduše v přiloženém odkazu.

 

 

Je to past! Na odkazy v SMS nikdy neklikejte. Můžete se tak dostat na podvodné stránky, kde vás pod různými záminkami přesvědčí, abyste zadali osobní informace nebo se dokonce přihlásili do svého internetového bankovnictví.

 

Nejen, že tak předáte své citlivé údaje podvodníkům, ale je to vstupní brána pro komplexnější podvod. V současné době evidujeme, že podvod vypadá následovně:

V tuto chvíli může podvodník vybírat hotovost z jakéhokoliv bankomatu pomocí vaší tokenizované karty ve svém mobilním zařízení, a to až do výše zvýšeného limitu.

 

 

Jak se chránit?

  • Neklikejte na odkazy v SMS a už vůbec na nich nezadávejte žádné citlivé údaje nebo se přes ně nepřihlašujte ke svým účtům.
  • Přes mobilní aplikaci mBank si ověřujte, že mluvíte se zaměstnancem banky a ne podvodníkem.
  • Do svého internetového bankovnictví se přihlašujte vždy jen přes oficiální stránku banky, kterou sami vyťukáte do prohlížeče.
  • Bankovní aplikace nestahujte přes zaslané odkazy, ale vždy z oficiálních uložišť (Google Play, App Store apod.) a vždy zkontrolujte hodnocení a počet stažení, zda se nejedná o falešnou verzi.
  • Věnujte pozornost tomu, co potvrzujete – ať už pomocí SMS nebo mKlíče. Stačí chvilka nepozornosti a místo snížení se vám limity zvýší nebo autorizujete platbu, kterou jste nezadávali.

 

 

Pokud je vám tento podvod povědomý, okamžitě si ihned všude změňte přihlašovací hesla, obnovte telefon do továrního nastavení a kontaktujte nás na mLince.

 

 

 

 

 

 

Kategorie:

Aktuality, Bezpečnost