zpátky

Německá vláda podpoří Commerzbank v akvizici Dresdner Bank

Commerzbank, mateřská společnost mBank, se s německou vládou dohodla na navýšení kapitálu o deset miliard euro. Tato kapitálová podpora při akvizici Dresdner Bank znamená také vstup německého státu jako akcionáře do Commerzbank.

Možná už tuto zprávu někteří z vás zahlédli třeba v dnešních novinách nebo na internetu, někdy i s kontroverzními titulky. Proč a co to znamená? Penězi, které investuje do Dresdner Bank a Commerzbank, chce spolková vláda mimo jiné povzbudit německou ekonomiku, která je poznamenaná tím, že banky firmám málo půjčují a ty pak nemají na svůj rozvoj, a často ani provoz. Dohodou si Commerzbank výrazně polepší - dokončí probíhající akvizici Dresdner Bank, čímž stvrdí své postavení na čele německého bankovnictví. Bance se poté významně zvedne kapitál, a tak se i v ekonomicky bouřlivém prostředí stane odolnější proti těmto „povětrnostním vlivům“. V konečném důsledku pak bude moci poskytovat víc úvěrů, půjček, a tím podpořit evropské hospodářství. To je jedna ze základních ideí dohody s německou vládou. Vláda poskytne 10 miliard eur a vstoupí do Commerzbank 25% a jednou akcií. Strategie Commerzbank – poskytovat služby a poradenství firmám a privátní klientele – se nemění, naopak bude se prohlubovat.

Pro BRE Bank, mBank, ani klienty mBank se nic nemění. Dohoda mezi Commerzbank a německou vládou nijak neovlivní naše produkty, služby, nebo vaše půjčky a vklady. Snad jedině to, že změny, které má Commerzbank před sebou, posílí její, a tedy nepřímo i naše postavení na bankovním trhu.

Pavla Renčínová Pavla Renčínová / mBank
tisková mluvčí
pavla.rencinova -zavináč- cz.mbank.eu

Komentáře (12)

Vložit komentář

Jsem laik, ale z toho, co vím, si myslím, že úmyslem této "dotace" není povzbudit německou ekonomiku, ale prostě zachránit banku od rizikových úvěrů a nedobytných pohledávek a jiných problémových záležitostí...!!! A kdy a v jaké míře se to dotkne nás, klientů nBank těžko říct. Asi je dobré znát podmínky pojištění vkladů poských bank...

Ekonomové i politici se shodují, že nynější záchranná akce byla správná a zabránila obrovským škodám, kterým by v případě neúspěšné fúze Commerzbank a Dresdner Bank bylo vystaveno celé hospodářství. Někteří čelní představitelé vládní CDU dokonce vyzvali ostatní banky, aby následovaly příkladu Commerzbank a rovněž požádaly o pomoc státu.

Na banku číhá ještě jeden problém. Až se stát rozhodne svůj kapitálový vklad vybrat, bude muset banka najít způsob, jak peníze sehnat. Ze zisku nedá šestnáct a půl miliardy dohromady, tvrdí experti. Do úvahy proto přichází jen nová emise akcií . Nové akcie ovšem budou znamenat rozředění podílu stávajících akcionářů včetně dividend a hlasovacích práv. Někteří politici se už nechali slyšet, že stát by měl z banky odejít do dvou až tří let.

Výše kapitálové pomoci nicméně analytiky a ekonomy překvapila. Pesimistické hlasy znějí i z politických kruhů. „Můj dojem je, že Commerzbank má ještě větší problémy, než dosud připouštěla,“ řekl deníku Handelsblatt Otto Bernhardt, finanční expert vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU). Experti Citigroup spočítali, že v bilanci Comerzbank a Dresdner Bank jsou stále ještě strukturované dluhopisy, které představují riziko v hodnotě 23 miliard eur. Pro srovnání, v roce 2007 vykázala Commerzbank zisk 1,9 miliardy eur.

Spolková vláda nalila do Commerzbank deset miliard eur prostřednictvím Zvláštního fondu pro stabilizaci finančního trhu (Soffin). Kapitál banky posílila tichým vkladem ve výši 8,2 miliardy eur. Navíc si za 1,8 miliardy eur koupila v bance podíl 25 procent plus jedna akcie.

Commerzbank je díky kapitálové injekci na případné další odpisy špatných úvěrů připravena. Její kapitálová přiměřenost se díky státnímu zásahu dostala nad deset procent. Minimální hranice je osm procent. Přesto ji přijde státní pomoc draho, soudí list Financial Times Deutschland. Tichý kapitálový vklad z loňského listopadu je stejně jako ten nynější úročen sazbou devět procent. Z celkového státního vkladu 16,4 miliardy eur bude proto banka každý rok zpět vládě odvádět 1,5 miliardy eur. To je skoro celý roční zisk. Dá se proto očekávat, upozorňuje například švýcarská banka UBS, že akcionáři na dlouho přijdou o dividendy. Pokud ovšem Commerzbank nedosáhne zisku, státu žádné úroky platit nemusí.

Někdo se nám snaží namluvit, že německá vláda Commerzbank "podporuje". Bojím se, že současnou situaci daleko lépe vystihuje "zachraňuje". Snad se pletu...

Banka je na tom super?
Německé akcie klesaly 3. dnem po sobě
Chádí El-Moussawi (Fio, burzovní společnost, a. s.) 09.01.2009 17:15:27
Akcie na německé trhu klesaly již třetí den po sobě. Nejhůře se dařilo akciím Commerzbank a Infineon, které obdržely snížené doporučení od analytiků.

pěkně vyvedené povídání, takové profesionální....jak jsem řek, nejsem žádný mladík a úsudek si dělám dle historických zkušeností. Váš komentář se mi paní mluvčí nelíbí! Nehledejte v tom prosím nic osobního!

jsem už dlouho na tomto světě ač se to dle úrovně mých příspěvků může jevit jinak.
Mé zkušenosti: Čím větší firma tím větší - neslušné slovo.
A vlády zachraňují soukromé banky protože jsou v nich soukromě, neveřejně zaangažovány a navíc mají strach z defenestrace!
Tak ukojil jsem svou psací vášeň a teď si jdu přečíst blog překrásné paní Pavly (nic ve zlým moje Alenka je ještě hezčí!)

ještě klesne :)

Díky za info. Právě jsem dal pokyn k nákupu akcií Commerzbank. Cena je opravdu velice zajímavá.