zpátky

Německá vláda podpoří Commerzbank v akvizici Dresdner Bank

Commerzbank, mateřská společnost mBank, se s německou vládou dohodla na navýšení kapitálu o deset miliard euro. Tato kapitálová podpora při akvizici Dresdner Bank znamená také vstup německého státu jako akcionáře do Commerzbank.

Možná už tuto zprávu někteří z vás zahlédli třeba v dnešních novinách nebo na internetu, někdy i s kontroverzními titulky. Proč a co to znamená? Penězi, které investuje do Dresdner Bank a Commerzbank, chce spolková vláda mimo jiné povzbudit německou ekonomiku, která je poznamenaná tím, že banky firmám málo půjčují a ty pak nemají na svůj rozvoj, a často ani provoz. Dohodou si Commerzbank výrazně polepší - dokončí probíhající akvizici Dresdner Bank, čímž stvrdí své postavení na čele německého bankovnictví. Bance se poté významně zvedne kapitál, a tak se i v ekonomicky bouřlivém prostředí stane odolnější proti těmto „povětrnostním vlivům“. V konečném důsledku pak bude moci poskytovat víc úvěrů, půjček, a tím podpořit evropské hospodářství. To je jedna ze základních ideí dohody s německou vládou. Vláda poskytne 10 miliard eur a vstoupí do Commerzbank 25% a jednou akcií. Strategie Commerzbank – poskytovat služby a poradenství firmám a privátní klientele – se nemění, naopak bude se prohlubovat.

Pro BRE Bank, mBank, ani klienty mBank se nic nemění. Dohoda mezi Commerzbank a německou vládou nijak neovlivní naše produkty, služby, nebo vaše půjčky a vklady. Snad jedině to, že změny, které má Commerzbank před sebou, posílí její, a tedy nepřímo i naše postavení na bankovním trhu.

Pavla Renčínová Pavla Renčínová / mBank
tisková mluvčí
pavla.rencinova -zavináč- cz.mbank.eu