zpátky

Plaťte mobilem! Je to bezpečnější, než si myslíte

Úvodní obrázek - placení mobilem

Okolo placení mobilem koluje mnoho fám, které často plynou především z neznalosti. Přece jen byla představa, že bychom platili pouhým přiložením mobilu k terminálu, pro mnohé ještě nedávno těžko uvěřitelná. Nejistota, zda je takový druh placení bezpečný, ale není namístě. Placení mobilem je totiž bezpečnější než jiné druhy plateb. Jak to? Připravili jsme pro vás přehled důvodů.

 

 

Rok 2020 přeje bezkontaktnímu placení

Letos více než kdy jindy vystupuje do popředí jedna z výhod bezkontaktního placení, které jsme si v minulosti moc nevšímali, a tou je jeho bezpečnost z hlediska hygieny. Není zapotřebí vytahovat papírové peníze a mince, předávat si je a řešit jejich dezinfekci, která je navíc jen částečná. Při placení mobilem jednoduše jen přiložíme mobil k terminálu a je to. Nedojde k žádnému dotyku ani přenosu bakterií nebo virů.

 

 

Neříkejte, co nemusíte

Další z výhod mobilního placení, která chrání vaše soukromí, je, že se obchodník nedozví žádné citlivé informace. U platby mobilem dochází k vygenerování tokenu, který si můžeme představit jako například virtuální kartu. Ta má unikátní číslo a při transakci se tak neuvádí faktické číslo vaší platební karty, ale číslo tohoto tokenu. Díky této formě průběhu platby nikdo nezjistí žádné citlivé informace a vy nikomu nesdělujete číslo své faktické karty.

 

 

Biometrie – co to je?

Pokud jste zatím ještě nezkoušeli mobilní placení, možná vás překvapí způsob ověřování plateb. Na rozdíl od platebních karet je mnohem sofistikovanější a také jednodušší. Nabízí také více variant. Pojďme si je představit! Kromě potvrzení PIN kódem, které je také k dispozici, totiž můžete potvrzovat platby i pomocí biometrických prvků – jde o vaše jedinečné charakteristiky, jako je například otisk prstu, vzhled oční duhovky nebo rysy vaší tváře. Ty mohou pomocí chytrého telefonu sloužit k ověření plátce a tím i k potvrzení celé platby. Záleží pouze na druhu vašeho telefonu a na tom, zda takové ověření umožňuje.

Jedinečnost vašeho otisku prstu, palce, duhovky nebo rysů vaší tváře se v současné době považuje za jeden z nejbezpečnějších druhů ověřování. Menší problém nastává u ověřování tváře v době povinného nošení roušek. I tak ale stále platí možnost potvrzení platby otiskem prstu – ověřovací metody si můžete nakombinovat podle libosti.

 

 

Online nákupy snadno a rychle

Velmi jednoduché placení ocení milovníci online nakupování z mobilu. Stačí totiž mít propojenou kartu s mobilem a zaplatit pomocí Apple Pay nebo Google Pay. Nemusíte tak složitě vyplňovat informace o kartě a zdržovat se zadáváním dlouhých čísel. Platbu ověříte opět s pomocí své biometrie nebo zadáním PIN kódu. Snáze to už nejde!

 

 

 Přečtěte si ještě více o tom, jak platit mobilem.