zpátky

Hypotéka na ponorku? Proč ne.

 

K čemu je dobrá americká hypotéka? A v jakou chvíli je vhodná? Pokračování rozhovoru s naší produktovou manažerkou.

 

 

Některé banky kromě klasické hypotéky na bydlení nabízí ještě americkou a investiční hypotéku. Jaké jsou mezi nimi základní rozdíly?

Mnohokrát jsem se setkala s tím, že na českém trhu je investiční hypotéka brána jako hypotéka na investici. Tak to ale není. Při investiční hypotéce nám klient sdělí, na co finance chce. Nevyžadují se po něm žádné doklady, nic dalšího. Klient dostane nižší úrokovou sazbu jen proto, že se podělí o informaci, co chce s finančními prostředky dělat. Odhalí svůj investiční záměr a banka posoudí jeho rizikovost. Při americké hypotéce klient bance nesděluje, na co finanční prostředky použije. Banka vydá peníze na jakýkoli účel. Rovněž jako při investiční hypotéce, tak i při americké si můžete za ně koupit třeba ponorku.

 

 

Kdo je cílovým klientem investiční nebo americké hypotéky?

O americkou či investiční hypotéku může požádat klient, který vlastní nemovitost, případně má ve svém blízkém okolí někoho takového, kdo je mu schopný ručit svou nemovitostí – tedy nemusí být v přímém vlastnictví žadatele.

 


Jak jsou tyto hypotéky na trhu oblíbené?

Potenciálu americké a investiční hypotéky využívá na českém trhu jen velmi málo lidí. Přitom když už nemovitost máte, měla by sloužit vašemu prospěchu. Úroky u americké hypotéky jsou oproti klasickému úvěru poloviční i nižší, období splatnosti si navíc můžete zvolit sami od 1 do 20 let, což znamená, že oproti spotřebitelskému úvěru je splátka nižší. Je to pak v podstatě zanedbatelná částka. Téměř netušíte, že něco splácíte.

 

Využívají lidé v Česku tyto hypotéky často?

Určitě je tu prostor na zlepšení. Mám pocit, že lidé se toho zabezpečení nemovitostí v případě neúčelového úvěru bojí. Při financování bydlení přitom strach nemají. Je to spíše o povědomí, nastavit lidi víc ekonomicky. Když například vím, že dokážu po 6 let splácet běžný spotřební úvěr, tak vím, že za poloviční úroky dokážu splácet i americkou hypotéku. Lidé si berou často leasingy apod. Kdyby si to porovnali s americkou/investiční hypotékou, mají minimální úroky. Splácejí méně než při dražším spotřebním úvěru. Stojí je to jen to, že ručí nemovitostí.

 


Na co si podle vašich zkušeností klienti v ČR nejčastěji berou americkou hypotéku?

Nejčastěji je to rekonstrukce a bydlení v zahraničí. Dále třeba auto nebo financovaní studia dětí v cizině, které často představuje velký náklad. Ale bývají to i krásná, ale finančně náročná hobby jako třeba jachta apod.

 

 

Jaké jsou cíle mBank v oblasti hypoték pro tento rok?

mBank chce klientovi v prvé řadě přinášet inovace a být tzv. uživatelsky přátelská, aby celým procesem prošel lehce. Hypotéku si opravdu nebereme každý den. Chceme, aby si klient odnesl z jednání dobrý pocit a spokojenost. Důraz klademe na zachování transparentnosti. Sazby jsou zanesené na webu. Žádná jejich kategorizace podle příjmu žadatele neexistuje. Jsou stejné pro manažery i dělníky. Klient hned ví, že sazba bude např. 2 %. Pokud se nezmění nějaký vstupní parametr (třeba hodnota nemovitosti), tak tuto sazbu opravdu dostane. Nestřetne se s tím, že ze slíbených 2 bude najednou 5. Klient se musí cítit dobře na začátku i během celého procesu. Je to jako již vzpomínané manželství. Chceme a pracujeme na tom, aby s námi klienti zůstávali rádi i nadále.




 

 

 

 

 

 

 

Kategorie:

Aktuality, Produkty