zpátky

Změna úrokových sazeb

Situace na finančním trhu pořád drží úrokové sazby na spořicích účtech nízko. Platí to pro celou Evropu a také my musíme úroky opět o něco snížit. Rádi vám v následujícím článku vysvětlíme, co přesně ke změně úrokových sazeb vede a proč je to pro vaše finance stále ještě dobrá zpráva.

 

Nejprve ale uveďme to, co vás zajímá asi nejvíc: od začátku letošního dubna se sníží úrokové sazby našich spořicích produktů. Podrobný přehled zobrazuje přiložená tabulka.

 

produkt úrok nyní úrok od 1. 4. 2017
 eMax Plus  0,05 % 0,01 %
 eMax  0,05 % 0,01 %
 mSpoření  0,05 % 0,01 %
 eMax Business  0,05 % 0,01 %
 mVklad 3M  0,05 % 0,01 %
 mVklad 6M  0,05 % 0,01 %
 mVklad 12M  0,25 % 0,10 %

 

Beze změny zůstávají bonusové sazby na mKontu pro děti a mKontu #navlastitriko, nemění se ani zvýhodněné úročení u produktů eMax Plus a mSpoření.

 

Situace před lety a dnes
Úrokové sazby jsou letos sice nízké, ale totéž naštěstí můžeme říct i o inflaci, a to je moc dobře. Hodnota našich peněz příliš neklesá. Zatímco v devadesátých letech se míra inflace vyšplhala dokonce na 20 % a ještě před pár lety dosahovala 5 %, průměrná roční míra inflace v roce 2016 byla jen 0,7 %.

 

Mnozí z vás jistě vzpomínají na úrokové sazby na spořicích účtech ve výši 3 až 6 %. Jenomže proti tak vysoké inflaci tato procenta moc nezmohla a cena našich peněz vlastně klesala.

 

„V současnosti proto nejde sehnat kvalitnější, výnosnější, bezpečnější a likvidnější investici, než jsou spořicí účty či vklady v bankách. Pokud dosáhnete na nulový či dokonce kladný úrok, není, co řešit. Je to ideální konzervativní investice. Navíc likvidní a pojištěná u státu,“ vysvětluje Martin Mašát, portfolio manažer Partners investiční společnosti, v článku pro iDNES.cz. A jako příklad dodává: „Je to jen pár let, kdy i běžné účty nesly každý rok příjemná 2 procenta. Jenže tehdejší inflace ve výši 4 až 5 procent je jaksi zapomenuta. Reálně tak lidé měli za rok o dvě procenta míň, protože úspory „snědla“ čtyřprocentní inflace. Z nákupů kolem 20 tisíc korun je to skoro o 400 korun méně. Z těchto pohledů není současný stav vlastně zas tak špatný. Průměrná inflace byla v roce 2016 kolem 0,6 procenta. Reálná ztráta hodnoty peněz vůči tomu, co jsme si mohli koupit teď a před rokem, je tedy pouze 0,6 procenta. Z nákupů kolem 20 tisíc korun to je méně o jednu bonboniéru za 120 korun.“

 

Ukládání peněz na spořicí účet má také nesporný psychologický efekt. Jakmile své prostředky převedeme z běžného konta na spořicí, podvědomě se začneme vyhýbat jejich utrácení.

 

tím mBank

Kategorie:

Aktuality